Довжелезні черги, військова техніка та ОМОН: як Білорусь обирала президента

Уперше в новітній історії Білорусі виборча кампанія тривала під масові протести опозиції.

У неділю, 9 серпня, у Білорусі обирали президента на тлі масових протестів опозиції та арештів активістів. Виборчі дільниці зачинилися о 20 годині. За попередніми даними ЦВК, явка становила майже 74%, це враховуючи дострокове голосування. Цілий день до околиць Мінська стягували спецтехніку та ОМОН.

Уперше в новітній історії Білорусі виборча кампанія тривала під масові протести опозиції. Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Вибори в Білорусі тривали немов спецоперація: довжелезні черги на виборчих дільницях; силовики на вулицях і колони військової техніки на околицях столиці. Правоохоронці та ОМОН у підвищеній готовності. Центральні вулиці були перекриті. Інтернет працював з перервами. Блокувалися опозиційні сайти та соцмережі. Лише в чинного лідера країни Олександра Лукашенка музика та квіти. Саме так його зустрічали перед виборчою дільницею.

Лукашенко певен, конкурентів йому немає. Та попри це, арешти не припинялися навіть у день виборів. За ґратами опинилися кілька незалежних спостерігачів та активістів.

"Якщо ви будете боротися проти країни, якщо ви будете намагатися навіть в якихось дрібних речах увергнути країну в хаос і дестабілізувати, ви отримаєте миттєву від мене відповідь", - заявив Лукашенко.

Головну опонентку бацьки Світлану Тихановську на дільниці зустрічали аплодисментами. На вибори вона пішла вимушено, після того, як її чоловіка, відомого блогера, заарештували. Каже, до того дня політикою не цікавилася. Тепер просто живе нею. Саме їй вдалося зібрати одну з наймасштабніших в історії Білорусі акцію протесту, на яку прийшло понад 60 тисяч людей. Задля безпеки Тихановська дітей перевезла жити за кордон. А напередодні голосування й сама покинула квартиру, бо, каже, під її будинком зібралися силовики в цивільному. Напередодні виборів за ґратами опинилося кілька представників її виборчого штабу.

Вибори президента у Білорусі: які настрої у громадян та як минає волевиявлення

Вибори президента у Білорусі: які настрої у громадян та як минає волевиявлення

Протестами й арештами супроводжувалася вся президентська кампанія. Правозахисники кажуть, за ґратами щонайменше сім сотень активістів.

Перші мітинги розпочались одразу по тому, як Центральна виборча комісія відмовилася зареєструвати кандидатами найреальніших конкурентів бацьки Віктора Бабарика та Валерія Цепкала. Останній, побоюючись переслідувань, разом із дружиною країну покинув. Місцем утечі обрав Москву.

Незалежні експерти вже заявляють про фальсифікації. Кажуть, розпочалися вони ще з дострокового голосування. А тому завтра протести неминучі. З огляду на спецтехніку та загони силовиків, яких 9 серпня стягнули до столиці, влада до мітингів теж готується.

Повʼязані теми:

Наступна публікація