Ракетні випробування КНДР демонструють ознаки збільшення арсеналу. Трамп продовжує називати їх "стандартними" - NYT

Дата публікації
Перегляди
2028
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Ракетні випробування КНДР демонструють ознаки збільшення арсеналу. Трамп продовжує називати їх "стандартними" - NYT

Фото: Associated Press

Кім Чен Ин за останній час здійснив близько 18 запусків ракет.

Північна Корея за останній час здійснила цілу серію запуску ракет, що може свідчити про неабияке зростання потенціалу її арсеналу, тоді як у США не бачать можливих загроз, а президент Дональд Трамп називає їх "дуже стандартними".

Про це йдеться у матеріалі The New York Times.

Поки в останні місяці Північна Корея запускала серію ракет – щонайменше 18 з травня цього року – президент Трамп неодноразово відкидав важливість ситуації як нібито "дуже стандартні" випробування ракет малої дальності. І хоча президент визнав, що "може бути порушення резолюцій Організації Об'єднаних Націй",  але каже, що будь-які занепокоєння перебільшені. Лідеру Північної Кореї Кім Чен Ину, як пояснив сам Трамп нещодавно, просто "подобається тестувати ракети".

Водночас, представники американської розвідки та експерти-міжнародники прийшли до зовсім іншого висновку: запуски ракет, на які Трамп не звертає уваги, включно із двома наприкінці минулого місяця, дозволили Кіму випробувати ракети з більшою дальністю та кращою маневреністю, які могли б завдати шкоди американській обороні у регіоні.

Міністр оборони Японії Такеші Івея заявив журналістам у Токіо минулого тижня, що нетипові траєкторії останніх випробувань є ще одним свідченням існування плану, розробленого з метою розгромити оснащені американською технікою Сили оборони Японії як на морі так і на суходолі.

Лестощі для Трампа від Кіма, разом з оманливими листами та епізодичними зустрічами, які продовжують пусті запевнення щодо швидкого ядерного роззброєння, на думку деяких експертів-міжнародників, є частиною того, що вони називають стратегією північнокорейського лідера використовувати час для вдосконалення свого арсеналу, незважаючи на всі санкції проти Північної Кореї.

Фото: ТСН.ua

Згідно з аналізом дальності ракетних пусків, проведеним ЗМІ, швидке вдосконалення ракет малої дальності не тільки підвищило небезпеку для Японії та Південної Кореї, але й загрожує щонайменше восьми американським базам у цих країнах, на яких розміщується понад 30 000 військовослужбовців. Такі ракети, на думку експертів, можуть бути розроблені для використання як звичайних, так і ядерних боєголовок.

"Кім досить розумно експлуатує лазівки у своїх угодах з президентом Трампом. Це ракети мобільного запуску, вони швидко рухаються, літають дуже низько і вони маневрені. Це кошмар для протиракетної оборони. Це лише питання часу, коли ці технології будуть перенесені на ракети далекої дальності.", - сказав професор політології в M.I.T., який досліджує досягнення північнокорейської зброї, Випін Наранг.

Президент Трамп каже, що Кім зобов'язався йому під час зустрічі в Сінгапурі 14 місяців тому, що поки тривають переговори, він буде утримуватися від тестування міжконтинентальних балістичних ракет і проведення ядерних випробувань. Він нібито дотримувався цих обіцянок, хоча не було суттєвих переговорів ще з другого саміту в Ханої в лютому, де ситуація зайшла в глухий кут.

Дипломатів КНДР стратили після невдалих перемовин із США

Дипломатів КНДР стратили після невдалих перемовин із США

Але минулого тижня державні ЗМІ Північної Кореї дали зрозуміти, що країна не відчуває обмежень, коли йдеться про вдосконалення інших ракетних технологій, заявивши, що Північна Корея ніколи не схилиться перед вимогами Заходу "про роззброєння під тиском і умиротворення міжнародного співтовариства".

Кім, продовжуючи випробування ракет малої дальності, зумів напружити стосунки США з їх основними союзниками в Азії. Це було очевидно коли, нещодавно, Трамп зустрівся з прем'єр-міністром Японії Сіндзо Абе та вкотре відхилив питання небезпеки запусків. Абе, який зазвичай є великим прихильником Трампа, одразу став суперечити йому, кажучи журналістам, що всі випробування Північної Кореї порушили резолюції Ради Безпеки ООН.

Хоча Трамп визнав, що "може бути порушення резолюцій Організації Об'єднаних Націй", він, схоже, не бажає робити заяв чи вживати заходів, які можуть поставити під сумнів те, що він вважає своїми теплими стосунками з Кімом, і які, на думку президента, є ключовими для покладання кінця напрузі з Північною Кореєю, що триває вже десятиліття.

Зі свого боку, хоча дипломатія сповільнюється, Кім не соромиться рекламувати новітні досягнення ракет, відвідуючи багато випробувань і поширюючи фотографії святкувань після запуску з його довіреною групою офіцерів, які стабільно продовжували розробку зброї.

Оцінка Оборонного розвідувального агентства США, розповсюджена для чиновників всередині уряду Сполучених Штатів цього літа, передбачає, що Північна Корея також виробляла достатньо пального для приблизно дюжини нових ядерних озброєнь після історичних переговорів у Сінгапурі. Інші спецслужби мають "більш консервативні цифри", сказав один колишній високопоставлений чиновник, але всі вказують на розширення сховища для бомб.

Фото: kcna.kp

Міністр оборони Марк Еспер сказав журналістам у середу, що вони "стурбовані" ракетними випробуваннями Північної Кореї, але "ми не збираємось занадто сильно реагувати" в інтересах збереження зусиль спрямованих на дипломатичне рішення.

Незважаючи на це, за інформацією японських та південнокорейських посадовців, державний секретар США Майк Помпео, який взяв на себе ініціативу зі спроб позбавити Північну Корею її ядерної зброї та ракет, на останніх тижнях натякнув іноземним колегам на приватних зустрічах, що він побоюється, що адміністрації вішають лапшу на вуха.

Публічно Помпео більш обережний. Нещодавно він сказав CBS: "Ми не повернулися до переговорів так швидко, як би ми сподівалися, але все було достатньо зрозуміло стосовно того, що на шляху будуть перешкоди".

Однак, перешкоди в останні місяці набули набагато більших масштабів, коли Північна Корея почала запускати ракету за ракетою, випробувавши щонайменше три нові різновиди. Випробування показали здатність КНДР послідовно запускати твердопаливні ракети, які легше сховати в горах, і які можна швидко переміщати на мобільних пускових установках та запустити до того, як Сполучені Штати зможуть відповісти.

Деякі ракети також є частиною нового покоління, які можуть літати низько і маневрувати непередбачуваними траєкторіями, що, ймовірно, дасть можливість подолати стандартні системи протиракетної оборони США в регіоні. В одному з випадків Кім взяв за приклад добре перевірений російський проект, хоча незрозуміло, як він його отримав.

Навіть  одночасно з багатьма випробуваннями Кім продовжує свої особисті нахвалювання Трампа. Лише минулого місяця американський президент сказав журналістам, що отримав черговий "справді гарний лист" від північнокорейського лідера. Трамп знову згадував останній лист минулого тижня, роблячи висновок, що він впевнений, що Кім рухатиметься до повного ядерного роззброєння.

"Кім розуміє, що робить. Він, ймовірно, вважає, що Трамп може терпіти ядерну Північну Корею до тих пір, поки вони не будуть тестувати МБР і ядерну зброю, що принизило б Трампа і позбавило його відчуття якоїсь певної перемоги його дипломатії", - зазначив професор M.I.T. Наранг.

Чиновники адміністрації заперечують цю думку та кажуть, що ці випробування є симптомом того, що Північна Корея відчайдушно намагається припинити "максимальний тиск". Саме так Помпео описує санкції, які США ввели проти країни. Є деякі докази його позиції: нещодавно офіційні ЗМІ Північної Кореї назвали держсекретаря "важким токсином".

Якщо з останніх північнокорейських провокацій можна засвоїти якийсь урок, то це те, що Кім явно має свою власну стратегію максимального тиску.

У 2015 та 2016 роках ракетні випробування країни зазнали надзвичайного провалу. Окремі представники розвідки та експерти-міжнародники пов’язали деякі з цих невдач із секретними зусиллями Пентагону щодо саботажу пусків кібер- та електронними ударами.

Але від 2017 року, першого року перебування Трампа на посаді, Кім застосував нові розробки та провів 14 успішних пусків, переважно ракет середньої та великої дальності, вперше продемонструвавши вірогідність того, що він зможе досягти території США. У той же час він провів низку ядерних випробувань, включно зі своєю найбільшою зброєю досі, яку він описав як водневу бомбу.

Ці успіхи спонукали Трампа спочатку попередити про "вогонь і лють, яких світ ніколи ще не бачив", а потім розпочати дипломатичне підштовхування до саміту в Сінгапурі минулого року. Це було вперше, коли чинний президент США зустрівся з будь-яким членом сім'ї Кім. Після зустрічі Трамп заявив, що Північна Корея йде до роззброєння, заявивши журналістам, що має сподівання побачити великі результати протягом шести місяців.

Майже рік після того Кім здавалося б, утримувався від запусків ракет, можливо сподіваючись, що адміністрація Трампа зменшить санкції. Потім дипломатія забуксувала на другому саміті в Ханої. Кім запропонував згорнути головний ядерний комплекс Півночі Кореї в Йонгбйоні – але не інші ядерні об’єкти чи будь-які ракетні випробувальні ділянки – у відповідь на скасування найсуворіших санкцій. Трамп відхилив цю пропозицію за наполяганнями Помпео та свого радника з питань національної безпеки Джона Болтона.

Кім, схоже, повертається до тактики, яка спрацювала для нього два роки тому: посилення випробувань для демонстрації нових можливостей.

"Їх особливістю завжди було випробовування терпіння інших і спостерігання за реакцією", - сказав ексчиновник з питань зброї масового знищення в кабінеті Директора національної розвідки Ванн Ван Дієпен.

Нещодавній конфлікт розпочався на початку травня, коли Північна Корея випустила ракети у 30 футів заввишки з восьми-колісного транспортера. Аналітики повідомили, що це твердопаливна ракета, яку можна запустити за лічені хвилини, на відміну від ракет на рідкому паливі, які можуть потребувати години підготовки.

КНДР почала відновлювати ракетний полігон

КНДР почала відновлювати ракетний полігон

Всього Північна Корея провела вісім випробувань нової ракети у травні, липні та серпні. За даними Центру досліджень проблем нерозповсюдження, приватної групи з міста Монтерей, Каліфорнія, їхня максимальна дальність виявилася приблизно 430 миль (692 кілометри). Якщо вдосконалити ці ракети, вони могли б поцілити у будь-яку точку в Південній Кореї, включно із щонайменше шістьма американськими базами та частиною Японії.

Низка західних експертів заявила, що нова ракета дуже нагадує російську ракету "Іскандер", яка може літати низькою траєкторією через атмосферу, а потім пірнути на ціль, щоб уникнути збиття.

Через день після запуску ракети ракетний аналітик з Мюнхена Маркус Шиллер опублікував у Twitter пару фотографій, які, за його словами, показують значну схожість з російським "Іскандером".

Інші експерти не згодні, спираючись на власні інтерпретації фото-доказів, хоча будь-яка допомога Росії щодо ракетної програми Північної Кореї була б порушенням санкцій ООН.

Найбільше занепокоєння щодо ракети "Іскандер" викликає те, що вона може завдати шкоди протиракетними батареям, включно із наземним Patriot у Південній Кореї та кораблем Aegis.

Північна Корея запустила інший тип ракет наприкінці липня та на початку серпня, разом із новою системою запуску. Ван Дієпен описав систему у 38 North, шановане видання про Північну Корею, як зброю нового покоління, яка може одночасно запустити невідому кількість ракет. Попередній тип міг зробити вісім пусків.

Дальність нещодавно випробуваної ракети, за його словами, становила 155 миль (250 кілометрів), приблизно на 40 миль більше, ніж у попередньої версії. Ван Дієпен заявив, що це збільшить спроможність Північної Кореї завдавати американським та південнокорейським цілям "насичених атак", що також може подолати протиракетну оборону.

Північна Корея двічі випробувала нову ракету на початку серпня. Аналітики ще не визначилися, який прогрес вона може представляти. Потім, наприкінці минулого місяця, Північна Корея запустила дві ракети з того, що називали "залповим пусковим комплексом надвеликих ракет". Наранг з M.I.T. заявив, що система здавалася новою, що робить її, можливо, четвертою ракетною системою, яку запустили в цьому році та черговою ітерацією ракетного комплексу.

Такі аналітичні дані дозволяють припустити, що, хоча Трамп відхиляє тести як просте залякування, Кім має щось більш стратегічне у своїх планах.

"Помилково вважати тестування ракет Північної Кореї просто формою політичних залякувань. У кожному випадку північні корейці мають дуже чіткі та конкретні військові цілі, а також системи, які вони хочуть продемонструвати і перевірити, перш ніж їх застосовувати", -  підкреслив викладач Стенфордського університету Даніель Снайдер, який проводив багато років у Азії, вивчаючи взаємодію американської та регіональної оборони.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2028
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація