Гаазький суд береться за позов Грузії до Росії

Міжнародний суд ООН розгляне позов Грузії, у якому Тбілісі звинувачує Москву в порушенні Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації і вимагає повернення грузинських біженців в Абхазію і Південну Осетію.

У понеділок, 13 вересня, Міжнародний суд ООН у Гаазі (ICJ) почне слухання за позовом Грузії до Росії, поданого в серпні 2008 року. Про це пише "Коммерсант-Украина" у статті "Исковое контрнаступление".

Тбілісі звинувачує Москву в порушенні Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації і вимагає від суду змусити Росію забезпечити повернення грузинських біженців в Абхазію і Південну Осетію. Як з'ясувалося, російська сторона має намір оскаржити юрисдикцію суду і буде вказувати, що перед подачею справи в ICJ Грузія не пройшла всі необхідні інстанції.

Клопотання про початок процесу проти РФ Грузія подала до ICJ ще 12 серпня 2008 року - в останній день війни на Кавказі. Тбілісі звинуватив Москву в тому, що з 1990 року вона порушувала Конвенцію 1965 року про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Зокрема, за версією Тбілісі, Москва проводила дискримінацію грузинського населення, а в 2008 році "розв'язала проти Грузії агресію з метою назавжди позбавити грузинських біженців права на повернення і позбавити народ Грузії права на самовизначення".

Перші очні слухання щодо грузинського позову суд провів у вересні 2008 року. Їх результат виявився на користь Росії. Тбілісі просив тоді ввести відносно РФ забезпечувальні заходи, змусивши Москву вивести війська з Абхазії і Південної Осетії, забезпечити повернення грузинських біженців і гарантувати їм право на власність, забезпечити повернення Сухумі і Цхінвалі до складу Грузії, а заодно виплатити Грузії компенсацію. Проте в своєму рішенні від 15 жовтня ICJ не став задовольняти прохання Тбілісі, а обмежився лише закликом до обох сторін конфлікту "утриматися від актів расової дискримінації та їх підтримки".

Як повідомили в ICJ, 1 грудня минулого року Росія подала заперечення до грузинського позову, в яких оспорюється юрисдикція суду. Саме ці заперечення і стануть предметом слухань, що починаються у понеділок в Гаазі. "Як випливає з тих заперечень, які РФ передала до суду, Москва вважає, що грузинський позов прив'язаний до конвенції 1965 штучно, а тому ICJ не слід розглядати цю справу", - вказує співрозмовник. За його словами, головний юридичний аргумент Москви полягає в тому, що до моменту подачі позову Грузія ніколи не звинувачувала Росію в расовій дискримінації свого населення.

У свою чергу, Тбілісі розраховує, що ICJ відкине претензії РФ і продовжить розглядати позов. "Грузинська сторона представила суду незаперечні докази відповідальності Росії за етнічну дискримінацію грузинського населення в Абхазії і Південній Осетії починаючи з 1990-х років по нинішній день, і ми сподіваємося на справедливе рішення суду", - заявила заступник міністра юстиції Грузії Тінатін Бурджаліані, яка очолює команду грузинських юристів в Гаазі.

За словами пані Бурджаліані, днями Гаагу відвідав міністр юстиції Грузії Зураб Адеїшвілі і передав прокурору Міжнародного кримінального суду Луїс Морено-Окампо інформацію про етнічну чистку грузинського населення. За допомогою цих документів Тбілісі сподівається переконати ICJ застосувати суворі санкції проти РФ.

"Для нас важливо не стільки виплата компенсації, але те, щоб суд зобов'язав РФ припинити дискримінацію етнічних грузин і громадян Грузії на окупованих територіях - як безпосередньо, так і за допомогою маріонеткових режимів, а також зобов'язав припинити заважати поверненню біженців", - заявила Тінатін Бурджаліані.

Читайте також:

Росіянам порадили не їздити в Грузію, їх там переслідують

Бурджанадзе: Путін чесно попереджав Саакашвілі, що буде війна

Грузія звинуватила Росію у порушенні угоди про припинення вогню

ВідеоГаазький суд береться за позов Грузії до Росії

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: