Дивився комікси Marvel та порівнював себе з Хрещеним батьком. Як Обама реагував на перемогу Трампа на виборах

Американський журналіст розкрив таємницю того, як Обама відреагував на поразку Гілларі Клінтон на виборах 2016 року.

Барак Обама у ніч перед оголошенням результатів президентських виборів 2016 року дивився "Доктора Стренджа", а перемогу "схожого на блазня шоумена" Дональда Трампа сприйняв за "особисту образу".

Про це йдеться у оновленій версії книжки "Обама: поклик історії" (Obama: The Call of History), у якій журналіст провідного американського видання The New York Times Пітер Бейкер, що тривалий час працював кореспондентом у Білому домі, змальовує перебування 44-го очільника США Барака Обами в Овальному офісі.

Оригінальна версія книжки надійшла у продаж у червні 2017 року, проте згодом Бейкер розширив працю.

Новий варіант, який можна буде придбати від 10 травня 2019 року, містить раніше невідомі деталі з життя президента. Він розповідає, зокрема, про завершення президенства Обами, вибори 2016 року та його реакцію на обрання Дональда Трампа.

Вибори та поразка Клінтон

Бейкер пише, що Барак Обама прокинувся вранці 8 листопада 2016 року переконаний у тому, що йому "не доведеться передавати владу над ядерною зброєю Дональду Трампу – зірці телевізійного реаліті-шоу, який, на його думку, був "жартом"".

44 президент вважав неможливим, "що американці відвернуться від нього" і оберуть Трампа, а Клінтон називав сильним лідером, хоч і усвідомлював, що вона є далекою від ідеалу.

"Вона була серйозним і досвідченим професіоналом, у минулому працювала на найвищих щаблях правління та була зрілим лідером. Не менш важливим було також те, що вона б продовжила політику Обами та закріпила б його основні досягнення. Тому Обама вважав, що його спадок у надійних руках", –  зазначає Бейкер.

обама_4
Obama White House

Оскільки Обама не відіграв жодної формальної ролі у виборах, вечір у день голосування він провів у кінотеатрі Білого дому разом зі своєю дружиною Мішель та радницею Валері Джаретт.

Там вони, намагаючись відволіктися, дивилися кінострічку "Доктор Стрендж" – фільм Marvel про колишнього лікаря, що став чарівником, головну роль у якому виконав актор Бенедикт Камбербетч.Несподівано телефон Обами завібрував – надійшли оновлені дані результатів.

"Ха. Результати у Флориді видаються дещо дивними", – прокоментував Обама. А вже згодом стало відомо, що Трамп перемагає у Пенсивальванії, Вісконсині та Мічигані – штатах, що роками були прихильні до демократів. А вже до завершення вечора "трапилося нечуване".  

Повірити у результати виборів Бараку Обамі було досить складно. Він говорив собі, що американці "просто не могли проміняти його на схожого на блазня шоумена, що проводив свою кампанію, говорячи про неодноразове банкрутство, нескінченні шлюби та вдаючись до расистської риторики".

трамп обама
Associated Press

О першій годині ночі Обама відправив повідомлення Клінтон з проханням перетелефонувати. Та зробила це майже миттєво.

"Мені шкода, що я тебе підвела", – сказала вона.

Бейкер зазначає, що поразка Клінтон стала поразкою 44 очільника США. Країна двічі обирала його, Барака Хусейна Обаму, президентом, а після чого спадкоємцем стала людина, яка ставила під сумнів навіть самі обставини його народження.

"Попри те, що його імені не було на бюлетені, це голосування Обамі було важко сприймати інакше, аніж "персональну образу". "Це зачіпає. Це болить", – казав він", – зазначає Бейкер.

Реакція

У наступні після виборів тижні Обама намагався зберігати спокій. "На небі більше зірок, ніж піщинок на землі", – говорив він своєму спічрайтеру Бену Роудсу.

Проте інколи йому було важко стримувати свій гнів. Так, попри люб’язне на публіці ставлення, після зустрічі з Трампом у Овальному Офісі, Обама покликав до себе Роудса і гостро розкритикував свого наступника, зазначивши, що він "торгує нісенітницею" (peddles in b*******').

"Такі персонажі завжди були частиною американської історії. Варто переглянути лишень на деяких героїв з "Пригодів Гекльберрі Фінна"", – відповів на це Роудс.

"Можливо це краще, на що ми можемо сподіватися", – зазначив Обама.

У розмові з деякими своїми помічниками 44 очільник США також поділився тим, як відбулося їхнє спілкування з Трампом, та, за словами Бейкера, був дещо «спантеличений зустріччю».

обама_1
Obama White House

"Він розповідав помічникам, що у різні моменти зустрічі Трамп спрямовував розмову до того, наскільки масштабними були його передвиборчі мітинги. Він наголошував на тому, що здатний збирати великі натовпи так, як не не можуть ні Клінтон, ні Обама", – пише Бейкер.

У тижні після виборів Обама пройшов "кілька емоційних станів" – час від часу він філософував, а інколи – "вибухав люттю", зазначає автор. Він зрідка ставив під запитання власні дії та часто розмірковував над тим, що "можливо, це те, чого хочуть люди".

"Я привів для нього економіку у хороший стан. Жодних фактів. Жодних наслідків. Тепер вони можуть мати мультиплікаційного героя", – казав екс-президент.

Примітно, що Обама також асоціював себе з Майклом Корлеоне з кінострічки "Хрещений батько" та говорив про те, що передає владу у руки когось, хто може зруйнувати усе, чого він досягнув.

Провину за перемогу Трампа на виборах, як зазначає Бейкер, Обама та його команда покладали на Клінтон.

обама_3
Obama White House

"Вона була тією людиною, що не змогла перетворити обширний список досягнень Обами на переможний меседж", – пише медійник.

Бейкер наголошує, що попри той факт, що Трамп протягом своєї кампанії використовував проти Клінтон майже ту сама стратегію, що й Обама вісім років до того, і змальовував її "корумпованим екземпляром статусу кво", 44 президент вважав, що вона "сама винна у своїх проблемах". 

"Ніхто не змушував її недооцінювати небезпеки таких штатів Середнього Заходу як Вісконсин та Мічиган. Ніхто не змушував її створювати приватний поштовий сервер… Ніхто не змушував її вести прописану, бездушну кампанію, для якої було протестовано вісімдесят п’ять слоганів, перш ніж з’явився Stronger Together  ("Сильніші разом")" , – йдеться у книжці.

Про втручання Росії у вибори

Торкається праця Бейкера й теми втручання російських хакерів у президентські вибори 2016 року, щодо якого Міністерство юстиції США нещодавно оприлюднило розслідування.

Так, автор зазначає, що Обама, упевнений у перемозі Клінтон, протягом однієї з зустрічей казав, що Володимир Путін "поставив не на того коня".

Коли ж стало відомо про причетність росіян, 44 очільник США вислав з країни російських дипломатів.

Кілька тижнів потому, як він залишив Овальний офіс, з’явилися також дані розвідки, що офіційно підтвердили причетність росіян. Та для багатьох реакція Обами видавалася недостатньо серйозною.

обама_2
Obama White House

"Будь-що, що росіяни зробили стосовно виборів 2016 року, було зроблено ще за президентства Обами. Йому повідомляли про це, а він нічого не робив", – закидав своєму попереднику Дональд Трамп, водночас зазначаючи, що на результати виборів втручання ніяк не вплинуло.

За словами Бейкера, причиною того, що Обама був таким обережним і не поспішав звинувачувати Росію у втручанні, було те, що він намагався не наробити дурниць.

Він боявся, що силова відповідь спровокує ескалацію операції Росією, і говорив, що ним керують "не нароби дурних речей" інстинкти.  

ВідеоРекордні 60 мільйонів доларів за авторське право на книгу отримає Обама

 

Залиште свій коментар