Бухгалтерія смерті. Хто та скільки мільярдів дає на утримання російських найманців "Вагнера" у Сирії

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У Сирії можуть воювати близько 3,6 тисячі "вагнерівців".

У Сирії на боці урядових військ можуть воювати близько 3,6 тисячі росіян – найманців приватної військової компанії, яку називають "групою Вагнера" – від позивного її керівника Дмитра Уткіна. За два з половиною роки, що вони перебувають у Сирії, на утримання потрібно було від 16,1 млрд до 17,4 млрд рублів (280-300 млн доларів або 7,6-8,2 млрд грн).

7 лютого під Дейр-ез-Зором "вагнерівців" обстріляли коаліційні війська на чолі зі США, бо ті вирішили "подратувати" американців. Джерела у Пентагоні говорять про близько 100 убитих. Reuters із посиланням на свої джерела також називає цю цифру і додає, що поранених – ще 200. Їх відвезли лікувати й помирати в госпіталі в Сирії та Росії. Після цього найбільшого розгрому "групи Вагнера" за роки перебування в Сирії нині вирішують, що взагалі з ними робити й чи потрібно розформовувати. У РФ їх офіційно вважають найманцями і їм світить кримінальна відповідальність та 15 років в'язниці. Проте чимало фактів вказують, що вони діють під керівництвом Кремля. Про це пише Republic.

ВідеоРосія офіційно підтвердила загибель п'ятьох своїх громадян у Сирії

Але в тамтешньому МЗС запевняють - це не військові, а особи, які нелегально потрапили в зону конфлікту. Оприлюднені у світових медіа дані про загибель сотень російських найманців назвали дезінформацією.

Росія офіційно підтвердила загибель п'ятьох своїх громадян у Сирії

Навесні 2014 року бійці з "групи Вагнера" були помічені в Криму, а потім брали участь у війні на Донбасі. У серпні 2015-го в них з'явився свій табір на хуторі Молькіно Краснодарського краю в Росії. Там же дислокується 10-та окрема бригада спецназу Головного управління Генштабу Міноборони (колишнє ГРУ) РФ - фактично спецназ і найманці ділять одну територію. Якщо звернути з федеральної траси "Дон" і подолати перший контрольно-пропускний пункт, то зліва буде військове містечко Міноборони РФ, а праворуч - полігон і будівлі, якими користуються контрактники. У Молькіно бійці проходять підготовку перед відправкою до Сирії.

До Сирії їх уперше відправили 2013 року. Компанія "Слов'янський корпус" набрала групу бійців нібито для охорони нафтопроводу та складу на сході Сирії, в Дейр-ез-Зорі. Проте замість цього їм наказали підтримати повстанців у провінції Хомс, де контрактники в результаті потрапили в засідку бойовиків терористичної "Ісламської держави". Вони не маючи необхідної техніки і сучасного озброєння, і тому зазнали поразки, в жовтні покинули Близький Схід. Керівників "Слов'янського корпусу" Євгена Сидорова та Вадима Гусєва в РФ засудили за статтею "найманство" (передбачає до 15 років позбавлення волі) - вони отримали по три роки колонії.

Нині приватною військовою компанією керуює Дмитро Уткін із позивним "Вагнер". У грудні 2016 року він разом з товаришами по службі побував на кремлівському прийомі на честь Дня героїв Вітчизни і навіть сфотографувався з президентом Володимиром Путіним. У листопаді 2017-го Уткін став гендиректором фірми "кремлівського кухаря" Євгена Пригожина "Конкорд менеджмент і консалтинг". Друга особа в "групі Вагнера" - Андрій Трошев. Видання "Фонтанка" описує випадок, що стався з ним влітку 2017 року: Трошев потрапив до лікарні в стані алкогольного сп'яніння, при собі у нього знайшли велику суму грошей і карти Сирії.

На початку лютого 2018-го у лавах "групи Вагнера" було 3602 найманці, стверджує видання Republic, якому вдалося ознайомитися зі списком бійців. Кожному з них видали жетон із індивідуальним порядковим номером. Днями "Російська служба BBC" повідомила, що в загиблого наприкінці вересня в Сирії найманця Євгена Алікова був жетон М-3601.

Нестачі в добровольцях "групи Вагнера" немає – туди йдуть колишні бойовики з Донбасу, колишні військові та силовики, чи прості росіяни, які не можуть знайти високо оплачувану роботу в РФ. До того ж вимоги до кандидатів у "вагнерівці" пом'якшилися – раніше обов'язково потрібен був бойовий досвід, вміння поводитися зі зброєю, здавали нормативи з фізичної підготовки. Саме пом'якшення вимог до найманців і є однією з причин зростання втрат угруповання.

"Вагнерівцям" у Сирії платять 240 тисяч рублів на місяць (4,2 тис. доларів або 110 тис. грн). У тренувальному таборі в Краснодарському краї перед тим вони отримували по 80 тисяч рублів (1,4 тис. доларів або 36 тис. грн). Тобто лише на зарплати за останні два з половиною років могли витратити 14,2 млрд рублів.

Серед витрат – компенсації родичам загиблих. За одного вбитого дають 5 млн рублів – як і в офіційній російській армії (3 млн рублів одноразової допомоги та 2 млн рублів страховки). Пораненим найманцям платять від 500 тис. до 1 млн рублів. ЗМІ називають різні цифри втрат "групи Вагнера": від 80 до 380 поранених та від 76 до 263 убитих за всі роки. Тобто загальна сума компенсацій може становити від 420 млн до 1,7 млрд рублів.

На харчування могло піти ще 1,3 млрд рублів. На екіпіровку – 227 млн рублів (спорядження для кожного найманця коштує близько 1 тис. доларів).

Звідки гроші – офіційно невідомо. Republic із посиланням на два джерела, одне з яких – федеральний чиновник, зазначає, що є кілька "приватних інвесторів". Хто саме – джерела тримають у секреті. Видання "Фонтанка" раніше писало, що від 2017 року фінансування йде від сирійської влади. ЗМІ також згадують бізнесмена Євгена Пригожина, він входить у коло довіри Путіна, а близькі до Пригожина компанії є одними з найбільших постачальників Міноборони Росії.

ВідеоТСН дізналась подробиці про харківського солдата армії "Вагнера", який загинув у Сирії

Росія вперше офіційно підтвердила загибель п'ятьох своїх громадян у Сирії. Але в тамтешньому МЗС запевняють, що це не військові, а особи, які в зону конфлікту потрапили нелегально. Оприлюднені у світових медіа дані про загибель сотень росіян і далі називають дезінформацією. Адже батальйону приватної російської військової компанії "Вагнер", який воював у Україні, а тепер у Сирії, Москва не визнає. ТСН знайшла слід одного солдата з армії "Вагнера" у Харкові.

ТСН дізналась подробиці про харківського солдата армії "Вагнера", який загинув у Сирії

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції