Фонд Навального опублікував розслідування про "палац Путіна" за мільярди бюджетних коштів

Дата публікації
Перегляди
6981
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Фонд Навального опублікував розслідування про "палац Путіна" за мільярди бюджетних коштів

Фонд боротьби з корупцією оцінив вартість зведення "палацу Путіна" на березі Чорного моря в 100 млрд рублів. Опозиціонер Олексій Навальний задумав розслідування ще тоді, коли був у реанімації берлінської лікарні.

Фонд боротьби з корупцією (некомерційна організація, створена Олексієм Навальним) опублікував двогодинний фільм про легендарну дачу Путіна в Геленджику, і довів, що "найбільший хабар" досі належить президенту Росії. Фонд Навального також показав інтер'єри палацу і, як зазначили російські ЗМІ, слово "розкішні" тут здається дешевим і недоречним.

Більш детально про це – у великому матеріалі ФБК.

"Є одне місце, потрапивши куди, можна зрозуміти про Володимира Путіна все. Це місце охороняють найбільше, фактично держава в державі, і це найбільший путінський секрет. Який оберігають сотні, навіть тисячі людей від невідомих охоронців, садівників і будівельників до найбагатших і найзнаменитіших людей у Росії. Один секрет одна будівля. На власні очі переконаємося, що ця людина в своїй тязі до багатства абсолютно збожеволіла. Дізнаємося, за чиї грошима і як фінансується ця розкіш. І як просто зараз і в останніх 15 років дається найбільший хабар в історії і будується найдорожчий у світі палац", зазначили у ФБК.

РОЗДІЛ 1. ІСТОРІЯ

Дрезден

1987 рік. У Німеччині Путін разом з дружиною і двома дочками, яких він досі офіційно не визнає, оселився у звичайній п'ятиповерхівці, в невеликій квартирі. Але за мірками Радянського Союзу це було величезною удачею. Поки вся країна штовхалася у чергах, щоб купити ковбаси або "викинутий" на полиці універсаму польський комбінезон, Путін жив у Німеччині. Нехай Східній, але незрівнянно більш благополучній, аніж СРСР.

"Звичайно, життя в НДР дуже відрізнялося від нашого: чисті вулиці, вимиті вікна вони їх раз на тиждень миють, велика кількість товарів, ще не така, як у Західній Німеччині, але все ж краще, ніж у Росії", це слова Людмили Путіної. Цитата з книги "Від першої особи. Розмови з Володимиром Путіним".

У Путіних був доступ до того, що радянській людині не могло привидітися навіть у фантазіях. І, судячи з численних спогадів його колег і товаришів по службі, Путін із задоволенням цим користувався. Добував побутову техніку, дефіцитні товари з Західної Німеччини, придумував, як використовувати службове становище, щоб розжитися хорошою імпортною магнітолою. Масштаб зовсім не такий, як зараз, але, в принципі, ані методи, ані коло довірених осіб від тих часів не особливо змінилися. Просто тоді цікавили магнітоли, а зараз — величезні державні підприємства.

"Ми приїхали з Росії, де черги і дефіцит, а там всього було багато. Тут я кілограмів дванадцять і додав", розповідав Володимир Путін. Цитата з книги "Від першої особи. Розмови з Володимиром Путіним".

Попри мрії та сподівання, Путіну в Дрездені не вдалося ні побудувати кар'єру, ні розбагатіти. Зате йому вдалося познайомитися з тими людьми, які стануть його головними гаманцями.

21 листопада 1987 року,  бал "Брати по зброї". Бал присвячений дружбі КДБ і Штазі, Жовтневій революції і неминучій перемозі соціалізму в усьому світі. У цей день Путіну вручали нагороду — золотий значок дружби між Німеччиною і Радянським Союзом. На знімку сз того самого балу за спиною Путіна стоїть Сергій Вікторович Чемезов. Нині — голова "Ростеху", державної корпорації, куди входить понад 700 підприємств, зокрема "АвтоВАЗ", "КАМАЗ" і концерн "Калашніков". Один із найбагатших людей Росії.

Путін та Чемезов, 1987 рік.

На бал запросили 13 російських гостей, позначених однозначно — "13 радянських чекістів".

"13 радянський чекистів"

Є і план розсаджування гостей за столами. Путін повинен був сидіти поруч з іншим своїм колегою по КДБ, але їх поміняли місцями, щоб поруч з Володимиром Володимировичем виявився Чемезов.

Саме в Дрездені були визначені головні життєві принципи Путіна. На них він побудує всю свою подальшу кар'єру, а потім покладе в основу держави. "Завжди говори одне, а роби інше". Брехня й лицемірство — найефективніші механізми роботи. Корупція — основа довіри. Найнадійніші друзі — це ті, хто багато років краде і шахраює разом із тобою. І найголовніше: грошей не може бути надто багато.

"Якби можна було описати формулу путінської корупції більш детально, то вона мала б такий вигляд: нічого не повинно бути записано на Путіна. Гроші повинні лежати в різних місцях, ними повинні розпоряджатися різні, на перший погляд не пов'язані між собою люди. Друге правило: старий друг краще нових двох. Після того, як ми досконально вивчили путінську схему, на що він живе і хто її утримує, ми з повною упевненістю запевняємо вас: особисті путінські гроші зберігаються у тих, з ким він познайомився 30 років тому. У пошуках спонсорів найбільш корумпованого правителя в історії Росії потрібно вирушати в його минуле. І, крокуючи його біографією, ми легко знайдемо тих, у кого Путін зараз зберігає свої мільярди", зазначили у ФБК.

Петербург

Подумайте, наскільки "крутим шпигуном" був Путін в Дрездені, якщо після повернення з відрядження його відправили на малоперспективну роботу в Ленінградський університет. Там працював і його старий університетський товариш, Микола Єгоров, у 1970-х вони сиділи за однією партою. Це один із маловідомих, але ключових і найбільш довірених путінських людей. Обділені увагою і двоє інших путінських однокурсників і найближчих його друзів того часу — Ільгам Рагімов та Віктор Хмарін. Тоді усіх об'єднувало захоплення боротьбою.

У 1991 році Єгоров надав Путіну послугу, яка змінила життя майбутнього президента назавжди. Він рекомендував Путіна на роботу в мерію Санкт-Петербурга, в комітет зовнішніх зв'язків.

"Людина, яка мріяла все життя про гроші, все-таки дорвалася до цих грошей. Опинився на посаді, де є що красти. Де дають хабарі. І тут нарешті розвернувся. Найвідоміша і добре розслідувана тема експортні ліцензії. Путін займався видачею таких ліцензій фірмам, яким дозволялося продавати нафтопродукти, ліс, алюміній, мідь, бавовну за кордон в обмін на їжу. Буквально: нафта в обмін на цукор і картоплю. Ліс — в обмін на дитяче харчування".

Путін особисто розподіляв ліцензії. І, як з'ясувалося потім, віддавав їх фірмам-одноденкам, які пов'язанізокрема з ним самим і його друзями. Схема була елементарною: сировина йшла за кордон, фірми-прокладки отримували за нього гроші, а продукти по бартеру не надходили.

Великий інтерес для Путіна представляв морський порт. На початку 1990-х цей стратегічний об'єкт перетворився на криміналізовану територію, де стріляли, вбивали, безперервно щось ділили. Порт контролювався одним з найвідоміших тоді кримінальних авторитетів — Іллею Трабером на прізвисько "Антиквар". Але бандити бандитами, а всілякі папірці та дозволи потрібно підписувати й оформляти. Ось цим і займався чиновник Путін.

"Формально він представляв інтереси держави, фактично просто допомагав бандитам, які працюють в порту. Обслуговував їхні інтереси, був корисним підручним в мерії, який міг допомогти справжнім крутим хлопцям вирішити питання".

Нафтопродукти через термінал поставляв за кордон Геннадій Тимченко — майбутній мільярдер, головний торговець російською нафтою і один із найвідоміших "друзів Путіна". Саме тоді почалася історія його надприбуткового бізнесу —нафтотрейдера "Гунвор". Коли Путін став президентом, чотири з п'яти головних нафтових компаній Росії продавали свою нафту за кордон не безпосередньо, а через швейцарського посередника "Гунвор". Таким чином Тимченко, не роблячи нічого, заробляв дуже великі гроші.

Протягом всього часу існування "Гунвор" вважалося, що у Путіна там є секретна частка, навіть Мінфін США офіційно стверджував, що у Путіна є доступ до грошей "Гунвор". Але на кого ця частка записана — багато років було незрозуміло. А потім з'ясувалося: у "Гунвор" весь цей час був секретний акціонер, Петро Колбін.

Ніхто не розумів, звідки взявся цей дивовижний акціонер і як у людини, який сам каже, що бізнесом не займається, могли бути мільйони доларів для інвестицій. Поки журналісти не розкопали, що Петро Колбін — добрий друг дитинства Путіна: вони росли в одному селі, разом ходили на дискотеки, дружили сім'ями. І стало очевидно: Колбін був власником путінської частки.

"Що ж виходить, Путіну прямо платили хабарі? У конвертах? Так! Один з учасників петербурзьких розборок дев'яностих, Максим Фрейдзон, розповів в інтерв'ю, як працювала схема взаємодії з мерією: якщо треба щось оформити, потрібно було прийти в комітет зовнішніх зв'язків, послухати церемоніальну промову про важливість економічного партнерства, а потім Путін просто писав на папірці потрібну суму відкату (10, 20 тисяч доларів) і додавав, що "оформляти" ( тобто заносити) потрібно у його помічника Льоші Міллера".

Зараз Олексій Міллер добре відомий: майже 20 років він очолює "Газпром". У 2008 році Міллер хвалився, що через 7-8 років "Газпром" стане найдорожчою компанією в світі з капіталізацією у трильйон доларів. На той момент "Газпром" коштував 360 мільярдів. Минуло 12 років, і капіталізація "Газпрому" — близько 70 мільярдів. Тобто вона не виросла, а впала. У п'ять разів. Ідеальний приклад того, як спрацювала путінська команда.

Ну, і найголовніше. Історію чиновника Путіна неможливо розповісти без історії банку "Росія". Не було б "Росії" — не було б Путіна. Цей банк був створений ще ленінградським обкомом КПРС. Але 1991 року, коли і КПРС, й обкоми перестали існувати, мер Петербурга Собчак розпорядився реорганізувати цей банк. Привести до ладу активи, на їхній основі зробити нормальну комерційну структуру, яка б допомагала економіці Санкт-Петербурга. І доручив це Путіну. Путін впорався. Щоправда, акціонерами нового банку виявилися путінські друзі. В першу чергу, звичайно, Юрій Ковальчук. Він став (і до цього дня залишається) головним акціонером і керівником. Тільки на початку 1990-х "Росія" була просто невеликим банком при мерії, а зараз це гігантський банківський монстр, який обслуговує головних корупціонерів країни і зберігає особисті гроші Путіна.

Москва

Навіть не багато років по тому, а під час путінської служби в мерії Собчака навколо нього були скандали, парламентські розслідування і доповіді про корупцію. Про махінації Путіна писали в газетах.

"Ленінградська правда", 1992 рік.

"По-хорошому, Путін повинен був сісти ще тоді, в 1996 році, коли вони з Собчаком втратили владу, програвши вибори. Путін, до речі, тоді активно працював у виборчому штабі Собчака, і саме від того моменту він зрозумів, що чесні вибори це жахлива річ. Адже їх можна програти".

Але тут з'явилися ті, хто врятував Володимира Володимировича. Це люди, які в 1990-ті вважалися уособленням корупції: Павло Павлович Бородін, керуючий справами Єльцина, скандалами з відкатами на його будівництвах були заповнені всі газети тих часів. І Анатолій Борисович Чубайс. Саме з їхньою допомогою 1996 року Путін влаштувався в Кремлі. Спочатку в управлінні справами президента — у Бородіна. А потім Анатолій Чубайс запропонував на роботу в Адміністрацію президента "сильного кандидата, з яким він працював в Петербурзі". Так Путін став главою контрольного управління єльцинської адміністрації.

РОЗДІЛ 2. ПАЛАЦ

"Зграя хабарників і шахраїв з пітерської мерії захопила всі ключові пости й оголосила себе геніальними управлінцями і рятівниками Росії. Але попри те, що наші герої одягнулися й оточили себе сотнями охоронців, ключовий принцип, на якому все трималося з часів "лихих дев'яностих" у Пітері, нікуди не дівся. Хочеш красти з бюджету і пиляти держвласність? Поділися з Путіним".

Найсекретніший об'єкт, що охороняється в Росії, без перебільшення. Це не заміський будинок, не дача, чи не резиденція — це не ціле місто, а, скоріше, королівство. Тут неприступні паркани, свій порт, власна охорона, церква, свій пропускний режим, безпольотна зона і навіть власний прикордонний пункт. Це просто окрема держава всередині Росії.

Тут володіння розміром із 39 князівств Монако. Побудовано так, щоб до нього не можна було підібратися ні землею, ні морем, ні повітрям. Тисячам людей, які працюють там, заборонено приносити з собою навіть простенький мобільний телефон з камерою.

"Всі говорили, що зняти це неможливо. Та ми й самі так думали, а потім взяли і спробували. Не вийшло спробували ще. Зробили чотири спроби, але вийшло тільки один раз. Представляємо вам найбільш секретний палац в Росії палац Путіна під Геленджиком".

Королевство Путіна

Судячи з документів, це найбільший приватний житловий будинок в Росії. Офіційна площа путінського палацу — 17 691 м².

"Ми довго намагалися зрозуміти, що це за дивний горб такий, поки на старих супутникових знімках не побачили нутрощі цієї гори. Прямокутник із заокругленими кутами розмірами 56 на 26 метрів. Це розміри хокейної коробки. Вони буквально зарили під землю льодовий палац заввишки з п'ятиповерховий будинок. Впізнається бункерний стиль господаря".

Льодовий палац

На ділянці є ще багато чого цікавого: паприклад, церква. І оранжерея площею 2500 квадратних метрів. За рослинами на території постійно стежать близько сорока садівників. Ще є гігантський 80-метровий міст. У будь-якому російському регіоні відкриття такого було б цілою подією, а тут він просто потрібен для проходу до чайного будиночка. Його площа — 2500 квадратних метрів. Досить просторо для чаювання.

Оранжерея
Церква Путіна
Міст, щоб потрапити на чаювання

Найбільш багатостраждальний об'єкт — амфітеатр. Він будується і перебудовується просто безперервно, роками. 

Путінський амфітеатр

Є вхід у спеціальний тунель — його будували ті ж люди, які будують метро. Це унікальна конструкція, яка дозволяє не тільки зручно потрапити на море, а й сховатися у разі війни.

Унікальний тунель, побудований спеціально для Путіна

Площа ділянки під палацовим комплексом — 68 гектарів. Але насправді територія палацу приблизно у 100 разів більша. Прилегла до неї ділянка площею 7000 гектарів належить ФСБ. І у вересні 2020 року вона була передана в оренду до 2068 року фірмі, якій належить палац. Для здійснення науково-дослідної та освітньої діяльності, полювання і риболовлі. Насправді єдина мета оренди цієї величезної ділянки землі, яка в 3,5 разу більша від сусіднього Геленджика — створення чогось на кшталт буфера навколо палацу Путіна. Щоб ніхто не міг, випадково гуляючи красивими місцями, підійти дуже близько до паркану секретного об'єкта. І не тільки землею.

Палац з боку моря

І з повітря до палацу теж не підібратися. Над ним — офіційна безпольотна зона URP116.

В ГОСТЯХ У ПУТІНА

"Ми обіцяли, що потрапимо в гості до Володимира Путіна. І ми потрапимо, нехай навіть нас туди ніхто не запрошував. Допоможе нам один із важливих підрядників, який працював на облаштуванні палацу. Він був настільки приголомшений і розлючений розкошами оздоблення й божевільними цінами на меблі, що надіслав нам детальний архітектурний план цього об'єкта. Там є все від малюнка візерунків на підлозі до артикулів всіх предметів меблів і розстановки розеток. Тобто ми з вами в буквальному сенсі побачимо, на яких диванах сидить Володимир Путін, на яких ліжках лежить, за якими столами їсть".

На цокольному поверсі Путін відпочиває і наводить красу. Тут розташовані спа-зона, масажна, косметологічний кабінет, спа-капсула, перукарня. А для водних процедур є величезний басейн, сауни, хамами, купелі й чаші для купання. Також тут десятки підсобних приміщень. Кімнати для персоналу — лікарів, керуючих, кухарів. Гардеробні для офіціантів, м'ясо-рибний цех, овочевий цех, цех випічки, цех обробки яєць. Є й "склад бруду" — 18 квадратних метрів. З більш традиційного тут є "коктейль-хол", звідки можна потрапити або в домашній кінотеатр, або в дегустаційну кімнату і винний льох.

Цокольний поверх

Перший поверх — парадний, з розкішними просторими залами. Тут є все, щоб приймати, а головне — розважати гостей. До їхніх послуг, наприклад, "читальня" і "музична вітальня".

Перший поверх

На другому поверсі — численні гостьові спальні та головна, господаря. А ще зимовий сад і кілька кімнат для відпочинку.

Другий поверх

У 2011 році в Мережі з'явилося кілька знімків інтер'єрів палацу, зроблених робітниками.

"Коли нам прислали плани, ми почали звіряти з наявними фотографіями, щоб переконатися, що перед нами не фальшивка. Ось фотографія — точно з їдальні. Тут добре видно столи, стільці та серванти з вензелями. Ми легко знаходимо це приміщення на плані це "мала обідня зала".

Citterio Atena — постачальник меблів до палацу, суперексклюзивний італійський меблевий будинок, де продають штучні товари тільки під замовлення. Нагуглити такий гарнітур неможливо.

"Ми написали лист на фабрику Citterio і попросили надіслати нам каталог. А в ньому побачили такий комплект меблів, як на фотографії".

Комод за спиною робітника — Pozzoli. Вказаний у планах комод з каталогу точно збігається з комодом за спиною у робітника.

Ці фабрики роблять настільки ексклюзивні меблі, що десятиліттями пам'ятають всіх своїх покупців. Ціни відповідні — ось пара реальних предметів меблів з путінських інтер'єрів. 4 млн 193 тис. 438 рублів (або 1 млн 599 тис 756 грн) стільки коштує найдорожчий стіл у палаці у Путіна.

"Те, що ви побачите зараз, це потаємна путінська мрія. На її будівництво він витратив 20 років свого президентства, заради неї обікрав людей, знищив політику, переписав Конституцію, відправив за ґрати, кого міг. Всю свою необмежену владу, нескінченну кількість грошей і ресурсів він вжив на це".

Це — читальня:

Театр:

А це – найбільш неоднозначне приміщення в путінському палаці. На плані воно позначене як "кальянна".

"І все б нічого, але в "кальянній" жодного віконця, зате чомусь є сцена, гримерка, софіти, а ще на плані зазначено щось дуже схоже на жердину. Ми довго розмірковували, що це може бути. Можливо, тут готують гігантську шаурму. Або тренуються пожежники. І ось що у нас вийшло".

Казино:

Басейн:

Спортивна зала:

"А тепер прийшов час піднятися на другий поверх, в особисті покої верховного головнокомандувача. Тут все як у найаристократичніших домах Європи".

260 м² — площа путінської спальні:

Ванна:

РОЗДІЛ 3. ЗВІДКИ ВСЕ ЦЕ

"Тепер, коли ми показали вам палац зовні та зсередини, настав час дізнатися, звідки він взагалі взявся. Коли Путіну прийшла ідея його побудувати? Звідки брали гроші? Хто фінансує палац зараз?".

У 2010 році петербурзький підприємець Сергій Колєсников опублікував відкритий лист, в якому закликав президента Медведєва покласти край путінської корупції. Колесніков як людина, залучена в проєкт зведення палацу, розповів буквально все: де що будують, на чиї гроші, на кого оформлено, всі махінації, з офшорами, з акціями на пред'явника, взагалі все. Виклав документи — проведення, договори. Опублікував аудіозаписи переговорів будівельників зі спонсорами.

На початку 1990-х Колесніков разом із полковником КДБ у відставці Дмитром Горєловим заснував у Санкт-Петербурзі фірму "Петромед". Вона займалася закупівлею та постачанням медичного обладнання, оснащенням лікарень і госпіталів. Петербурзька мерія також мала в ній частку, а інтереси міста в цій фірмі представляв заступник мера Володимир Путін.

На початку 2000 року в "Петромед" прийшов Микола Шамалов — той самий друг путінської сім'ї (а в майбутньому сват), з яким Путіни в 1996 році відпочивали в Давосі. Він виступив з особистою пропозицією від Путіна, щойно обраного президентом, що шукає, як би заробити. Пропозиція була, як і всі, що вигадує Путін, відверто корупційна. Ідея полягала в наступному: олігархи, наприклад Абрамович і Мордашов, будуть жертвувати "Петромед" гроші, а "Петромед" буде витрачати на медицину — модернізацію лікарень, закупівлю обладнання тощо. Але була ще одна важлива частина договору: 35% пожертвувань йшло на спеціальний офшор. Офшор був зареєстрований з акціями на пред'явника. Тобто прізвище ніде не вказане, але хто папірець приніс, тому фірма і належить. 2% акцій офшору дісталося Шамалову, Горєлову і самому Колеснікову, а 94% акцій віддали Путіну. Або "Михайлу Івановичу", як його в цілях конспірації називали учасники проєкту.

У 2005 році глава управління справами президента Володимир Кожин підписав інвестиційний договір на будівництво в Геленджику "дитячого спортивно-оздоровчого табору цілорічної дії". Будувати, згідно з договором, будуть разом - керуючий справами президента і інвестор, компанія "Лірус". Ніякого табору, звичайно, не планувалося - тут відразу збиралися будувати дачу. Акціонерами "Ліруса" були три людини: Микола Шамалов, Дмитро Горєлов і Сергій Колесніков.

1 000 000 000 доларів планувалося витратити на будівництво палацу:

"Щоб погасити скандал і відвернути увагу громадськості, придумали схему. Палац "купив" бізнесмен Олександр Пономаренко. Це давній партнер путінських друзів-дзюдоїстів Ротенбергів він займається з ними нерухомістю, разом з ними володіє аеропортом Шереметьєво. Пономаренко роздав кілька інтерв'ю, де сказав: "Так це я собі купив. Буду тут будувати готель". І навіть підтвердив журналістам, що купив палац у Шамалова приблизно за 350 мільйонів доларів. Тут же він згадав, що покупку оформив на свій кіпрський офшор. Ми відкриваємо фінансову звітність цього офшору, щоб перевірити. Знаходимо потрібний 2011 рік та бачимо, що так, покупка була. Але палац купили не за 350 мільйонів, а за 350 тисяч доларів. Або 10 мільйонів рублів за тим курсом. За ціною двокімнатної квартири на околиці Москви".

Тобто це — абсолютно фіктивна угода. Навіть реальні гроші перегнати не спромоглися — просто призначили спеціальну багату людину, який буде вважатися власником палацу під Геленджиком. Одночасно з тим, як Шамалов продав цей палац, він почав ним управляти. Володів Пономаренко, а особиста фірма Шамалова ТОВ "Ногата" значилася як "керуюча компанія". Після Шамалова палацом почала керувати якась компанія "Інвестбуд". Непосвяченій людині це повинно було вказувати на те, що ніякого зв'язку з Путіним взагалі не залишилося. Директор — якийсь Болат Закар’янов, власники — якісь Тетяна Кузнєцова та Інна Колпакова. Офшор, на який був записаний палац, за дорученням представляла людина на ім'я Іван Сердитов. Хто всі ці люди? Дивимося їх біографії, і все стає гранично зрозуміло:

  • Болат Закар’янов — тоді директор керуючої компанії палацу - зараз указом Путіна призначений начальником головного управління громадського харчування управління справами президента.
  • Тетяна Кузнєцова — це дружина Олега Кузнєцова, тоді чинного начальника військової частини Федеральної служби охорони, яка брала участь у будівництві палацу як "замовник-забудовник". Зараз ця військова частина перейменована у більш зрозуміле "Управління експлуатації майна органів державної охорони".
  • Інна Колпакова — дружина Олександра Колпакова, на той час начальника управління Служби безпеки президента Росії. До завдань цього підрозділу входить будівництво і управління резиденціями для глави держави. Зараз Олександр Колпаков — керуючий справами президента РФ Володимира Володимировича Путіна.
  • Іван Сердитов — це молодий юрист, який в той час працював у фірмі "Єгоров, Пугинський, Афанасьєв і партнери". Впізнаєте? Микола Єгоров, однокурсник Путіна, який потім влаштував його в мерію до Собчака. Зараз Сердитов — голова правового управління справами президента.
Закар'янов, Кузнєцова, Колпакова та Сердито.

"І невеликий бонус. Щоб ви зрозуміли, як вигідно зберігати путінські секрети. Ось тут, на набережній в Геленджику, в 2015 році були побудовані поряд чотири 1000-метрових будинки. Один отримала керуюча Тетяна Кузнєцова, другий тесть Колпакова, третій архітектор палацу Ланфранко Чирилло, ну і четвертий, найбільший, належить синові Болата Закар’янова. Так що скільки б нам не розповідали, що цей об'єкт належить бізнесменові — це нахабна брехня. Не буває над будинками бізнесменів безпілотних зон, не будують співробітники ФСО і не охороняють співробітники ФСБ. Перед будинками бізнесменів не закривають море, навіть для рибальських човнів. Ні в кого не може бути жодних сумнівів у тому, що це палац Путіна".

Однак справжні володіння Путіна — це не просто будинок, а ще 7800 гектарів землі, майже 300 гектарів виноградників у чотирьох різних місцях, шато, винні заводи й устричні ферми.

Невелика частина виноградників перебуває зовсім поруч з палацом — 29 гектарів землі там належить фірмі "Лазурна ягода". Трохи далі, в селищі Дивноморське, є ще 186 гектарів землі, які використовуються під виноградники. Та ж "Лазурна ягода" отримала 32 гектари у власність в 2010 році, а ще 150 гектарів навколо перебуваютьу неї в оренді.

Виноградники

Поряд величезна дача, або "Шато", як вона називається за документами. Площа шато — 2400 квадратних метрів. Поруч спа-комплекс площею 3200 квадратних метрів з великою верандою. Разом із палацом ці виноградники в 2011 році продали Пономаренко. Але далі цікавий поворот: усього через чотири місяці вже сам Пономаренко теж продав. І не кому-небудь, а голові "Партії Росту", бізнес-омбудсмену Борису Титову. Який наступні шість років формально володів цими виноградниками, запустив виробництво вина, після чого в 2018-м повернув шато і виноградники путінським друзям.

Спа-комплекс і шато

Цікаво, що весь той час, поки Титов був власником, пригощав журналістів "своїм" вином і в цілому активно вдавав, що це його новий довгостроковий проєкт, юридично це господарство продовжувало контролюватися відомими нам керуючими компаніями – тобто сватом Путіна Миколою Шамаловим , Тетяною Кузнєцовою, Інною Колпаковою, Болатом Закар’яновим і Іваном Сердитовим.

"Щоб розповісти нашу історію далі, нам потрібно уважно вивчити пляшку вина, розлиту на цій самій виноробні. Дивимося на етикетку, бачимо виробника: АТ "Дивномор’є". І так ми виявляємо ще одну путінську схему на багато-багато мільярдів рублів".

Вино насправді випускає не "Лазурна ягода", а фірма "Дивномор’є". Вона орендує у "Ягоди" виробничу будівлю, 2000-метровий склад, вирощує виноград і продає його під маркою "Садиба Дивноморське". Бізнес невеликий, близько 150 000 пляшок на рік. Але, попри це, у 2018 році хтось видав "Дивномор’ю" безвідсотковий кредит — 7,5 мільярда рублів. Цим благодійником, а за сумісництвом і єдиним власником АТ "Дивномор’є" був 42-річний Володимир Колбін. Володимир Колбін — це син Петра Колбіна. Того самого друга дитинства Путіна, з яким вони разом ходили на сільську дискотеку. У 2018 році Колбін-старший помер, але очевидно, що посада власника путінських грошей дісталася у спадок його синові.

ВИНЗАВОД "СТАРИЙ ПРОВАНС"

"Для початку виноробство було для Путіна просто шикарним хобі, що підкреслює статус. Але бажання оточення вислужитися, а згодом і необмежена кількість грошей призвели до неминучого хобі вийшло з-під контролю. Були закладені інші виноградники, які виявилися ще більшими та ще дорожчими від тих, які ми вам щойно показували. І в їхньому центрі ми виявили цілий винний суперзавод".

Нові виноградники розташовані в протилежному від палацу боці, всього за дев'ять кілометрів, в селі Криниця. У XIX столітті сюди переїхала група народовольців з сім'ями і організувала тут громаду. У 1886 році вони заклали тут перші виноградники. Сто тридцять років потому на зміну толстовцям приходить той самий Микола Єгоров, який сидів з Путіним за однією партою в інституті. Його фірма, "Аксіс Інвестиції", в 2015 році орендувала в Криниці 140 гектарів землі.

У 2017 році відомий краснодарський еколог Андрій Рудомаха з колегами приїхав до Криниці з інспекцією. Того ж вечора на Рудомаху напали невідомі й жорстоко його побили. Екологи вирушили до Криниці, щоб зняти, хто там незаконно вирубує ліс — і виявили величезне будівництво, паркани, шість постів охорони і церкву у візантійському стилі.

Журналісти "Нової газети" виявили, що цю незвичайну церкву імпортували з Греції, а зробила це вже багато разів згадана дружина начальника ФСО-шної військової частини Тетяна Кузнєцова. Журналісти навіть написали запит до "Аксіс" з вимогою прокоментувати, що там робить Кузнєцова. І їм прямо відповіли, що Кузнєцова — технічний замовник всього проєкту. Тобто людина, яка від імені власника нерухомості завідує будівництвом. Зараз тут кипить величезна будівництво. Сотні робітників споруджують тут величезний суперсучасний винний завод. На проєкт щорічно витрачається по 3 мільярди рублів. Неймовірно дороге хобі.

Новий винний комплекс хоч і не добудований, але вже має офіційну назву — виноробне подвір'я "Старий Прованс".

"Ми знайшли фірму, яка займається поставками обладнання для цієї виноробні. У своїх митних деклараціях вони вказували, що предмети, які вони ввозять з-за кордону, призначаються для "винного заводу Криниця". Всього ми знайшли 58 декларацій — крапля в морі закупівель у будівництві заводу, але вони вражають до глибини душі":

  • Ваза з загартованого скла конусоподібної форми — 30 тисяч євро;
  • Підвісна люстра Gold Moon, з системою з декоративного листя – 30 тисяч євро;
  • Тканинний диван з двадцятьма подушками – 33 тисячі євро;
  • Кавовий столик з обробкою розплавленим металом – 48 тисяч євро.
  • Італійський туалетний йоржик — 700 євро,
  • Тримач для туалетного паперу — 1 038 євро.

"Цим винне господарство не обмежується. У компанії "Аксіс Інвестиції" є близнюк, "Апекс Південь", і у неї ми виявили ще майже дві сотні гектарів виноградників. Таким чином, загальна площа путінського хобі розрослася до 530 гектарів".

Невелика ділянка поруч з виноградниками переуває в оренді у компанії під назвою "Південна Цитадель". Це теж частина путінської чорноморської імперії. Оборонна. Ця фірма займається розведенням устриць і мідій. Акваторія передавалася компанії під зобов'язання розводити там устриць і мідій, але жодного молюска, за річним звітом, так у продаж і не надійшло.

ХТО ЦЕ ФІНАНСУЄ

"Пам'ятаєте, з чого ми почали? Головне правило путінської корупції бережи гроші у тих, кого знаєш давно. Ми проаналізували понад 100 тисяч банківських проводок фірм і людей, залучених в схему фінансування палацу, і готові розкрити вам імена головних путінських гаманців".

Весь цей час, розповідаючи про Путіна, ми згадували купу людей, абсолютно різних, яких нічого не пов'язує. І зараз ви зрозумієте чому. Всі вони зустрілися на Чорноморському узбережжі, щоб дати найбільший в світі хабар.

"Аротрон" належить петербурзькому бізнесменові Олександру Плєхову. Пам'ятаєте мільярди доларів, які знайшлися на рахунках путінського друга дитинства? Ці мільярди для чогось перераховували держкомпанії і олігархи, а сам віолончеліст, судячи з усього, і не уявляв, чим володіє. Тобто це буквально особисті мільярди Путіна, його офшорні гаманці.

Олександр Плехов був керуючим цих офшорів, за дорученням. А ще один офшор, якому платили олігарх Мордашов і Ротенберг, взагалі був записаний на Плєхова особисто. Плєхівський "Аротрон", до речі, давав гроші "Дивномор’ю" і "Південній Цитаделі", яка повинна розводити устриць і мідій, а за фактом нічого не розводить, тільки блокує підходи до палацу по воді.

Але це не всі гроші, за рахунок яких існує і ростить виноград "Лазурна ягода": її утримує державна корпорація "Роснефть". І головний путінський протеже Ігор Сєчін. Між "Небесною ягодою" і дочірнім підприємством "Роснєфті" укладено договір оренди, згідно з яким державна корпорація платить виноробні 40 мільйонів рублів на місяць за оренду... невідомо чого. Всього такими фіктивними орендними платежами "Лазурна ягода" отримала від державної "Роснефти" 1,7 мільярда рублів.

Інші виноградники і завод в Криниці будують на гроші кількох людей. По-перше, путінського бізнес-партнера з дев'яностих Геннадія Тимченко - він дав 3,3 мільярда. А ще три мільярди дав путінський сусід по парті Микола Єгоров.

Давши грошей на виноградники особисто від себе, Єгоров на цьому не зупинився. Разом з ще двома однокурсниками Путіна - Ільхамом Рагімовим і Віктором Хмариним – він у 2015 році створив в Петербурзі фірму "Інвестиційні рішення". І ця фірма теж дала ще два мільярди позики на суперзавод у Криниці.

Але це не найбільша трата "Інвестиційних рішень". У 2019 фірма однокурсників Путіна дала 2,4 мільярда рублів власнику палацу. А потім, в 2020 році, ще 2,6 млрд, всього — п'ять мільярдів.

На жаль, і цих грошей не вистачило на реконструкцію і новий підземний хокейний комплекс. Ще майже стільки ж, 4,3 мільярда, прийшло від колеги Путіна по дрезденському КДБ Миколи Токарєва. Точніше, не самого Токарєва, а від державної компанії "Транснєфть", яку він очолює. Така ж схема, як у "Роснєфті" з "Небесною ягодою". Фіктивна оренда. Але в набагато більшому масштабі.

Дочірні компанії "Транснєфті" переводять на рахунок палацу в Прасковієвку 120 мільйонів на місяць. Оскільки "Транснєфть" — компанія все-таки повністю державна, вона змушена виправдовуватися за те, що витрачає такі величезні суми на оренду амфітеатру в селі. Тому сюди раз на рік приїжджає глава компанії Микола Токарєв, щоб сфотографуватися і зробити вигляд, ніби проводить тут якісь робочі збори.

"Тільки збори ці проходять не в читальні і не в музичній вітальні, а в спеціально побудованому містечку для персоналу. Або на вертолітному майданчику. Приїхав, позував перед камерою, заплатив гроші і поїхав".

 4 млрд 287 млн 981 тис. 653 рублів надійшло за три роки від структур "Транснєфті" на рахунок компанії, що володіє палацом. Таким чином, державна "Транснєфть"  один з найбільших спонсорів будівництва путінського палацу.

"Усього за останні три роки тільки за найскромнішими оцінками і дуже неповними даними, наявними у нас в розпорядженні, на рахунки палацу і виноградників надійшло 35 мільярдів рублів. Це гроші, які витрачаються прямо зараз на реконструкцію, на будівництво виноробні і на щоденне утримання цього величезного господарства. І це на додаток до мільярда доларів, який вже був інвестований в будівництво до 2017 року".

Яка ж у підсумку вартість палацу Путіна під Геленджиком? Відповідь на це питання буде дати нелегко. Тому що такі об'єкти (з тунелями і підземними хокейними коробками) просто не продаються. Але є можливість оцінити мінімальну вартість — скільки на нього витратили грошей:

100 000 000 000 рублів (38 млрд грн) було витрачено на путінський палац.

"Тому ми і називаємо це найбільшим у світі хабарем. Путінські друзі, які отримали від нього право вкрасти в Росії все, що вони хочуть, віддячили його багато чим, але зокрема скинулися, зібрали 100 мільярдів рублів і побудували своєму босові палац на ці гроші".

19 січня у Кремлі прокоментували розслідування ФБК про "палац Путіна" в Геленджику:

"Платівка сильно заїжджена. Багато років тому ми вже пояснювали, що немає жодних палаців у Путіна", — заявив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
6981
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація