До успіху ультраправих у "толерантній" Швеції доклала руку РФ – розслідування The New York Times

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Один з авторів швецької ультраправої газети був підозрюваним у фінансуванні теракту проти угорського культурного центру в Україні.

Ультраправа швецька партія стала третьої за популярністю політсилою в країні на парламентських виборах 2018-го – допомагала цьому й Росія.

Про це йдеться у розслідування The New York Times, переказує Медуза.

Так, 1988 партію "Шведських демократів" заснували кілька "нацистських ідеологів" -  дехто з них навіть носив уніформу гітлерівських часів. Успіху в "толерантній Швеції" політсила не мала, а в 2000-х роках почали змінювати імідж. З партії прибрали відвертих неонацистів, виступили проти расизму та закликала членів пристойно одягатися. В центрі уваги залишилися проблема імміграції.

За словами лідерів "Шведських демократів", неасимільовані мігранти руйнують культурну самобутність нації і соціальний добробут шведської держави. 2010-го партія вперше пройшла у парламент, а 2018 вже отримала майже 18% голосів та посіла третє місце.

Як зазначає газета, до цього рекордного успіху доклала руку Росія. Вона не влаштовувала хакерські атаки і не намагалася дістатися внутрішніх документів, а обрала іншу тактику.

Зокрема РФ підігрівала антимігрантські настрої та допомагала розкручувати пов'язані з націоналістами сайти і групи в соцмережах. До цього провідні ЗМІ відмовилися від реклами "Шведських демократів", а партії було важко навіть найняти поштову службу для розсилання своїх листівок і газет.

За підрахунками газети, "демократи" збудували мережу закритих сторінок у фейсбуці, охоплення аудиторії яких випередило будь-яку іншу партію. У них вони поширювали контент з новостворених сайтів. The New York Times наводить приклади заголовків матеріалів: "Імміграція стоїть за браком питної води в Північному Стокгольмі", "Неповнолітній біженець зґвалтував дочку в сім'ї, що приймала його: він думав, що це законно", "Людині, яка скалічила операцією жіночі статеві органи своїх дітей, надали притулок в Швеції".

Рука Росії у цих виданнях "прихована від очей, але відбитків багато", пише NYT.

Наприклад, одного з авторів згаданих сайтів позбавили парламентської пресакредитації після того, як служба безпеки викрила його контакти з російською розвідкою.

Окрім цього, на цих сайтах розміщувала рекламу німецька мережа інтернет-магазинів автозапчастин Autodoc GmbH, яка також рекламувала себе на антисемітських та інших екстремістських сайтах в усій Європі, а належить вона чотирьом бізнесменам-вихідцям з Росії та України.

Також деякі з цих сайтів обмінюються матеріалами з російським пропагандистським агентством "Спутник".

Серед іншого газета розповідає про редактора німецької ультраправої газети Zuerst! Мануель Окзенрайтер, який часто пише для схожий швецьких видань, а також виступає на російському каналі Russia Тoday. 2018-го на суді в Польщі він був підозрюваним у фінансуванні теракту 2018 року проти угорського культурного центру в Україні із застосуванням вогнепальної зброї. "Згідно зі свідченнями польського екстреміста, обвинуваченого в його вчиненні, ця змова був задумана з метою покласти відповідальність на українських націоналістів і розпалити етнічну напруженість в інтересах Росії", - пише NYT.

Окрім цього, Чанг Фрік колишній "шведський демократ" та засновник іншого утраправого сайту каже, що "між Росією і деякими шведськими правими ЗМІ існує невелика змова".

Разом з цим журналісти проаналізувала близько 12 мільйонів гіперпосилань на шведські націоналістичні сайти. З’ясувалося, що історії про проблеми з мігрантами в Швеції розкручували російські сайти і праві американські інтернет-портали.

Також у газеті розповіли, як російський телеканал НТВ намагався підбурити молодих шведських іммігрантів влаштувати показову бійку перед камерами в охопленому безладом передмісті Стокгольма в лютому 2017. Сутички відбувалися у місті, де більшість населення іммігранти. Журналісти пропонували молодикам за бійку гроші.

Нагадаємо, російське видання "Медуза" опублікувало масштабне розслідування про системи стеження за росіянами в дусі "Великого Брата". Так, науково-дослідний обчислювальний центр при управлінні справами президента Росії розробляє кілька систем моніторингу та деанонімізації користувачів соцмереж. Вони засновані, зокрема, на злитих базах, що продаються на чорному ринку.

Залиште свій коментар

Вибір редакції