"Це була страта": ЗМІ розповіли про таємний розстріл десятків людей у Чечні

Журналісти вже кілька місяців не можуть добитися розслідування справи правоохоронцями.

У ніч проти 26 січня 2017 року у Чечні, імовірно, сталася безпрецедентна за своїми масштабами навіть для цього суб'єкта Російської Федерації позасудова страта.

Про це дізналися журналісти видання "Нова газета", які провели власне розслідування. Інформацію про зимовий розстріл представникам ЗМІ підтвердило два джерела – в слідчому управлінні Слідчого комітету РФ по Чечні і в адміністрації глави Чечні.

За даними видання, наразі відомо про 27 імовірно розстріляних людей, а за деякими даними, може йтися навіть про 56 жителів Чечні. Усі ці люди були затримані в різний час (від  9 до 24 січня). Офіційні звинувачення їм ніхто не висував, а родичі зниклих людей навіть не здогадуються про їхню долю. Дата смерті у всіх цих людей одна – ніч проти 26 січня.

Цієї ночі всі затримані утримувалися в Грозному на території дислокації полку патрульно-постової служби поліції імені Героя Росії Ахмат-Хаджі Кадирова, який очолює полковник поліції Аслан Ірасханов.

Як зазначають журналісти, затриманих у ніч проти 26 січня розстріляли і розвезли по різних кладовищах, в тому числі християнських, і закопали в нашвидкуруч виритих могилах.

"Ретельне вивчення списків затриманих дозволяє дійти висновку, що рішення про позасудову страту ухвалювалося централізовано і, як не дивно, спонтанно. Утім, саме так і ухвалюються ключові рішення в сьогоднішній Чечні", – йдеться у розслідуванні "Нової газети". 

ВідеоВашингтон занепокоєний катуванням гомосексуалістів у Чечні

Багато затриманих до розстрілу були прикуті кайданками до шведської стінки або взагалі до батареї, характерною скоріше для підвального приміщення. На деяких фотографіях, які робили одразу після затримання людей і, ймовірно, не в офіційних відділках тамтешньої поліції, були позначки, причому в різний час.

Якщо не було жодних позначок, то це означає, що затриманий був відпущений. Позначки, що містять номери кримінальних статей, означають, що затриманий згодом був притягнутий до кримінальної відповідальності. Ці позначки робили в одному і тому ж стовпці фототаблиць – після персональних даних кожного затриманого. Плюс означав кримінальну статтю, мінус – розстріл.

Журналісти припускають, що випадки позасудової страти людей у Чечні "дозволили" масове переслідування геїв. Також представники медіа нарікають, що протягом кількох місяців намагалися співпрацювати з правоохоронцями, але за розслідування справи так ніхто і не взявся.

"Незважаючи на те що нашу інформацію підтвердили два джерела (в слідчому управлінні Слідчого комітету по Чечні і в адміністрації глави Чечні), ми не можемо стверджувати, що в ніч проти 26 січня в Чечні сталася безпрецедентна за своїми масштабами навіть для Чечні позасудова страта. Але ми можемо наполягати на порушенні кримінальної справи, в рамках якої перевірити ці факти не так вже й складно", – резюмували журналісти і опублікували персональні дані 27 людей, яких, імовірно, розстріляли в Чечні.

Нагадаємо, 17 грудня 2016 року у Чечні група молодих людей вчинила напад і вбивство знайомого поліцейського. Нападники викрали машину поліцейського. Під час погоні вони збили на цій машині співробітника ДПС. Всі нападники були знищені, в тому числі троє затриманих.

За даними ПЦ "Меморіал", вони були розстріляні в лікарні Грозного. Опісля в усій Чечні почалися масові затримання, також були проведені дві превентивно-показові контртерористичні операції.

На початку квітня нинішнього року видання "Нова газета" повідомило, що у Чечні здійснюють масові затримання жителів з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. На той момент було відомо про понад сотню затриманих осіб як представників ЛГБТ, так і тих, кого підозрюють в нетрадиційній сексуальній орієнтації.

Після цього журналістів у Чечні звинуватили в наклепі, однак, прокуратура Чечні взялася за розслідування справи. За захист представників ЛГБТ у Чечні виступили в провідних країнах світу, відбулися масові мітинги.

Залиште свій коментар