G7 або G6+1: чому українцям слід уважно спостерігати за самітом у Канаді

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
G7 або G6+1: чому українцям слід уважно спостерігати за самітом у Канаді

Reuters

Чи не вперше країни G7 зустрічаються на тлі сильних внутрішніх чвар.

У суботу, 9 червня, відбудеться 44-й саміт країн "Великої сімки". Цього року країною, яка приймає всі зустрічі, є Канада. Впродовж всього року в різних канадських містах зустрічаються міністри країн G7 з усіх галузей для обговорення найважливіших світових проблем. Апогеєм всього цього стає загальна зустріч лідерів США, Канади, Японії, Великої Британії, Франції, Німеччини та Італії. Основною темою зустрічі стане застосування ядерної зброї у світі, однак, безперечно, лідери обговорюватимуть і найгарячіші міжнародні питання, зокрема врегулювання військового конфлікту в Україні.

Торговельна війна між G7

Однак, у 2018 році, чи не вперше за весь час існування такого об’єднання (окрім виключення Росії у 2014 році за анексію Криму) країни-союзники проводитимуть зустріч у дуже напруженій атмосфері. Винуватцем цього стали США, а точніше їхні мита. Президент Штатів Дональд Трамп ще під час своєї передвиборчої кампанії говорив про несправедливість світової торгівлі, і що він хоче переглянути чи не всі міжнародні угоди США. І от 31 травня Штати вводять 25% мито на імпорт сталі та 10% мито на імпорт алюмінію з ЄС, Мексики та Канади, таким чином обмеживши торгівлю зі своїми головними союзниками. Так само від таких дій США постраждала і Україна, яка вже відправила свого представника домовлятися зі Штатами. Звичайно, це не могло лишитися без відповіді, яку країни ЄС обговорять вже липні. Все це може призвести до справжньої торговельної війни, коли здавалось би чи не найкращі друзі раптом почнуть шукати собі партнерів поодинці.

"Через його дії і через його адміністрацію під загрозою американські робочі місця", - заявив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо. За його словами, "торговельна війна не пожаліє нікого".

Французький президент Еммануель Макрон був ще жорсткішим у своїх висловах, він вже допускає можливість ізоляції США у G7. "Американському президенту, можливо, байдуже бути в ізоляції, але й ми у разі потреби можемо підписати угоду шести країн. Бо ці шість країн представляють цінності, вони репрезентують економічний ринок зі своєю історією, і який зараз є справжньою міжнародною потугою", - заявив Макрон.

У відповідь на такі заяви Трамп попросив передати Макрону і Трюдо, що вони й так стягують зі США величезні мита. Вже стало відомо, що саміт американський президент покине за кілька годин до його кінця, пропустивши декілька обговорень стосовно клімату та рівності, а також не буде присутній під час підсумкової прес-конференції. Його адміністрація пояснює це приготуваннями до саміту з лідером КНДР Кім Чен Ином, який відбудеться 12 червня. Але на тлі цього слова Макрона про "декларацію шести країн" не здаються аж занадто примарними.

Розбіжності щодо ядерної програми Ірану

Не влаштовує європейських партнерів і нещодавнє рішення США вийти із ядерної угоди з Іраном. У той час як ЄС та навіть Росія намагаються зберегти її цілісність, а міжнародні організації та експерти одноголосно стверджують, що Іран дотримується всіх пунктів угод, Штати все одно вважають ісламську країну найбільшим спонсором тероризму на Близькому Сході. А тому й висунули їй низку вимог для можливого повернення до діалогу.

США запровадили нові санкції проти Ірану

США запровадили нові санкції проти Ірану

Єдиною країною, яка тим чи тим чином не втручається у суперечку, є Японія. Перебуваючи під повним протекторатом США, вона розуміє, що в оточенні таких потужних гравців як Росія та Китай, їй обов’язково потрібно мати сильного захисника за спиною. До того ж, зовсім недалеко і нестабільна Північна Корея, яка лише півроку тому погрожувала розпочати ядерну війну та неодноразово запускала над Японією свої тестові ракети.

Наразі у Трампа під час саміту G7 заплановані лише дві зустрічі: з Макроном та Трюдо. Раніше повідомлялося, що він також може зустрітися з прем’єром Великої Британії Терезою Мей, однак за словами різних джерел у Білому домі, Трампу не подобається, що вона розмовляє з ним наче "шкільна вчителька", а тому поки зустрічі не планується.

Прем'єр Британії на саміті G7 пропонуватиме протистояти Росії

Прем'єр Британії на саміті G7 пропонуватиме протистояти Росії

Повернути Росію?

Найголовнішою проблемою таких внутрішніх чвар може стати повний розкол в об’єднанні, що змусить недавніх союзників шукати нових друзів. А вибір лишається невеликим – Росія та Китай. І якщо Китай давно вже намагається налагодити тісні зв’язки із Заходом для своєї ринкової експансії, то зближення з Росією може поставити хрест на міжнародних санкціях – а, отже, і лишить Україну сам на сам з таким потужним агресором. Зокрема, Трамп вже озвучив ідею, що країни "Великої сімки" повинні повернути Росію до її складу, відновивши G8. У цьому прагненні його вже встигла підтримати Італія. Категорично проти повернення РФ виступає німецька канцлер Ангела Меркель, яка не бачить будь-яких можливостей для Росії відновити своє членство в цьому об’єднанні. А тому найвірогідніше розпад G7 призведе до утворення альянсів ЄС-Китай та США-Росія, що навіть кілька місяців тому ніхто не міг і передбачити. Однак, президент Франції Макрон має на цю ситуацію власний погляд. "Жоден лідер не був вічним", - зазначив він.

Таким чином, за свої 43 роки G7 зіткнулась з більш важливою проблемою, ніж будь-які світові конфлікти та кризи. Таке протистояння загрожує об’єднанню розривом.

"Пан Трамп - чорна вівця у своїй сім’ї, відлучений родич, який вирішив задиратися з рідними ще до того, як приїхав на вечерю", - йшлося в одній з публікацій видання The New York Times. Славетний вислів Трампа America First, може раптово перетворитись в America Alone, що стане новою сторінкою в історії міжнародних стосунків та призведе до абсолютно небажаних світових наслідків.

Наступна публікація