Другий імпічмент Трампу: демократи не зможуть заборонити йому балотуватися у 2024 році

Другий імпічмент Трампу: демократи не зможуть заборонити йому балотуватися у 2024 році

ТСН.ua

Якщо оголошення імпічменту в Сенаті буде провалено, Трамп зможе балотуватися в президенти 2024 року.

У вівторок, 9 лютого, Сенат почне розгляд справи про імпічмент Дональду Трампу. Демократи, які тепер контролюють верхню і нижню палати Конгресу, хочуть не просто засудити вже колишнього президента США, а й заборонити йому обіймати високі посади, що унеможливить його балотування в президенти 2024 року. Проте, їх може чекати фіаско. Для проходження справи про імпічмент через Сенат демократам треба мінімум 17 голосів республіканців, яких наразі немає. 

ТСН.ua з’ясовував, чи зможуть демократи переконати республіканців змінити думку менш ніж за два тижні до початку процесу, чи Байден просто зупинить імпічмент. 

Дональд Трамп став першим в американській історії президентом, якому імпічмент оголошують двічі. Проте, вже зараз створюється враження, що історія з його другим імпічментом повторить перший — у Сенаті не вистачить голосів, щоб засудити 45-го президента США. Навіть попри те, що тепер демократи контролюють верхню палату Конгресу, їм треба зібрати мінімум 17 голосів республіканців. Наразі ж у них є тільки п’ять. 

І хоч у вівторок, 26 січня, Сенат відхилив спробу республіканця Ренда Пола визнати процес імпічменту неконституційним, це голосування, як пише американська преса, стало визначальним. Перевага на користь демократів була незначною: 55 на 45. За продовження процесу імпічменту висловилися лише п’ять республіканців.  

"Імпічмент президента Трампа — це конституційна і політична проблема. Демократи дуже чітко визначилися з бажанням голосувати в Сенаті по імпічменту. Значна більшість республіканців протистоять цьому, принципово опонуючи, що за Конституцією неможливо проводити судовий розгляд і голосувати за імпічмент щодо колишнього президента (хоча такі прецеденти в американській історії щодо чиновників були. — Авт.). Я не юрист і не бачу жодної причини давати свій погляд на цю позицію. Але й не бачу причин, щоб блокування процесу судового розгляду та голосування імпічменту могло стати серйозним політичним ударом для демократів", — каже ТСН.ua колишній посол США в Україні Джон Гербст. 

Дональда Трампа звинувачують у заклику до заколоту проти уряду США під час захоплення Капітолія 6 січня. Рішення про імпічмент Палата представників підтримала 13 січня. "За" висловилися 222 демократи та 10 республіканців. Це також була найбільша підтримка імпічменту серед членів рідної партії президента за всю американську історію. 

На думку колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, знайти в Сенаті 67 голосів, щоб засудити Трампа, буде важко. 

«Тим не менше, серед демократів існує тверда думка, що з огляду на зусилля Трампа скасувати результати президентських виборів та його заохочення нападу на Капітолій 6 січня, має відбутися суд у Сенаті. Демократи очікують, що деякі республіканські сенатори проголосують за засудження. І вони можуть бачити політичну цінність у тому, що інші республіканці фактично підуть проти засудження, кажучи, що їм окей з тим, що зробив Трамп», - сказав ТСН.ua Стівен Пайфер. 

Проте в Сенаті справа, скоріше за все, забуксує. За словами директора Центру міжнародних досліджень при Одеському національному університеті І.І. Мечникова Володимира Дубовика, так, з одного боку в Республіканській партії абсолютно точно є розкол, є люди, які намагаються звільнити партію від контролю Трампа. 

"Але це не так просто і швидко зробити. Наразі він має контроль над більшістю електорату. А це головне, бо ще ж будуть проміжні вибори 2022 року (в Палату представників. — Авт.). Тому небезпечно кидати йому виклик. Є республіканці, які в неформальних розмовах можуть сказати, що не сприймають Трампа і хочуть, щоб він вже відійшов від партії подалі. Але публічно вони так не скажуть, бо це обурює частину електорату", — каже ТСН.ua Володимир Дубовик. 

Особисто Джо Байден також вважає, що в Сенаті може не вистачити голосів для оголошення імпічменту Дональду Трампу. До того ж, на його думку, це може вплинути на роботу Сенату і процес затвердження кандидатів до його уряду. Проте, як каже Байден, було б гірше, якби цього не сталося. Тому 46-й президент США навряд чи буде зупиняти процес засудження свого попередника. 

"За Байденом не залишається фінальне слово, бо він лише формально є головою Демократичної партії. Справа в руках демократів в Сенаті, які будуть наполягати, щоб голосування відбулося. Зрештою, коли в Палаті представників оголошували перший імпічмент, вони розуміли, що через Сенат він не пройде. Але з точки зору правильності, етичності й моральності вони це роблять, щоб показати, що бачите, людина таке накоїла, а Республіканська партія все одно не хоче покарати його відповідним чином. І кинути таку пляму на всю Республіканську партію, як безвідповідальну і таку, що підтримує людину, яка підбурила людей захопити Конгрес. Тому, думаю, для них це безпрограшний варіант, нічого вони тут не втрачають", — вважає Володимир Дубовик. 

Але, зрештою, головної мети демократи не досягнуть. Якщо оголошення імпічменту в Сенаті буде провалено, це автоматично заблокує шлях до заборони Дональду Трампу обіймати високі посади. Тобто, він зможе балотуватися в президенти 2024 року. 

Прибутковий мем: сенатор Сандерс заробив на фото з інавгурації Байдена майже два мільйони доларів

Прибутковий мем: сенатор Сандерс заробив на фото з інавгурації Байдена майже два мільйони доларів