Фастфуд замість стейка. Політиків і експертів розчарувала спроба США наказати режим Путіна

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Демократи вважають оприлюднений документ пшиком.

Після оприлюднення американським Мінфіном так званого санкційного списку щодо найближчого оточення Володимира Путіна у США спалахнув скандал щодо його підготовки. Наразі йдеться розслідування щодо ймовірного впливу візиту до США трьох керівників російських розвідслужб.

Федеральний закон про протидію ворогам Сполучених Штатів улітку Конгрес підтримав майже одностайно. Це був рідкісний випадок єднання демократів з республіканцями. Він давав адміністрації Дональда Трампа півроку на те, аби дослідити владну структуру Путіна та знайти всі відкриті та, головне, тіньові - джерела її збагачення. "За кожним із цих людей і за кожною з цих структур стоять рядові громадяни нашої країни, трудові колективи, цілі галузі. По суті, всіх нас 146 млн занесли до якогось списку", - сказав президента РФ.

На публіку Путін - розлючений, але насправді - у нього свято. Замість убивчого для режиму списка Кремль побачив витримку з телефонного довідника. До переліку потрапив весь кабмін, включно з Дмитром Мєдведєвим. Імена олігархів скопіювали з російського журналу Forbes. Кожен третій з цих мільярдерів мав статки в Україні до Революції Гідності і початку російської агресії. Кожен десятий має досі. Зокрема, власник колишнього МТС, а нині Vodafone, Володимир Євтушенков, хазяїн швидко перейменованої мережі заправок Лукойл - Вагіт Алекперов, ФСБівець Євген Касперський, який досі примудряється продавати українцям свій антивірус через посередників та інші.

"Цей список мав би поставити росіян у скрутне становище. Банкам довелося б серйозно думати, чи хочуть вони співпрацювати з такими клієнтами. Я думаю, коли банкіри зрозуміють, що було оприлюднене - ефект буде протилежним. Бо, називаючи всіх - ви не називаєте нікого", - вважає Деніел Фрід, координатор Державного департаменту з питань санкцій.

Жодних санкцій проти зазначених в списку людей вводити американська адміністрація поки не збирається. Хоч називатися ворогом Америки - річ токсична у політичному та бізнесовому плані - список не має фокуса. Там є всі, а отже - нікого. Тож поки цей документ корисніший для внутрішнього застосування самим Путіним у якості передвиборчої технології.

Пропаганда любить біле і чорне, це головна засада маніпулювання масами. Водночас із панічними заявами про війну звучать протилежні - призначені для підбадьорювання народу. Ці доводи як не дивно вони куди ближчі до правди.

Медведєв вважає список нулем. Майже слово в слово це повторюють і американські демократи. "В Адміністрації Трампа було півроку, аби сформувати список для подальших санкцій. І що вони видали? Цей список, половина якого з журналу Forbes", - вважає Дженн Шалін.

Саме тому серед політологів на повному серйозі шириться чутка: начебто цей халтурно складений список підмінили в останню мить. "Я переконаний, що професіонали в уряді зробили серйозну роботу, готуючи цей список. Засекреченого додатку я не бачив, але з огляду на опубліковане - чутки, що одна людина, чи кілька людей в останню мить його замінили, здаються мені цілком достовірною версією", - переконаний Деніел Фрід.

І масла у цю інтригу підлив таємний візит, який зробили публічним журналісти The New York Times. До Сполучених Штатів приїжджав голова російської розвідки Сергій Наришкін. Взагалі невідомо, як його пустили до Америки, адже він - вже давно підсанкційний. "Адміністрація Трампа мусить негайно відповісти на питання - з якими чиновниками зустрічався Наришкін? Чи говорив з ним хтось з Білого дому чи національної ради безпеки? Що вони обговорювали?", - заявив лідер демократів у Сенаті Чак Шумер.

Трамп у Конгресі
Reuters

Міністр фінансів Стівен Мнучін виправдовується перед сенаторами - є втаємничена частина. Те, що жодних нових санкцій не було ухвалено в понеділок - не порушення федерального закону, який їх вимагав. "У нас не було наміру запроваджувати санкції, представляючи доповідь у Конгресі. Сенс був у тому, аби провести надзвичайно глибокий аналіз. Там сотні сторінок. І виходячи з них - будуть нові санкції", - повідомив міністр фінансів Стівен Мнучін.

Аби зрозуміти, як почуваються зараз політики і ті американці, які стежать за новинами - уявіть собі, що півроку тому вам призначили побачення, на якому мали нагодувати найдорожчим стейком. Саме цього бажав Конгрес, одностайно ухвалюючи закон: підсмажити путінський режим, не натискаючи. Продемонструвати: ми знаємо, де всі ваші соки. "Цей список мав на меті дві речі: по-перше грати стримувальним фактором для подальшого російського втручання в американські та європейські вибори. По-друге збільшити для Росії вартість такого втручання. Це працює лише в тому випадку, коли є достовірна загроза. Путін розуміє силу", - переконує політолог Лора Розенбергер.

Проте замість елітної вечері усіх привели у фастфуд. Список, оприлюднений в ніч на вівторок - це справжній санкційний чізбургер.

Трамп відмовився запроваджувати санкції проти Росії згідно з законом, який ще влітку ухвалив Конгрес. "Президент міг би скористатися чудовою нагодою і сказати народу, що ми не дозволимо ворогам зазіхати на нашу демократію. Він так і не сказав ні слова про розслідування щодо зв"язків його штабу з Росією", - заявив конгресмен Ерік Сволвел.

Наступного дня після промови Трамп змушує Вашингтон забути про санкції, яких так і не сталося. Тут знаходяться нові приводи обурюватися президентом і вірними йому республіканцями, які тиснуть на ФБР, намагаючись будь-якою ціною скомпрометувати розслідування зв'язків передвиборчого штабу Трампа з Росією. До вихідних тема кремлівського списку остаточно втрачає актуальність, наче його і не публікували ніколи.

Утім забути його зовсім не вдасться. Америка - це процедури, які запущені. По-друге - система стримувань та противаг. Те, що Росія стала ворогом США, республіканці й демократи визнали разом. Сам Трамп цьому протистояти не зможе, тому що обидві партії зацікавлені позбавити колективного Путіна його трильйона доларів. Дуже можливо, що секретна частини списку містить голку зі смертю Кощія. 

Яна Слєсарчук

Залиште свій коментар

Вибір редакції