Екс-президент Литви пов'язав свою відставку з відмовою розмістити в країні в'язницю ЦРУ

Сам Паксас заявив, що "бажання привезти до Литви звинувачених у тероризмі осіб було".

Екс-президент Литви Роландас Паксас минулого тижня заявив, що він був відсторонений від посади в 2004 році через те, що відмовився розмістити в Литві секретну в'язницю ЦРУ.

Під час слухань у комітеті з національної безпеки і оборони парламенту Литви у справі про секретну в'язницю ЦРУ Паксас заявив, що "бажання привезти до Литви звинувачених у тероризмі осіб було".

За його словами, навесні 2003 року тодішній голова департаменту держбезпеки (ДДБ) Литви Мечіс Лаурінкус звернувся до нього з питанням, чи можна неофіційно ввезти до Литви осіб, підозрюваних США в причетності до тероризму, відзначивши при цьому, що позитивне рішення дуже допомогло б "закордонним партнерам ". У той час Литва активно домагалася членства в НАТО і багато політиків у Вільнюсі вважали, що для прискорення процесу вступу до альянсу необхідний який-небудь дружній жест на адресу країни, що грає в альянсі першу скрипку.

Паксас відмовився від пропозиції шефа ДГБ. А через півроку вибухнув найбільший за всю історію Литви політичний скандал, що призвів до усунення президента від посади. Восени 2003 року Мечіс Лаурінкус, якому на той час було запропоновано відправитися в "почесне заслання" послом в Мадрид, перед від'їздом "злив" до місцевих ЗМІ компромат на Роландаса Паксаса. Він звинуватив президента в тісних зв'язках з російським підприємцем Юрієм Борисовим і незаконне надання литовського громадянства тому в обмін на фінансування власної передвиборної кампанії.

У квітні 2004 року, коли Литва святкувала вступ до НАТО, парламент країни проголосував за імпічмент президента Паксаса. А трохи пізніше в 20 км від Вільнюса в селищі Антівілай заробила таємна в'язниця ЦРУ.

"Я думаю, моя принципова відповідь, що цього (секретної в'язниці ЦРУ) не буде, і цей антипрезидентський переворот прямо пов'язані між собою", - заявив колишній президент на слуханнях у парламенті.

Мечіс Лаурінкус, який в даний час займає посаду посла Литви в Тбілісі, підтвердив, що обговорював тему відкриття в'язниці ЦРУ з президентом. Однак він не пов'язує відмову Роландаса Паксаса піти назустріч Вашингтону з його подальшою відставкою.

Нагадаємо, в листопаді телеканал ABC з посиланням на колишнього співробітника ЦРУ повідомив, таємна в'язниця ЦРУ У Литві перебувала в селищі Антівілай недалеко від дач литовських чиновників, за 20 кілометрів від Вільнюса. Раніше в цій будівлі розташовувалася школа верхової їзди.

Президент Литви Даля Грибускайте заявила, що в неї є "непрямі підозри", що в'язниця ЦРУ на території країни існувала, вона закликала провести ретельне розслідування і, якщо цей факт підтвердиться, то, на її думку, Литва повинна "очиститися", визнавши це і вибачившись перед світовою спільнотою.

Читайте також:

У Литві знайдена секретна в'язниця ЦРУ

Україна, Литва й Польща домовились про спільну участь в операціях НАТО

Литва і Польща готові з'єднати енергосистеми

Економіка Литви вийшла з рецесії

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: