"Чорнобиль на кризі". Екологи занепокоєні запуском першої російської атомної електростанції на воді
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 29176

Вже цього місяця "Академік Ломоносов" має почати подавання енергії до віддалених об'єктів Чукотки.

Росія збирається відправити у рейс першу атомну станцію на воді, яка має пройти відстань у майже 6,5 тисячі кілометрів Північним морським шляхом. Запуск цієї станції стане новою віхою у постійному зростанні використання країною ядерної енергетики, а також у розширенні експансії в Арктиці, пише The Guardian.

Згідно з планом, вже цього місяця корабель-станцію "Академік Ломоносов" відбуксують до арктичного порту Певек, де вона використовуватиме свої подвоєнні ядерні реактори для подавання тепла та енергії для будинків та підтримки гірничих і бурових робіт у Чукотському регіоні.

Росія заявляє, що цей проєкт покликаний забезпечувати чистою енергією відрізаний від цивілізації регіон і дозволить припинити роботу старої атомної станції та вугільної електростанції, що працюють у регіоні. Однак захисники довкілля занепокоєні запуском цього проєкту. Зокрема у "Грінпісі" вважають, що станція може стати "Чорнобилем на воді", також висувають сумніви у тому, що забезпечення енергією регіону у такий спосіб може бути економічно вигідним, пише видання.

Фотогалерея Російська атомна станція на воді "Академік Ломоносов" (5 фото)

Північний морський шлях - морські смуги, які утворилися внаслідок танення льодовиків у Арктиці, вони представляють нові торгові шляхи між Китаєм та Європою, які Росія сподівається зробити судноплавними за рік. Перспектива вигідних торгових шляхів, а також військове значення регіону призвели до значного збільшення кількості ядерних криголамів, підводних човнів та інших високотехнологічних ядерних технологій в арктичному регіоні, зазначається у статті.

Редактор розташованого у Норвегії видання "Баренцівський оглядач" Томас Нілсен каже, що до 2035 року контрольована Росією Арктика "буде найбільш ядернізованим водним простором на планеті".

Ідея створення атомної станції на воді не нова – Сполучені Штати вже випробовували невеликий атомний реактор на баржі у зоні Панамського каналу у 1960-х та 1970-х роках, однак широкого застосування такі реактори не набули. Російський "Росатом" має на меті налагодити виробництво таких станцій та продавати в інші країни, зокрема, за твердженням компанії, підписано угоду про дослідження можливості будівництва ядерної станції на воді з Суданом та іншими країнами.

Академік Ломоносов, російська атомна станція на воді_2
Associated Press
Протест "Грінпіс" проти ядерних розробок "Росатома". 2011 рік

"Академіка Ломоносова" будували більше 10 років, на ньому розташовані два ядерних реактори КLT-40S, такі ж самі використовуються на російських ядерних криголамах, пише Guardian. Реактори використовують низькозбагачений уран і здатні, за твердженням "Росатому", забезпечити електроенергією 100 тисяч будинків. Також компанія стверджує, що станцію практично неможливо потопити, вона стійка до зіткнення з айсбергами та до семиметрових хвиль.

"Грінпіс" вже назвав проєкт "ядерним Титаніком" та "Чорнобилем на кризі". Країни, що розташовані поруч, зокрема Норвегія, вмовили "Росатом" не завантажувати на станцію ядерне паливо, поки "Академік Ломоносов" не відійде подалі від їхніх кордонів. Побоювання захисників природи росіяни рішуче відкидають: "Це (атомна станція на воді) і "Чорнобиль на кризі" – це ніч і день. Ми говоримо про принципово різні системи. Скептицизм щодо нових технологій завжди буде присутній. Але вони (екологи) сильно перегинають. Якщо вони кажуть, що є можливість аварії на реакторі, то нехай покажуть докази".

Також зазначають, що навіть якщо буде поламка на реакторі, крижана вода Північно-льодовитого океану охолодить системи. Представники Bellona Foundation, яка вивчає проблеми Арктики і уважно стежить за будівництвом "Ломоносова" протягом років, 2011 року висували припущення, що цунамі може відкинути платформу від систем забезпечення водою, що розташована на березі. Однак у "Росатомі" запевнили, що вивчали досвід Фукусіми і мають запобіжні механізми. Зрештою у Bellona Foundation погодились, що росіяни зможуть контролювати станцію, однак ідея продавати ці системи в інші країни викликає дуже велике занепокоєння.

Академік Ломоносов, російська атомна станція на воді_1
Associated Press
Протест "Грінпіс" проти ядерних розробок "Росатома". 2011 рік

"Наше найбільше занепокоєння – це мета продавати такі платформи до країн на кшталт Судану. Я дійсно занепокоєна тим, як такі ядерні технології використовуватимуть країни, де рівень ядерної радіаційної безпеки, регулювання та стандартів захисту не на такому високому рівні, як у Росії. Що вони робитимуть з відпрацьованим ядерним паливом? Як вони діятимуть у разі непередбачуваних ситуацій?", - прокоментувала у телефонному інтерв'ю виданню представниця фундації Анна Кірєєва.

З іншого боку експерти сходяться на думці, що будівництво цієї станції є, швидше за все, "піарним проєктом", зазначає видання. Аргументують тим, що інші країни не квапляться замовляти Росії атомні станції на воді, адже економічна вигода такої платформи сумнівна. На низьку рентабельність чи повну її відсутність вказує і те, що сама Росія будує лише одну платформу. Якщо б ці станції дійсно могли забезпечити енергією північне узбережжя Сибіру, то росіяни мали б будувати одразу кілька бортів.

Вартість проєкту "Росатом" не розкриває, також не вказують ціну, за яку хотіли б продавати свою розробку. 2016 року пов'язане з розробкою джерело називало цифру у 21,5 мільярда рублів (близько 8,3 мільярда гривень), і ще близько 7 мільярдів рублів додаткових витрат на інфраструктуру (близько 2,77 млрд гривень). 

ВідеоТСН дослідила іще одну замовчану історію Чорнобиля, яка перетворилася на міф

За радянською версією, всіх опромінених ліквідаторів і працівників станції лікували в Москві. У фільмі НВО теж фігурує 6 столична клініка, та частина уражених радіацією лишилася в Києві. Українським лікарям забороняли ставити діагноз "променева хвороба". Досвід, здобутий після військових ядерних випробувань, був засекречений.  

ТСН дослідила іще одну замовчану історію Чорнобиля, яка перетворилася на міф

Залиште свій коментар