Буша не пустили в космос

Сенат відхилив плани адміністрації Джорджа Буша по розміщенню зброї в космосі, оскільки це може призвести до нової гонки озброєнь.

Плани адміністрації Джорджа Буша по розміщенню зброї в космосі загрожують новою небезпечною гонкою озброєнь і відновленням концепції "зоряних воєн".

З таким попередженням на засіданні сенату США в середу виступили голова сенатського підкомітету по стратегічних силах, демократ Біл Нельсон; голова сенатського підкомітету з оборонних асигнувань, демократ Деніел Інойе і голова сенатського підкомітету по енергетиці, демократ Байрон Дорган.

Нельсон, Дорган та Інойе виступили проти спроби групи сенаторів-республіканців відновити в оборонному бюджеті США на 2008 рік запитане Бушем фінансування для програми по створенню "випробувальної космічної платформи протиракетної оборони в космосі" (Missile Defense Space Test Bed).

"Через так звану "дослідницьку" програму дехто прагне створити протиракетну програму", що базується в космосі, - заявив сенатор Дорган, за словами якого, в запиті на 2008 рік Буш запросив на розробку цієї програми 10 мільйонів доларів, а на період до 2013 року загальні витрати на "космічну платформу" повинні скласти близько 300 мільйонів доларів.

Всі ці асигнування були повністю виключені при розгляді проекту оборонного бюджету в профільних комітетах палати представників і Сенату США, повідомив Дорган.

Зачитавши несекретну частину довідки Пентагону про те, що "програма Space Test Bed розглядається як потенційне рішення для посилення протиракетної оборони", Дорган призвав сенаторів подумати про реакцію Росії та Китаю на подібні дії з боку США.

"З нами трапився б апоплексичний удар, якби ми дізналися, що така програма була почата (російської) Думою або в Китаї. Ми визнали б це загрозою і мілітаризацією космосу з їх сторони, і вони думатимуть те ж саме про такі дії з нашої сторони", - заявив сенатор Дорган.

"Нас повідомили, що ця пропозиція може бути першим кроком до програми, яка була відкинута багато років тому - до так званої програми "зоряних воєн" президента США Рональда Рейгана", - заявив голова підкомітету з оборонних асигнувань сенатор Інойе.

Заявивши, що "метою програми Space Test Bed є розміщення зброї в космосі", сенатор Нельсон підкреслив, що "це повертає нас назад до старої ідеї "зоряних воєн" і початку мілітаризації космосу".

"Всі чотири комітети... вилучили ці 10 мільйонів доларів, які вимагалися на Space Test Bed, тому що це є першим кроком до розгортання в космосі перехоплювачів ПРО космічного базування", заявив Нельсон.

В ході емоційних дебатів в захист програми Space Test Bed виступив заступник голови сенатського підкомітету по боротьбі з тероризмом, сенатор-республіканець Йон Кайл, який очолює республіканську сенатську конференцію і є третьою особою в республіканському керівництві сенату США.

Підкресливши, що програму Space Test Bed особисто підтримує глава Агентства США по протиракетній обороні, яке входить в структуру Пентагону, генерал-лейтенант Генрі Оберінг, сенатор Кайл заявив, що програма є "дослідницькою" і що її мета полягає тільки в "розвитку концептуальних програм по захисту наших супутників у космосі".

Ракета
Архів
Американський сенат побоюється, що розміщення систем ПРО в космосі може мати непередбачувані наслідки
Привівши в приклад проведені в січні цього року Китаєм випробування протиспутникової зброї, Кайл заявив, що США вимушені відповідати на дії інших країн в космосі.

У полеміці з демократами Кайл зажадав, щоб його опоненти чесно відповіли йому на питання про те, чи зважаться вони в умовах загроз, що ростуть, вважати "забороненою космічною зброєю" суто оборонну "систему захисту військових супутників США, яка може бути встановлена на самому супутнику для глушіння сигналів для віддзеркалення націленої на нього зброї, або може бути якимсь ефективним щитом, що використовує електромагнітний імпульс або інший електронний або навіть кінетичний захист або якийсь щит від лазерного удару".

Підкресливши, що у США "сьогодні немає розміщеного в космосі захисту для наших супутників від удару з боку іншої країни", Кайл заявив, що американським військовим "необхідні розробки, які включатимуть можливість випробувати спочатку на землі, а потім в космосі проект концепції по захисту як супутників так і оборони від ракетного удару супротивника".

При цьому він заявив, що не бачить сьогодні можливості укладення міжнародного договору про заборону мілітаризації космосу.

"Я не вірю, що нам вдасться зібрати країни світу разом і переконати їх приєднатися до договору, який примусить їх забути про програми, які вони, як, наприклад, Китай, розробляють, щоб мати асиметричну нагоду знищувати наші супутники", - відзначив сенатор-республіканець.

Відповідаючи Кайлу, голова сенатського підкомітету по стратегічних силах сенатор-демократ Біл Нельсон заявив, що проекти по захисту космічних супутників не можна включати в програми ПРО, тому що такі проекти вже реалізуються в США в рамках інших статей бюджету, але всі подробиці цього засекречені і не можуть оповістити на відкритих слуханнях в сенаті США.

Протиракетна оборона (Фото: www.boeing.com)
Поки Америка буде задовільнятися "традиційною" системою оборони
"Якщо він (Кайл) говорить, що хоче захистити комічні активи, то в нашій країні розробляються програми саме для цих цілей, але це все, що я маю право сказати", - відповів сенатор Нельсон.

Після тривалих дебатів і під тиском демократів, що мають більшість в сенаті, Кайл був вимушений відкликати свою поправку про відновлення фінансування програми Space Test Bed. При цьому він відкликав також свою другу поправку, яка передбачала відновлення виключеного раніше фінансування у розмірі 7 мільйонів доларів для "Експериментального комічного центру протиракетної оборони" (Missile Defence Space Experimentation Center).

Республіканцям не вдалося відновити запитані Бушем кошти на космічні розробки по ПРО. Після завершення дебатів в середу ввечері сенатори простою більшістю голосів без проведення електронного голосування затвердили законопроект про оборонний бюджет на 2008 рік.

Загальна сума затверджених сенатом оборонних асигнувань складає 459,6 мільярди доларів. Додатково до цієї суми сенатори затвердили також ще 3 мільярди доларів на зміцнення безпеки меж США.

Після твердження в Сенаті законопроект був зразу ж направлений в погоджувальну комісію для вироблення єдиного тексту з версією цього документа, прийнятої раніше палатою представників Конгресу США.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: