Чому нафтова угода Росії і Саудівської Аравії приречена на провал — Forbes

Авторитетне видання про угоду двох найбільших виробників нафти, досягнуту в кулуарах недавнього саміту Групи двадцяти.

Приречена на провал — так можна сказати про угоду, якої в понеділок, 5 вересня, досягли Саудівська Аравія і Росія в кулуарах саміту G20 у Ханчжоу, Китай.

Про це повідомляє Тім Дейсс у статті "Чому нафтова угода Росії і Саудівської Аравії приречена на провал", опублікованій на сайті видання Forbes.

Два найбільших у світі виробники нафти зобов'язалися створити робочу групу для моніторингу ринку та розробки проекту рекомендацій. Таким чином вони сподіваються стабілізувати нафтові ринки й підвищити низькі ціни, які влітку 2014 року різко впали з $ 114 за барель до приблизно $ 40 наразі.

У січні ціни на нафту знизилися до неймовірного рівня, як вважалося раніше. Це ускладнило й без того скрутне становище на ринку, який потопав у поставках нафти й безуспішно намагався стабілізувати ситуацію. Результатом стали подальші звільнення в нафтовій промисловості (зараз близько 350 000), а також труднощі для нафтових компаній у всьому світі.

Обидві країни також здійснили заяву про те, що вони визнають необхідність стримувати надмірні коливання на ринку, повідомляє російське інформаційне агентство "Інтерфакс".

Міністр енергетики Росії Олександр Новак сказав, що заморожування виробництва буде одним із способів стабілізації цін, і назвав заяву "історичним моментом" у відносинах між ОПЕК і країнами, що не входять до організації.

Деякі ЗМІ повідомили, що угода Росії і Саудівської Аравії підготує ґрунт для майбутньої зустрічі між великими нафтовими і газовими виробниками, яка відбудеться в Алжирі наприкінці цього місяця.

У пошуках мінімального рівня цін на нафту

Навіть якщо в Алжирі країни дійсно зможуть домовитися про заморожування виробництва, проблеми залишаться, особливо для саудівців і росіян, які відчувають фінансові труднощі через низькі ціни на нафту.

Виробники нафти сподіваються, що заморожування виробництва встановить нижню межу для цін. Тим не менш, у дійсності це може й не спрацювати. Заморожування видобутку не прибере надлишок нафти з ринку, а просто збереже нинішній стан. Цього недостатньо, щоб відновити ринкову рівновагу й компенсувати втрачені доходи Ер-Ріяда і Москви.

Саудівці, своєю чергою, минулого року зіткнулися з рекордно високим дефіцитом бюджету (майже $ 100 млрд), і були змушені позичати гроші, щоб покрити його.

Проте, Росія страждає ще більше через дві проблеми: низькі ціни на нафту й газ та вплив західних санкцій, введених за анексії Криму 2014 року, на енергетичний сектор.

Збільшення виробництва

Ще одна причина того, чому заморожування виробництва не спрацює, полягає в тому, що як Саудівська Аравія, так і Росія продовжують збільшувати виробництво, щоб захистити частку ринку, особливо в Європі і Азії. Обіцянка заморозити виробництво на таких високих рівнях — це лицемірство.

Саудівці добували 10,5 мільйонів барелів на добу в липні, тобто, на 30 000 більше, ніж у червні — це новий рекорд. У липні Goldman Sachs повідомили, що виробництво в Росії виросте на 590,000 барелів на день протягом наступних трьох років, до 11,65 мільйонів барелів на добу, що перевищує радянський рекорд 1987 року в 11,42 мільйонів барелів на добу.

Навіть якщо заморожування виробництва встановить нижню межу, це може мати неприємні наслідки. Чому? З тієї ж причини, що першою чергою на світових ринках нафти з'явився надлишок — сланцева нафту в США.

Зростання цін на нафту буде сприяти відновленню застійного виробництва в США, а також збільшить обсяги видобутку інших виробників, що призведе до загострення сценарію з надлишком, і ціни знову впадуть. Наскільки низько? Діапазон $ 30 здається найбільш імовірним.

Деякі аналітики стверджують, що вихід для Саудівської Аравії і Росії полягає в тому, щоб встановити ціновий рівень, який утримає периферійних виробників поза цією галуззю, але буде досить високим, щоб здійснити фінансове полегшення. Однак, такий детальний контроль світових цін на нафту майже неможливо реалізувати.

Єдиний вихід із ситуації на ринку нафти — насправді скоротити виробництво, те, про що саудівці (можливо) говорили на зустрічі G20. За даними Reuters, міністр енергетики Саудівської Аравії Халід аль-Фалих в інтерв'ю телевізійному каналу в ОАЕ оптимістично говорив про співпрацю з іншими виробниками напередодні зустрічі в Алжирі й додав, що заморожування виробництва не є єдиним шляхом розв'язання проблеми.

Якщо міністр енергетики має на увазі скорочення виробництва, то поки що він не говорить про це прямо. Тим не менш, питання провокує безліч спекуляцій і припущень, і, враховуючи те, що в квітні ОПЕК і Росія не змогли дійти угоди про скорочення виробництва, нинішня ситуація не вселяє особливої довіри. Насправді ОПЕК і Росія за 15 років жодного разу не змогли домовитися про скорочення видобутку.

Залиште свій коментар

Наступна публікація