Чому ціни на авіаквитки злетять, Apple купить Tesla, а Netflix зазнає краху: шок-прогнози Saxo Bank на 2019-й

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

З минулорічних передбачень частково справдився обвал біткойна.

Серед "Шокових передбачень" Saxo Bank на 2019 рік економічний спад в Німеччині, купівля Apple виробника електромобілів Tesla, "відпущення боргів" в ЄС і звільнення глави Федрезерву у США.

За словами головного економіста Saxo Bank Стіна Якобсена прогнози об'єднує спільна тема: "всьому є межа ". Світ повинен прокинутися і почати реформи – не тому, що він цього хоче, а тому, що іншого виходу просто немає, заявляє він.

Такі передбачення публікуються 16 років поспіль. Saxo Bank привертають увагу інвесторів не лише до основних трендів, але й до малоймовірних подій (так званих чорних лебедів), які можуть істотно змінити картину світу, якщо стануть реальністю.

Банк традиційно підкреслює, що прогнози не є офіційними, але будь-яке з цих передбачень у разі справдження, надасть досить помітний вплив на фінансовий ландшафт або світову політику.

2018 року частково справдилися два з малоймовірних прогнозів: обвал біткоїнів після швидкого зростання і вибух волатильності.

Apple купить компанію Tesla

Apple придбає виробника електромобілів Tesla Inc. і тим самим проникне в автомобільну сферу набагато глибше, ніж дозволяє нинішнє програмне забезпечення Apple CarPlay.

На думку економістів Saxo Bank, Apple розуміє, що наступним логічним кордоном для неї стануть автомобілі, точніше електромобілі і безпілотники, оскільки цифрові технології проникають в автомобільну промисловість дедалі активніше.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_10
Saxo Bank

Тим часом компанії Tesla жорстоко не вистачає фінансування. Apple почне тиснути на Tesla і купить її з премією 40% - за ціною $ 520 за акцію, на $ 100 більше тієї ціни, яку глава Tesla Ілон Маск називав в пізніше відкликаному твіті, відзначає глава відділу стратегії Saxo Bank на фондовому ринку Пітер Гарнрі.

Угода розширить можливості Tesla, дозволить їй побудувати нові заводи в Європі і Китаї і стати лідером оновленої автомобілебудівної галузі.

У Німеччині станеться економічний спад

Німеччина, яка впродовж кількох десятиліть була світовим лідером, відчуває труднощі в засвоєнні новітніх технологій. Однак автомобілебудування, яке є перлиною німецької економіки і забезпечує цілих 14% ВВП, перестає бути двигуном прогресу.

Передбачалось, що Німеччина у 2018 році має збільшити продаж машин аж до 100 млн, але в підсумку вдалося збути лише 81 млн автомобілів, що лише на 2% більше, ніж 2017 року.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_4
Saxo Bank

До 2040 року 55% ​​продажів нових машин в усьому світі і 33% автопарку складатимуть електромобілі. Але Німеччина лише починає перехід на електромобілі, відстаючи на багато років, а жорсткість ввізних мит в США не поліпшить положення німецького експорту або ланцюжків поставки, відзначає Якобсен.

2019 року досягнуть піку антиглобалістські настрої в Німеччині, і основний акцент буде зроблений на витрати, внутрішній ринок і виробництво, а також на більш широке використання великих даних і скорочення забруднення навколишнього середовища. Всі ці починання будуть гальмувати економічне зростання, і, як наслідок, вже в третьому кварталі 2019 року розпочинається економічний спад.

Трамп покладе край незалежності Центробанку США

Президент США Дональд Трамп звільнить призначеного ним голову Федеральної резервної системи (ФРС) Джерома Пауелла, поклавши край незалежності американського Центробанку.

У грудні 2018 року Федрезерв знову підніме базову процентну ставку, і це підвищення стане останньою краплею для Трампа і американської економіки, прогнозує глава відділу стратегій Saxo Bank на валютному ринку Джон Гарді. За цим гіпотетичним сценарієм зростання ВВП США різко сповільниться, ринок акцій вже в I кварталі наступного року перейде до падіння.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_3
Saxo Bank

До літа акції опиняться в глибокій ямі, а крива прибутковості US Treasuries буде повністю інвертована. І тоді розгніваний президент Трамп звільнить Пауелла і призначить на його місце Нілу Кашкарі, главу ФРБ Міннеаполіса.

Амбіційний Кашкарі є найпослідовнішим прихильником зниження процентної ставки в ФРС і критиком посилення кредитно-грошової політики США. Він набагато краще ставиться до ідеї про те, що ФРС повинна служити інтересам уряду, і робить все можливе, щоб підготувати Трампа до успішних виборів на другий президентський термін у 2020 році.

ЄС пробачить борги

Світова історія показує, що людство схильне пробачати борги частіше, ніж вважається. Так, Європейський союз 2019 року може надолужити можливості, втрачені в період попередньої боргової кризи, вважає економіст Saxo Bank Крістофер Дембік. У період між світовими війнами списання боргу для Франції досягало 50% ВВП, Італії - 36% ВВП, Великої Британії - 24% ВВП.

У 2019 надмірний рівень державного боргу, активізація популістських рухів, підвищення процентних ставок через скорочення грошових вливань/зниження ліквідності з боку Європейського центрального банку (ЄЦБ), а також повільні темпи економічного зростання знову призводять до дебатів про те, як уникнути нової кризи.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_2
Saxo Bank

Через італійську "хворобу", що перекидається на європейські банки, ЄС починає хилитися до нового економічного спаду. ЄЦБ вдається до нових заходів пом'якшення грошово-кредитної політики, включно з операціями довгострокового цільового кредитування (TLTRO), але цього недостатньо, і коли "хвороба" поширюється на Францію, політики починають розуміти, що ЄС стоїть на краю безодні.

У Німеччини та інших країн Старої Європи, які не бажають розпаду єврозони, не залишається іншого вибору, окрім підтримки монетизації боргу. Економічний і валютний союз розширює повноваження ЄЦБ на монетизацію боргів всіх рівнів, що перевищують 50% ВВП кожної країни-учасниці. Суми понад 50% ВВП будуть гарантовані завдяки єврооблігаціям спеціального фонду. Країни союзу візьмуть нове бюджетне правило, яке дозволяє об'єднувати дефіцит в розмірі до 3% ВВП на рівні всього блоку.

Світ відмовиться від ВВП

МВФ і Світовий банк оголосять про намір припинити вимір ВВП і зосередитися на продуктивності.

На весняному засіданні керівники Міжнародного валютного фонду і Світового банку, а також головні економісти організацій Пінелопі Голдберг і Гіта Гопінат зроблять несподівану заяву про намір припинити вимір ВВП.

Вони доведуть це рішення тим, що ВВП не відображає реального впливу на економіку низьковитратних високотехнологічних послуг і екологічних проблем. Яскравим свідченням останнього фактора є жахливий вплив забруднення на здоров'я людей і на навколишнє середовище в Індії, Китаї та багатьох інших країнах світу.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_6
Saxo Bank

При цьому продуктивність праці є одним з найпопулярніших, але найменш вивчених економічних понять. Якщо давати найпростіше визначення, то це кількість продукції, виробленої за одну годину роботи. У реальному ж світі, проте, продуктивність - це набагато більш складне поняття. По суті, його можна вважати найбільш істотним фактором, що визначає зміну рівня життя з плином часу. Якщо яка-небудь країна прагне підвищити добробут і поліпшити стан здоров'я своїх громадян, їй необхідно підняти продуктивність праці.

Безпрецедентне рішення МВФ і Світового банку також стане символом відходу від системи домінування центральних банків на тлі зниження продуктивності праці у всьому світі після фінансової кризи 2008 року.

Netflix зазнає краху

2019 року американський ринок корпоративних облігацій чекає "ефект доміно", прогнозує Гарнрі в рамках "шокових прогнозів".

Все почнеться з того, що компанія General Electric (GE) продовжить втрачати довіру на кредитних ринках, ціна страховки її боргових зобов'язань підніметься вище 600 базисних пунктів. Серед інвесторів пошириться паніка через подовження термінів боргових зобов'язань GE на $ 100 млрд при одночасному зниженні обсягів формування грошових потоків фірми.

Хвиля паніки накриє велике число компаній, включно з Netflix, інвесторів якої раптово охопить занепокоєння через страхітливе співвідношення її власних і позикових коштів. Відношення чистого боргу до EBITDA за вирахуванням капітальних витрат для Netflix складає 3,4x, а заборгованість на балансі перевищує $ 10 млрд. Вартість залучення фінансування Netflix подвоюється, що різко знижує темпи зростання контенту і обвалює ціну її акцій.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_9
Saxo Bank

Ситуацію погіршує вихід компанії Disney 2019 року на ринок потокового відео – це ще сильніше гальмує зростання Netflix.

Ланцюгова реакція на ринку корпоративних облігацій США призводить до суттєвої невизначеності стосовно високоприбуткових бондів і, як наслідок, до "чорного вівторка" для біржових інвестиційних фондів (ETF), які відстежують показники американського ринку високоприбуткових цінних паперів.

Проблеми ETF стають попереджувальним пострілом для всіх пасивних інвестиційних інструментів, що вказує на їх негативний вплив на ринки в період потрясінь.

Паритет фунта з доларом

Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза ​​Мей не зможе провести угоду про вихід країни з Євросоюзу (Brexit) через парламент, і до дати Brexit – 29 березень 2019 року – країна підійде без готового рішення. В такому разі доведеться проводити перевибори, на яких лейбористи отримають рішучу перемогу завдяки обіцянці реалізувати всебічні прогресивні реформи і організувати другий референдум про Brexit. Прем'єр-міністром стане Джеремі Корбін.

