Державний переворот у Зімбабве. Чому перспективна держава стала місцем страждань і бідності

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Мугабе керує країною 37 років, а його дружина прагне обійняти пост після відставки чоловіка.

Військові Зімбабве захопили владу запевнили в ефірі національного телебачення, що президент Роберт Мугабе і його сім’я "живі та здорові".

Солдатами і броньованими автомобілями було перекрито дороги до головних урядових установ, парламенту та судів у центрі міста Хараре, повідомляє Reuters.

"Наша мета -  злочинці навколо нього (Мугабе), хто вчиняє злочини, що є причиною соціального та економічного страждання в країні, притягнути до відповідальності", - заявив у прямому ефірі генерал-майор військових сил Зімбабве СБ Мойо.

генерал Мойо, Зімбабве
генерал Мойо

Тільки-но ми виконаємо нашу місію, сподіваємося, ситуація нормалізується

Ні Мугабе, ні його дружина Грейс, яка змагалася за право бути обраною на пост президента після свого чоловіка, ніяк не відреагували на заяви. Опозиційний рух Зімбабве, який виступає за демократичні зміни, закликав до відновлення конституційної демократії. Політики-опозиціонери сподіваються, що воєнне втручання призведе до "створення стабільної, демократичної, прогресивної держави".

Лідер впливових ветеранів визвольної війни Зімбабве закликав громадян східної Африки, південної Африки та Заходу знову йти на військову службу у Зімбабве, оскільки спад економіки тривав протягом останніх двох десятиліть у південноафриканському регіоні.

Мугабе
Reuters
Мугабе з дружиною Грейс

"Це корекція держави, яка зійшла з курсу, - сказав Кріс Мутсвангва кореспонденту Reuters. - Це кінець дуже болісного та сумного розділення молодої нації, де диктатор, коли став старим, здав судочинство зграї грабіжників навколо своєї дружини".

Міністр фінансів Ігнатіус Чомбо, лідер  фракції G40 від провладної партії "ЗАНУ-ПФ" на чолі з дружиною Мугабе був затриманий військовими силами, повідомляє джерело уряду.

Президент Мугабе - "великий старець", який керував державою 37 років

На противагу високому статусу на континенті Мугабе називали деспотом на Заході, який призвів економіку країни до колапсу та був готовий до насильства для підтримки влади. Ця політика зруйнувала одну з найбільш перспективних держав Африки. У вівторок, 14 листопада, військові розмістилися вздовж усієї столиці Зімбабве Хараре. Вони захопили державну телекомпанію після того, як провладна партія "ЗАНУ-ПФ" звинуватила главу збройних сил у державній зраді.

Згодом військові зайняли головний офіс ZBC, державного телеканалу Зімбабве та головного інформаційного інструмента Мугабе. Вони наказали співробітникам виїхати. Кілька працівників ZBC були побитими, за словами двох членів колективу та одного активіста з прав людини. Мешканці столиці чули три вибухи. Сполучені Штати Америки та Британія порадили жителям Хараре не виходити з домівок через "політичну невизначеність".

Мугабе
Мугабе

Південно-африканський народ схвильований, коли командувач Збройних Сил Зімбабве Чивенга заявив про готовність "втрутитись", щоб припинити чистку прихильників звільненого з посади віце-президента Еммерса Мнангагва. При цьому ще кілька місяців назад колишній керівник силових структур на прізвисько "Крокодил" Мнангагва був перспективним кандидатом, який досягнув успіху у своїй політичній кар’єрі, але минулого тижня був звільнений, що дало можливість 52-річній дружині Мугабе Грейс замінити його.

"Політика над зброєю"

Безпрецедентна заява Чивенги свідчить про серйозну ескалацію боротьби за крісло Мугабе, єдиного лідера Зімбабве, який відомий від часів здобуття незалежності від Британії 1980 року.

У вівторок Мугабе очолив тижневе засідання уряду у столиці. Згодом партія "ЗАНУ-ПФ" заявила, що виступає за "верховенство політики над зброєю" і звинуватила Чивенгу у "зраді, яка призначена для провокування державного перевороту".

"Захищаємо нашу революцію"

Ні Мугабе, ні Грейс офіційно не відреагували на зауваження Чивенги і державні медіа не опублікували його заяви. Голова молодіжного крила партії "ЗАНУ-ПФ", який відкрито підтримує Грейс, звинуватив керівника збройних сил у порушенні конституції. "Захищаючи революцію, нашого лідера та президента, ідеологію, заради якої ми живемо, тому, якщо буде потрібно, це принцип заради якого готові померти", - заявив лідер молодіжної ліги Кудзай Чипанга в головному офісі партії в Харарі.

зімбабве, переворот

Піднесення політики Грейс Мугабе стало причиною її конфлікту з ветеранами війни в епоху незалежності, які користувалися привілейованим статусом у Зімбабве до останніх двох років, коли вони критикували Мугабе за нікчемний стан економіки в країні. Торік хронічна відсутність доларів призвела до довгих черг на порогах банків та до економічного та фінансового колапсу. Імпортні товари закінчуються, економісти кажуть, що за деякими показниками інфляція зараз становить 50% на місяць. Згідно з цілою низкою розвідувальних документів, Мнангагва планує активізувати економіку, повернувши тисячі білих фермерів, які залишили країну майже два десятиліття тому, а також покращити відносини зі  Світовим банком та МВФ.

Залиште свій коментар

Вибір редакції