Донорське шоу виявилось розіграшем

Шоу виявилося спробою привернути увагу голландського суспільства до проблеми браку донорських органів.

Донорське шоу виявилось розиграшем
Шоу нідерландської телекомпанії БНН, що ще до виходу в ефір викликало різко негативну реакцію суспільства, в ході якого смертельно хвора жінка, нібито приймає рішення, кому з трьох претендентів вона подарує одну з своїх здорових нирок, виявилося спробою привернути увагу голландського суспільства і політиків до проблеми браку донорських органів в Нідерландах. 

Жінка-донор - 37-річна Ліза - виявилася абсолютно здоровою актрисою Леоні, що блискуче зіграла свою роль. Три претенденти на нирку - 36-річна Естер-Клер, 19-річний Вінсент і 29-річна Шарлота - дійсно страждаючі хворобою нирок люди, які знали про суть розиграшу і погодилися брати в ньому участь, щоб вплинути на ситуацію з надзвичайно довгими чергами на трансплантацію донорських органів. 

В ході всієї 80-хвилинної передачі глядачів неодноразово закликали заповнити реєстраційну картку донора, підкреслюючи, що в Нідерландах на сьогоднішній день більше 1400 чоловік чекають своєї черги на пересадку органів, а в середньому час очікування – чотири з половиною роки.

Донорське шоу виявилось розиграшем
герої програми, які насправді потребуть пересадки нирок

Коли шоу досягло апогею – і жінка-донор повинна була вибрати, кому вона віддасть свою нирку, ведучий Патрік Лодірс повідомив, що цього не відбудеться. При цьому він підкреслив, що брали участь в передачі троє претендентів, які насправді гостро потребують пересадки нирки. "Якщо ви реєструватиметеся як донори, - сказав він, звертаючись до глядачів, - черга скоротиться, і як ці троє, так і інші хворі отримають шанс на повноцінне життя". 

Під час шоу були показані відеофільми про життя Естер-Клер, Вінсента і Шарлоти, які вимушені по вісім-дев'ять годин в день переносити процес діалізу. В той же час, глядачі побачили, що ці люди не здаються, живуть, наскільки це можливо, активним життям. Естер-Клер - ведуча радіопрограми, Вінсент активно займається спортом, Шарлота піклується психічно хворими. Всі вони багато спілкуються з друзями, повні життєвих планів і мріють про пересадку нирки. Проте хвороба цих людей прогресує, і, якщо їм вчасно не буде пересаджена нирка, іх життя може обірватися.

Лодірс під час передачі звернув увагу глядачів на те, що щорічно близько 200 хворих в Голландії вмирають через те, що не отримують вчасно необхідний для пересадки орган. Якщо в 2004 році в Нідерландах 13% людей не були готові заповідати у разі смерті свої органи для пересадки, то в 2006 році - вже 26%. На сьогоднішній день лише 2,9% з 12-мільйонного дорослого населення Нідерландів реєструвалися як потенційні донори. Лодірс виразив надію на те, що після передачі цей відсоток зросте. При цьому він завірив, що другого такого шоу не буде. 

Продюсер передачі після її закінчення заявив в інтерв'ю, що якби все було правдою, то він би ніколи не погодився робити шоу, в якому вибирали б, кому віддати орган. Таким чином, організатори "Великого донорського шоу", не перейшовши етичні межі, зуміли донести до глядачів заклик до зміни ситуації з довгими чергами на пересадку органів. Вони закликали політиків серйозніше зайнятися цим питання.

Донорське шоу виявилось розиграшем

Перед виходом шоу в ефір політики „з’їли приманку” і піддали шоу різкій критиці. Прем'єр-міністр Нідерландів Ян Петер Балкененде напередодні висловив глибоке співчуття з приводу того, що телекомпанія БНН вирішила показати це шоу. "Воно завдасть збитку іміджу Нідерландів за кордоном", - заявив він. Голландський міністр охорони здоров'я Аб Клінк відхилив запрошення БНН бути присутнім на шоу, щоб роз'яснити, що робиться для вирішення проблеми з чергами на донорські органи. Міністр культури і освіти Роналд Пластерк назвав шоу "недоречним і неетичним", у зв'язку з тим, що між пацієнтами, що потребують донорської нирки, був присутній елемент суперництва. 

В той же час, Пластерк відкинув вимоги представників провідної партії урядової коаліції Християнсько-демократичний заклик заборонити "Велике донорське шоу", підкресливши, що конституція Нідерландів не дозволяє забороняти телепередачі і втручатися в них, оскільки це було б цензурою. Таким чином, завдяки нідерландській конституції, заклик до змін навколо ситуації, що склалася був почутий публікою і політиками.


Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: