Цього року у Києві відкриється IKEA. Яким буде перший магазин, що там можна буде придбати та чи варто чекати на крамниці у інших містах
Партнерський Матеріал
  • Кількість переглядів 1136

ТСН.ua побував на щорічній конференції IKEA Democratic Design Days та з'ясував, чого очікувати від відкриття першого в Україні магазину шведського рітейлера.

Вже до кінця 2019 року в Україні відкриється перший магазин корпорації IKEA, відомої своїми меблями скандинавського стилю, які можна скласти самостійно.

Це стане третьою спробою компанії вийти на український ринок – дві попередні припадають на 2006-й та 2009-й роки та з різних причин не були вдалими.

Ми дізналися, коли відкриється магазин, якими будуть ціни у офіційному представництві та як та чому компанія вдається до захисту довкілля. 

Про вихід на українських ринок

IKEA – шведський рітейлер, що наразі функціонує у 55 країнах. Вийти на український ринок компанія IKEA намагалася протягом останніх 10 років. Перша спроба припала на 2006 рік, однак вона була невдалою через проблеми з виділенням ділянок під магазин. Другу спробу здійснили 2009-го року. Тоді IKEA придбала для будівництва заводу ділянку у Одеській області, проте згодом компанія передумала виходити на український ринок через сумніви щодо рентабельності.

Про третю спробу виходу IKEA на український ринок вперше заговорили два роки тому, у червні 2017-го. У травні 2018 року цю інформацію підтвердили у Кабміні, а вже у липні шведська компанія почала підбирати майбутніх співробітників.

12 вересня 2018 року Петро Порошенко офіційно підтвердив, що IKEA виходить на український ринок. Того ж року шведська компанія підписала договір оренди приміщення площею у ТРЦ OCEAN MALL у Києві, поблизу метро "Либідська". Проте наразі офіційно локацію майбутньої крамниці не повідомляють. Представники компанії зазначають, що відкриття відбудеться наприкінці  2019 року. 

ikea_1
IKEA
Один з магазинів IKEA

Крамниця матиме формат city store – невеликого магазину у центрі міста і буде значно меншою за більшість магазинів IKEA, які, в середньому, мають площу 28 тисяч кв.м.

Магазини формату city store компанія наразі впроваджує у низці європейських міст, зокрема, Варшаві, Парижі, Стокгольмі тощо.

"Цей формат найкраще відповідає інтересам сучасних споживачів. Люди віддають перевагу тому, щоб купувати товари ближче до їхнього дому або ж онлайн – причиною цього є урбанізація, поява нових технологій та діджиталізація", – зазначив у коментарі ТСН.ua представник компанії IKEA Марко Джелічич.

У крамниці будуть наявні далеко не усі товари компанії. Стартовий асортимент city store нараховуватиме 6100 речей. Проте з часом його можуть збільшити. Повний перелік товарів також буде доступним у онлайн-магазині.

Примітно, що ціни на товари IKEA зазвичай різняться залежно від країни. Так, відомо, що один з найпопулярніших товарів компанії – диван Klippan у Польщі коштує 160 доларів, а у Румунії – 223.

магазин IKEA у Мадриді
IKEA
Крамниця IKEA у Мадриді

Проте у компанії зазначають, що зацікавлені у тому, щоб запропонувати українським покупцям найнижчі ціни у сегменті.

"Наша бізнес-ідея – запропонувати найширший асортимент товарів за доступними цінами, щоб якомога більше людей купували наш продукт", – зазначив Джелічич.  

З огляду на це конкуренції з приватними підприємцями, що завозять продукцію компанії з-за кордону, у IKEA не бояться – працівники компанії вірять, що люди купуватимуть товари безпосередньо у їхніх крамницях, бо там буде дешевше.

Як вже повідомлялося раніше, загалом шведська компанія планує відкрити в українській столиці чотири магазини. Проте щодо інших міст конкретики менше.

"Ми розпочнемо з Києва, вивчимо ринок, і вже потім будемо думати над цим", – розповідають у IKEA.

Про демократичний дизайн

Компанія продає широкий перелік товарів, серед яких посуд, техніка, предмети декору та навіть рослини. Проте родзинкою IKEA є так-звані flat-packs – меблі, що можна скласти самостійно відповідно до інструкції.

У компанії зазначають, що усі товари вони розробляють за п’ятьма правилами "демократичного дизайну". Це означає, що вони мають відповідати п’ятьом критеріям – форма (красивий зовнішній вигляд), якість, доступна ціна та екологічність.

Останньому наразі приділяють багато уваги. IKEA працює над розробленням рішень, що є екологічно дружними – вони стосуються як регуляції використання природних ресурсів на кшталт води та дерева, так і перероблення й повторного використання виробів, що були у вжитку.

Так, наприклад, вже до 2030 року компанія планує повністю відмовитися від первинного, виготовленого безпосередньо з нафти, пластику, та перейти до перероблюваного. Примітно, що з останнього у IKEA вже виготовляють 50% виробів – так, наприклад, нова колекція MUSSELBLOMMA створена повністю з пластику, що виловили у Середземному морі іспанські рибалки.

ikea_4
IKEA
Продукти, виготовлені з переробленого пластику

Від 2020 року організація також збирається перейти на використання лише створеного з перероблених матеріалів поліестеру у текстильній промисловості. Перероблюють й інші відходи – наприклад, рисові стеблини, які залишаються від виробництва рису. Зазвичай фермери їх просто спалюють, що призводить до збільшення викидів у атмосферу парникових газів.

2018 року компанія запустила у Індії ініціативу Better Air Now ("Краще повітря вже зараз") – у її межах перероблюють рисові стеблини на матеріал, з якого можна виготовляти різноманітні товари для дому та елементи декору – на кшталт екологічних килимків. У майбутньому компанія планує застосовувати подібний підхід й у інших регіонах світу, де відходи від вирощування зернових культур спалюються і забруднюють повітря.

Оскільки вирубка лісів є одним з чинників, що збільшує рівень парникових газів та підвищує ризик глобального потепління, IKEA виступає за захист лісів та їхнє раціональне використання.

Так, як зазначив у коментарі ТСН.ua Міхаїл Тарасов, глобальний менеджер IKEA з лісівництва, у виробництві меблів компанія використовує лише перероблювану чи сертифіковану FSC (Лісовою наглядовою радою) деревину, походження якої можна з легкістю відстежувати, та не закуповує сировину з лісів, що перебувають під ризиком нелегальної вирубки.

ikea_5
IKEA
Роботизовані меблі

Компанія також активно співпрацює з WWF задля підвищення відповідального лісовикористання та сертифікування лісів. За словами Тарасова, відмовитися від деревини не можна, адже цей матеріал замінити немає чим, проте можна змінити підхід до використання дерева, зокрема у тому, що стосується його перероблення.

"У багатьох країнах Європи старі меблі здають на переробіток, тож зі старих речей можна виготовити нові матеріали. Проте в Україні цю систему ще не налагоджено", – зазначає Тарасов.

Низку ініціатив компанії також присвячено проблемі глобального перенаселення – від спеціально розробленої для невеликих осель колекції RÅVAROR до роботизованих меблів ROGNAN, керуючи якими за допомого тачпаду можна перетворити спальню на вітальню або гардероб.

ikea_3
IKEA
Прототип Urban Village

"Замість того, щоб робити меблі меншими, ми трансформує їх відповідно до того, що нам потрібно зараз. Коли ти спиш, тобі не потрібна твоя софа. Коли ти використовуєш свій гардероб, тобі не потрібне ліжко", – вважає Шона Строун, розробник продуктів для нових інновацій IKEA Швеція.

Проте цим зусилля шведів не обмежуються. Вони мають ще одну, досить амбітну, мету – створення так-званих Urban Villages, "Міських сіл" – домівок, призначених для спільного проживання різних груп людей, у яких мешканці б поділяли не лише житло, а й сервіси.

Творці проекту вважають, що таке житло було б не лише дешевшим для людей, а й кращим для планети, адже будинки мали б вбудовані рішення щодо збирання води, відновлювальні джерела енергії, локалізоване компостування тощо.

Проте проект є лише прототипом і коли його буде (та чи буде взагалі) впроваджено – наразі невідомо.

ВідеоПерший музей IKEA відкриється наприкінці червня у Швеції

Залиште свій коментар