Експерти Обами передбачали безлади в арабських країнах

У серпні минулого року експерти США повідомили про можливість хвилювань в Єгипті, Бахрейні та Ємені.

Президент США Барак Обама в серпні 2010 року розпорядився підготувати секретну доповідь про ситуацію в арабських країнах. Про це повідомили представники адміністрації президента.

Експерти прийшли до висновку, що якщо в найкоротші терміни не будуть проведені політичні реформи, хвилювання можуть початися, зокрема, в Єгипті, Бахрейні та Ємені. 18-сторінкова доповідь містила рекомендації з приводу того, як діяти в цій ситуації, враховуючи, що багато авторитарних режимів Близького Сходу є важливими союзниками США.

Як причини, які можуть призвести до масових протестів, експерти називали велику частку молоді у населенні, застарілу систему освіти, економіку у період рецесії, а також можливість координувати протести за допомогою нових технологій - соціальних мереж, таких як Facebook і Twitter.

Роботу над доповіддю курирував головний радник Обами по Близькому Сходу Денніс Росс. Проект тримався в секреті, оскільки Білий дім побоювався реакції на подібне дослідження близькосхідних союзників США. Білому дому регулярно доповідали про результати дослідження, проте формально доповідь Обамі так і не була досі передана, робота над ним все ще триває.

Масові акції протесту, які охопили кілька країн Близького Сходу і Магрібу, почалися в грудні 2010 року в Тунісі. 14 січня президент Зін ель-Абідін Бен Алі покинув країну і був позбавлений влади. 25 січня масові заворушення почалися в Єгипті. 11 лютого президент Хосні Мубарак пішов зі свого посту. Акції протесту пройшли в Бахрейні, Йемені і Лівії. З вимогою реформ виступає опозиція і в деяких інших країнах, зокрема, в Йорданії. 14 лютого зіткнення демонстрантів з поліцією відбулися в Ірані, який, щоправда, до арабського світу не належить.

Реакція Вашингтона на всі ці події не була послідовною. Спочатку Обама досить стримано висловлювався про ситуацію в Єгипті, переконуючи маніфестантів відмовитися від насильства. У міру наростання кризи президент США закликав до негайних політичних реформ в Єгипті, не кажучи прямо про відставку Мубарака. Беззастережною є лише підтримка Вашингтоном дій іранської опозиції.

Читайте також:

Обама: після відставки Мубарака на Єгипет чекає справжня демократія

У столицю Бахрейну ввели танки

Близький Схід охопили заворушення: повстали Іран, Бахрейн, Ємен, Лівія

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: