Чехія не пустить росіян

Пропозиція міністра оборони США Роберта Гейтса підключити Росію до створення ПРО в Польщі і Чехії насторожила Прагу.

ПРО
Систама ПРО THAAD. (Фото: www.militaryparitet.com)
Пропозиція міністра оборони США Роберта Гейтса підключити Росію до створення протиракетної оборони в Польщі і Чехії насторожила Прагу. Там попереджають, що не пустять російських військових. Проте між Москвою і Вашингтоном є домовленості про відвідини таких об'єктів.

Ініціатива глави Пентагону Роберта Гейтса підключити Росію до створення системи протиракетної оборони США в Східній Європі спровокувала бурхливу реакцію у чеських політиків.

Першим про таку можливість від Гейтса дізнався прем'єр-міністр Чехії Мірек Тополанек на неофіційній зустрічі у вівторок. Вони обговорили варіант присутності на американських базах в Польщі і Чехії російських представників. Тоді Тополанек не відповів журналістам, чи згодна Прага з російською присутністю.

Наступного дня стала відома реакція чеських політиків. Виявилось, що всі вони проти участі Росії в техобслуговуванні американського радара, який через декілька років може з'явитися на військовому полігоні Брди недалеко від столиці.

Що характерно, цю позицію розділили правляча і опозиційні партії. Голова комітету з оборони палати депутатів Ян Видим попередив, що на РЛС дозволять працювати тільки російським фахівцям, але не військовим. "Чобіт російського солдата не ступить до Чехії ні за яких умов", – заявив пан Видим.

Колегу підтримав спікер сенату – верхньої палати парламенту – Пржемисл Соботка. Він упевнений, що законодавці навряд чи дозволять російським військовим потрапити на територію країни.

Правда, сам Роберт Гейтс про військових нічого не говорив. Він мав на увазі простий обмін спостерігачами. Окрім цього, російської реакції на пропозицію Гейтса теж поки не поступало. Тим часом у Росії і США є домовленості про відвідини російськими експертами американських баз ПРО, але не в Європі, а на Алясці.

Про це сторони домовилися на перших сумісних консультаціях по протиракетній обороні. Росія прийняла пропозицію США, але від раніше зайнятих позицій не відступилася.

Проте робити висновки рано, тому що питання про залучення російських фахівців до роботи на американському об'єкті ПРО в Чехії знаходиться в зачатковій стадії. Сенсаційні заяви американської сторони прозвучали пару днів назад, тому конкретні пропозиції з'являться не скоро.

Крім того, в Празі Гейтс не виключив, що американська система ПРО "активується" після того, як з'явиться реальна загроза з боку Ірану. Таким сигналом стане випробування Ісламською Республікою ракети.

Що стосується переговорів Польщі і Чехії з США по ПРО, то, на думку постійного представника Росії при Євросоюзі Володимира Чижова, ці консультації поза рамками ЄС "викликають сумнів в ефективності загальної зовнішньої політики Євросоюзу".

Також він вважає, що ЄС стурбований планами США по розміщенню елементів ПРО в Європі. "У центрі Європи, можна сказати, і Євросоюзу теж, дві держави – члени ЄС вступають в переговори з третьою країною, що не є членом Євросоюзу, з такого чутливого питання, як протиракетна оборона. Без яких-небудь консультацій, без якого-небудь обговорення цього в рамках Євросоюзу", – пояснив пан Чижов.

Постпред прямо заявляє, що це "виглядає не просто дивно, а породжує сумнів в ефективності загальної зовнішньої політики Євросоюзу".

Не виключено, що цієї проблеми торкнеться в п'ятницю президент Росії Володимир Путін. 26 жовтня він бере участь в ювілейному, 20-му саміті Росія – ЄС.

"В ході переговорів планується також обмін думками з ключових питань європейського і міжнародного порядку денного – проблематики ПРО, ДОВСЄ, Косово, іранській ядерній програмі", – повідомило джерело в Кремлі РИА "Новости".

Але на думку спецпредставника президента Росії з питань розвитку відносин з ЄС Сергія Ястржембського, питання розміщення США своїй ПРО в Східній Європі на зустрічі в Португалії підніматися не буде, оскільки "Євросоюз ухиляється від обговорення цієї теми безпосередньо, і в Москві про це жалкують".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: