Як у Росії з українського журналіста ліплять шпигуна. Хроніка затримання Сущенка

"Репортери без кордонів" відгукнулися на надумане звинувачення Сущенка в шпигунстві.

У п'ятницю, 30 вересня, кореспондента інформаційного агентства "Укрінформ" у Франції, 47-річного Романа Сущенка затримали в Москві.

Це сталося в день його прибуття до столиці РФ під час відпустки.

Ніхто ні сном ні духом не чув про затримання, доки в СІЗО "Лефортов" Сущенка не виявили члени Громадської спостережної комісії Москви (ГСК). Про затримання Сущенка російська сторона не повідомила нікого: ані дружину журналіста, ані дипломатичні установи, ані його працедавців.

Ми абсолютно випадково зустріли в камері карантинного відділення Лефортовської в'язниці 47-річного громадянина України Романа Сущенка. Він розповів, що він журналіст, якого звинувачують у шпигунстві.
ОНК Москви

Правозахисникам українець розповів, що під час затримання на нього чинили психологічний тиск. Йому навіть не дозволяли подзвонити рідним, зокрема, дружині.

Про затримання свого чоловіка Анжела Сущенко, яка лишилася у Франції, дізналася лише зранку 2 жовтня. Відсутність будь-якої звістки від Романа насторожила жінку, й вона зателефонувала знайомим до Москви.

Як повідомляють у рідному Сущенкові "Укрінформі", його родичі говорили з дружиною надто обережно, навіть уникаючи слова "затримали".

Щойно жінка довідалася про все — почала бити на сполох, звернувшись до Посольства України в РФ.

Цілеспрямовано збирав відомості, які становлять державну таємницю, про діяльність Збройних сил і військ Національної гвардії РФ, витік яких за кордон міг завдати шкоди обороноздатності держави.
ФСБ

Відтак повідомлення про затримання ФСБ українського журналіста опублікували російські ЗМІ тільки ввечері у неділю, 2 жовтня. Тоді ж з'явилися й перші припущення щодо причини раптового затримання українця.

Спочатку в "шпигунстві" Сущенка звинувачували "начебто". Однак згодом свою заяву зробила ФСБ, мовляв, чоловік "цілеспрямовано збирав відомості, які становлять державну таємницю, про діяльність Збройних сил і військ Національної гвардії РФ, витік яких за кордон міг завдати шкоди обороноздатності держави".

Під час проведення шпигунської акції було затримано кадрового співробітника Головного управління розвідки Міністерства оборони України полковника Романа Сущенка.
ФСБ

"Під час проведення шпигунської акції було затримано кадрового співробітника Головного управління розвідки Міністерства оборони України полковника Романа Сущенка", - заявили в ФСБ.

Тоді ж проти журналіста відкрили кримінальне провадження за статтею про шпигунство.

Подробиць свого затримання і звинувачень, які йому пред'явили, Сущенко не зміг нам повідомити. Співробітники ''Лефортово'' заборонили нам його питати про кримінальну справу.
ОНК Москви

Завдяки правозахисникам, журналістові вдалося знайти зв'язок із консулом України в російській столиці. Інформація про затримання підтвердилася й на дипломатичному рівні.

Слідство ФСБ надало українцеві державного адвоката. Утім, маючи досвід захисту інших політичних в'язнів у Росії, на допомогу Сущенкові прийшов адвокат Марк Фейгін. Той самий, що брав участь у звільненні з російського полону нинішнього нардепа Надії Савченко.

Сторона захисту зайняла чітку позицію: Сущенко приїздив до Москви в особистих справах; вирішив навідатися до друзів і родичів під час відпустки.

У Міністерстві закордонних справ України висловилися так: 

Ми глибоко обурені тим, що українського журналіста, який прибув на територію Російської Федерації з метою відвідати близьких родичів, російська влада затримала за надуманим звинуваченням у «шпигунстві".
МЗС України

Розглядаємо це як черговий крок у цілеспрямованій політиці Російської Федерації використання українців, які опиняються в руках її органів влади як політичних заручників у своїй гібридній агресії проти нашої держави.
МЗС України

Традиційно Росії не знадобилося багато часу для винесення "правильного" рішення. Уже в понеділок, 3 жовтня, через день після того, як світ дізнався про затримання Сущенка, й за три дні після його затримання Лефортовський суд у Москві як запобіжний захід "прописав" журналістові арешт терміном на 2 місяці за шпигунство (ст. 276 ККРФ).

Ця стаття в Кримінальному кодексі РФ передбачає як покарання за шпигунство позбавлення волі строком від 10 до 20 років.

Нечувана оперативність і явні процесуальні порушення з боку Росії збурили хвилю невдоволень. Так, адвокат Сущенка Марк Фейгін зібрався оскаржити арешт свого підопічного. Голова Верховної Ради Андрій Парубій, своєю чергою, у відповідь на ганебне затримання закликав народних депутатів України проголосувати за введення візового режиму з Росією.

Щодо справи Сущенка відгукнулися й у міжнародній недержавній організації з захисту прав людини, що оберігає свободу слова, "Репортери без кордонів".

Оскільки звинувачення у «шпигунстві» на адресу Романа Сущенка, який працює журналістом Укрінформу з 2002 року, виглядають абсолютно надуманими, сам факт затримання був прихованим, і навіть про рішення суду арештувати журналіста на 2 місяці всі дізналися тільки сьогодні, все це можна розцінювати як зухвалу спробу тиску Росії на українських журналістів. Російська сторона вчергове порушила міжнародні зобов'язання та права людини.
Репортери без кордонів

Голова медіапрофспілки України Ігор Чайка назвав це затримання ні чим іншим, як викраденням людини.

Враховуючи всі обставини так званого «арешту», ми можемо говорити про сплановане викрадення громадянина України, російськими спецслужбами, який прибув до Росії у власних справах. Таким чином російська влада чинить «розправу» над кожним із журналістів, хто дозволяє собі критикувати її, відтак, ніхто не може почуватись у безпеці, бо якщо такі злочини толеруються у Росії, вони цілком можливі і поза її межами.
Ігор Чайка

Цікаво, що після хвилі невдоволень російська сторона вирішила виправдатися. Так, у Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що перед тим, як приїздити до Росії, журналіст Роман Сущенко повинен був звернутися до них із проханням про одержання акредитації для роботи в РФ.

Дарма, що Сущенко був у відпустці, про що заявляють як і його родичі, так і працедавець й дипломатичні представники. А Кремль, як завжди, "відхрестився"

Що стосується цього затримання і причин затримання, і інших деталей, ще раз повторюю, ми не володіємо якоюсь детальною інформацією. Це питання, що стосується наших спеціальних служб.
Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков

Пєсков також спростував припущення щодо кампанії проти українських журналістів у Росії.

Жодних кампаній стосовно українських чи інших ЗМІ, які працюють в Росії, бути не може. Діяльність всіх представників іноземних ЗМІ регулюється відповідним законодавством
Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков

Подібні відповіді про "недостатнє володіння інформацією" світ чув від Росії і щодо "бажання" Придністров'я приєднатися до РФ, і щодо катастрофи МН17, і щодо бомбардувань гуманітарних конвоїв ООН в Сирії. 

Щодо самого Сущенка як журналіста, то відомий він не тільки, як спецкор "Укрінформу", а й як журналіст "Дзеркала тижня", "Газети 24" і "Лівого берега". Для цих ЗМІ Сущенко працював під псевдонімом Рон Височанський.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: