Досить втоми від України. Новому президенту знадобиться допомога Заходу – The Washington Post

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Він повинен взяти Зеленського під свою опіку.

Це момент істини для України. Володимир Зеленський здобув переконливу перемогу в другому турі президентських виборів в Україні, перемігши чинного президента Петра Порошенка. Більшість українців знають Зеленського як вигаданого телевізійного персонажа в популярному cеріалі "Слуга народу", де він грає звичайного громадянина, якому набридла платна політична система України.

Про необхідність надання йому негайної підтримки з боку країн Заходу пише у своїй колонці на The Washington Post директор аналітичного центру Байдена, колишній заступник радника міністра оборони США з питань Росії, України та Євразії, а також радник екс-віце-президента США Джо Байдена Майкл Карпентер.

У серіалі персонаж Зеленського дивним чином стає обраним президентом після того, як один з його протестів проти корумпованих політиків стає вірусним. Тепер вигадка стала фактом, оскільки Зеленський готується до реальної інавгурації наприкінці цієї весни.

Провівши кампанію з висвітлення специфіки політики, Зеленський зараз збирається показати українцям, яким лідером він буде насправді. На відміну від своєї ретельно підготовленої телевізійної персони, Зеленський не зовсім звичайний громадянин. Швидше, він є членом еліти, який, як повідомляється, володіє розкішною італійською віллою і має тісні особисті зв'язки принаймні з одним з найбагатших олігархів України Ігорем Коломойським.

Поки ми не знаємо, яким буде президент Зеленський, але зрозуміло, яким президентом хочуть його бачити громадяни України. Опитування громадської думки незмінно показують, що українці хочуть від свого політичного керівництва трьох речей. По-перше, їм потрібен державний діяч, який буде протистояти російській агресії і відновить суверенітет України. По-друге, вони хочуть реформатора, який візьме на таран олігархічну систему, яка розбещує політику і економіку України. Нарешті, їм потрібен хтось, хто посилить економічне зростання, підвищить заробітну плату і створить робочі місця.

Ці речі легше сказати, ніж зробити. І все ж, якщо Зеленський дійсно хоче бути "слугою народу", він, принаймні, знає, якими повинні бути його стратегічні пріоритети. І його передвиборча риторика, схоже, відображає розуміння цих пріоритетів. Щоб протистояти тривалій агресії Росії в Україні, Зеленський закликав Сполучені Штати та Сполучене Королівство посилити важелі впливу на Москву і вийти за рамки дипломатичного процесу, монополізованого Францією і Німеччиною.

Для боротьби з корупцією він закликав ізолювати правоохоронні органи України, особливо її Національне антикорупційне бюро і антикорупційні суди, які лише народжуються, від політичного втручання. Щоб стимулювати економіку, він визнав, що інвестиції є ключовими, але вони зрештою залежать від верховенства закону і поваги до права власності.

Якщо Зеленський хоче домогтися успіху з порядком денним, який відповідає цій риториці кампанії, йому знадобиться як внутрішня, так і міжнародна підтримка. Усередині країни йому знадобиться парламент і громадянське суспільство, яке готове підтримати реформи. Хоча нинішній парламент, ймовірно, буде занадто роздроблений і заблокований, щоб домогтися багато чого, парламентські вибори в жовтні цього року дають короткострокову можливість створити сильний блок реформаторів. Українське громадянське суспільство вже є переконаним прихильником реформ і стане ключовим союзником, якщо Зеленський захоче брати участь в ньому.

Інша справа, що Зеленському потрібна підтримка міжнародного співтовариства. На жаль, як і в парламенті, трансатлантичне співтовариство також роздроблене і поглинене іншими проблемами. Це повинно змінитися. Захід повинен позбутися своєї самодіагнозованої "втоми від України" і замінити свою вичікувальну позицію більш активною політикою підтримки оборонних, антикорупційних та економічних реформ в цій стратегічно важливій країні.

Якщо міжнародне співтовариство не прийме Зеленського, це зроблять інші. Олігархи вже відстоюють свої корумповані інтереси. Кремль зробить те ж саме. Інші зацікавлені сторони, такі як підстаркувате військове керівництво України, будуть прагнути відкласти і уникнути жорстких реформ, про які вони домовилися, але які ніколи не хотіли здійснити.

Ось чому міжнародне співтовариство повинне привернути обраного президента зараз, щоб підтримати розвиток його поглядів, його команди і його політичної програми таким чином, щоб просувати демократичні цінності, інноваційну економіку і верховенство закону. Західні лідери повинні взяти Зеленського під своє крило, дати стратегічні і технічні консультації і позичити політичних радників, які можуть запропонувати свої професійні рекомендації з військової реформи, міжнародної дипломатії, правових і економічних питань.

Україна зараз стоїть на переламному моменті. Захід повинен перестати поводитися так, ніби він не зацікавлений у результаті, і діяти швидко, щоб допомогти новообраному президенту привести своїх співвітчизників до більш демократичної, суверенної і успішної України.

ВідеоВолодимира Зеленського вітають світові лідери з перемогою на виборах

Зателефонував голова європейської ради Дональд Туск, особисто пообіцяв підтримку від Євросоюзу. Туск подзвонив і чинному президенту Петру Порошенку та подякував за успішну 5-річну співпрацю. Привітала Зеленського телефоном канцлер Німеччини Ангела Меркель і висловила  підтримку на шляху до реформ. Дзвонив також генсек НАТО Єнс Столтенберг.    

Володимира Зеленського вітають світові лідери з перемогою на виборах

Залиште свій коментар

Вибір редакції