Перші роковини теракту в мінському метро: білоруси згадують як жертв, так і страчених "терористів".
Рівно рік тому в Мінську підірвали метро. Організатори теракту були затримані, засуджені і страчені, але питань досі залишається більше ніж відповідей.
Білоруси згадують одну з найжахливіших трагедій країни, називаючи цей день "найчорнішим у своїй історії". У вечірню "годину пік" 11 квітня 2011 року на станції мінського метро "Жовтнева" пролунав потужний вибух. 15 людей загинули, більше 300 дістали поранення різного ступеня тяжкості.
Кривавий теракт в мінському метро: Як це було. Фотохроніка
І сам теракт, і його розслідування викликали широкий суспільний резонанс. Вже через добу після вибуху влада оголосила про розкриття злочину та затримання винних – 25-річних уродженців Вітебська Дмитра Коновалова і Владислава Ковальова.
Окрім теракту в метро згодом їм інкримінували також вибухи у Вітебську восени 2005 року і в Мінську 4 липня 2008-го (тоді ніхто не загинув, але кілька людей постраждали).
Кримінальну справу розглядав Верховний суд. Коновалов і Ковальов на допитах визнали себе винними. Однак пізніше, на суді, Ковальов свою причетність до теракту категорично заперечив, заявивши, що обмовив себе і товариша під тиском слідчих.
30 листопада хлопців засудили до вищої міри покарання - смертної кари. Коновалова визнали винним у тероризмі, Ковальова - в пособництві тероризму і недонесенні про підготовку злочину. На початку березня президент Олександр Лукашенко відмовив засудженим у помилуванні і Коновалова та Ковальова розстріляли.
Утім, багато оглядачів і навіть родичів жертв вибуху вважають провину вітебчан недоведеною, вказуючи на значні "пробіли", які залишило слідство.
Висувалося навіть припущення, що за терактами може стояти група, підконтрольна голові Ради безпеки Віктору Лукашенку - сину президента.
Смертний вирок Коновалову і Ковальову засудили й у Європі. "Є аргументи , які свідчать, що суд був несправедливим, а розслідування затьмарене серйозними порушеннями прав людини і навмисним ігноруванням виправдувальних доказів. В ході попереднього слухання та судового розгляду були виявлені серйозні процедурні порушення", - йшлося в резолюції Європарламенту.
Пам'ятні заходи. У Мінську згадують безвинно убієнних
11 квітня в Мінську пройдуть офіційні заходи в пам'ять про жертв теракту. О 17:50 за місцевим часом біля входу на станцію метро "Жовтнева" буде відкрито пам'ятний знак.
В цей же час біля храму на честь Усіх Святих в пам'ять про безвинно убієнних пройде мітинг-реквієм, а в крипті храму заплановано відкрити дошку пам'яті і відслужити панахиду.
Покласти квіти до місця трагедії планують молодіжні активісти з 19:00 до 20:00. "11 квітня 2011 року залишиться в пам'яті абсолютної більшості білорусів як день трагедії, як день безглуздого вбивства людей, - сказано в заяві восьми молодіжних опозиційних організацій. - І хоча "терористи" були спіймані, засуджені та розстріляні менше ніж через рік, питань в суспільстві залишилося куди більше, ніж відповідей".