За оцінками макростратегій Saxo Bank Кая ван Петерсена, в цьому випадку лейбористський уряд Корбіна буде дотримуватися стратегії "випаленої землі" в стилі соціалістів середини ХХ століття, щоб ліквідувати разючу нерівність в британському суспільстві.

При цьому будуть активно використовуватися нові джерела податкових надходжень. Корбін введе перший в історії Великої Британії прогресивний податок на нерухомість, спрямований на викачування коштів з заможних громадян, і зажадає від Банку Англії підтримати фінансування нового "народного кількісного пом'якшення" або безумовного базового доходу.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_8
Saxo Bank

На Британію чекає повторна націоналізація підприємств ЖКГ і залізниць, а податкове стимулювання призведе до збільшення бюджетних дефіцитів аж до 5% ВВП.

Розпочнеться стрибкоподібне посилення інфляції, інвестиції комерційних підприємств скоротяться, а іноземні громадяни, які проживають у Великій Британії, будуть шукати більш надійний притулок, прихопивши з собою величезні капітали.

Фунт виявиться перед подвійною загрозою: величезним дефіцитом бюджету і поточного рахунку платіжного балансу, а також браком інвестицій через невирішене питання про вихід з ЄС. Курс британської валюти до долара вийде із зони $ 1,30, де він в основному перебував у другій половині 2018 року, і впаде більш ніж на 20%, до паритету - вперше в історії за один фунт даватимуть всього один долар.

Австралія націоналізує банки

Австралія – ​​єдина країна, якій вдалося уникнути краху в сфері нерухомості під час світової кризи 2008 року, але ситуація в країні далека від ідеальної, вважає стратег Saxo Bank Елінор Кри.

Згідно з її сценарієм, 2019 року настане кінець австралійським надмірностям на ринку нерухомості, і країну спіткає справжня катастрофа, викликана переважно різким падінням темпів зростання кредитування.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_1
Saxo Bank

Буде створена королівська комісія для оцінки роботи банків, результатом діяльності якої стане дефіцит ліквідності. Країна вперше за 27 років стане на смугу економічного спаду, оскільки різке падіння цін на нерухомість підірве фінансове становище домогосподарств і споживчі витрати.

Крім того, все вищеописане призведе і до різкого скорочення інвестицій в житло. Значне збільшення частки безнадійних кредитів зменшить рентабельність і скоротить прибутки банків. Їхні втрати будуть настільки великі, що компанії не можуть покрити їх самостійно, і де-факто будуть націоналізовані.

У світі введуть транспортний податок

У разі правильного збігу обставин вже 2019 року може бути введений новий Всесвітній транспортний податок – надбавка на вартість авіаційних квитків і тоннаж судів.

Світ чекає ще один рік погодних катаклізмів – зокрема, літо в Європі знову виявляється дуже спекотним – що викликає панічні настрої в столицях різних країн. Міжнародна авіація і судноплавство, що користуються досить істотними податковими привілеями, стануть метою нового податку.

Його ставка буде пов'язана з обсягами викидів CO2, вважають Гарнрі і Якобсен. Ця ставка дорівнює $50 за 1 тонну викидів CO2, що вдвічі більше перевищує раніше запропонованого рівня і втричі вище за середній показник 2018 роки (15 євро за тонну) для європейської Системи торгівлі квотами на викиди.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_7
Saxo Bank

Через новий податок починається зростання цін на авіаквитки і на морські вантажоперевезення, що, своєю чергою, призводить до підвищення загального рівня цін.

США і Китай раніше виступали проти податків на паливо в авіації, посилаючись на Чиказьку конвенцію про міжнародну цивільну авіацію 1944 року. Однак тепер Китай змінить позицію в рамках боротьби країни із забрудненням навколишнього середовища. Така зміна курсу змусить і США погодитися на це.

Курси акцій та облігацій туристичних, авіаційних і судноплавних компаній різко впадуть на тлі підвищення невизначеності і уповільнення темпів зростання.

Плями на Сонці принесуть збитків на $2 трлн

У найближчі роки навіть Сонце може обернутися проти інвесторів, попереджає Гарді.

2019 року запускається 25-й цикл сонячної активності, Землі не дуже щастить, і на Західну півкулю обрушується сонячна буря. Будуть знищені більшість супутників, які опинилися не на тому боці планети, в залежній від GPS транспортній сфері та в електричній інфраструктурі запанує неймовірний хаос.

Шок-прогнози Saxo Bank на 2019_5
Saxo Bank

У скільки це обійдеться? Приблизно в $ 2 трлн, за оцінкою Saxo Bank. 2013 року за підтримки банку Lloyds було проведено дослідження потенційних фінансових ризиків, що викликаються сонячними бурями, і найбільш несприятливий сценарій тоді припускав збитки на 20% більше.

Найпотужнішою за всю історію спостережень була геомагнітна буря Каррінтона 1859 року – X40 в сучасній класифікації. Через неї відмовили телеграфні системи в усій Північній Америці і Європі. Північне сяйво можна було спостерігати серед білого дня навіть на Кубі.

Залиште свій коментар

Вибір редакції