Гарем, тисячі дорогих автівок та мільярди доларів: як живе султан Брунею та навіщо ввів смертну кару
  • Кількість переглядів 21662

Для чого у королівстві Бруней запровадили смертну кару.

3 квітня 2019 року у Брунеї вступили у дію закони, що передбачають найвищу міру покарання за гомосексуальні та позашлюбні зв’язки –  на винних у цих злочинах чекає побиття камінням до смерті.

Після їхнього впровадження очільник країни, султан Хассанал Болкіах, у публічному зверненні до громадськості повідомив, що прагне, “щоб ісламські вчення у країні міцнішали та ставали усе помітнішими з кожним днем”.

Проте критики зазначають, що мотиви 72-річного очільника Брунею є зовсім іншими, і він міг запровадити антигомосексуальні закони лише для того, щоб відволікти увагу від своєї репутації плейбоя та марнотратника, пише CNN.

Шквал критики

Нові закони базуються на правилах шаріату і є своєрідним реверансом у бік консервативних мусульман. Проте багато людей говорять про те, що їхнє впровадження суперечить репутації самого султана та його сім’ї, і, таким чином,  є свого роду лицемірним.

“Султан старішає, проте його сім’я далеко не завжди мала ідеальну репутацію,” – зазначив в коментарі CNN Метью Вулф, засновник правозахисної організації  The Brunei Project.

За його словами, у минулому родина султана нерідко порушувала закони, за якими зараз хоче змусити жити народ країни. Тож така різка зміна курсу сприймається як “спосіб очистити репутацію та залишити слід в історії”.Погоджується з ним і Філ Робертсон, замісник керівника Human Rights Watch у Азії.

“Королівська сім’я у минулому не була зразком праведності протягом своїх подорожей. Якби цей закон діяв раніше, їхня поведінка однозначно йому суперечила б”, – наголошує він.

Гедоністичне минуле

Королівство Бруней розташоване на острові Борнео неподалік від Малазії й Індонезії. За розмірами воно є відносно невеликим. Проте держава є надзвичайно заможною завдяки своїм нафтовим резервам – відтоді, як країна вийшла з-під протекторату Великої Британії 1984 року, вона має один із найбільших показників доходу на душу населення у світі.

Султан Хассанал Болкіхал тримає усю владу у країні у своїх руках і розпоряджається коштами, отриманими завдяки чорному золоту. Роками очільник Брунею був найбагатшою людиною у світі і позбувся цього титулу лише у 1990-х, коли його за рівнем статків випередив творець Microsoft Біл Гейтс.

бруней інфографіка 3
tsn.ua

Він мав репутацію плейбоя. У 1980-х Хассанал разом зі своїм молодшим братом принцом Джефрі, змагалися один з одним на Ferrari у швидкісних перегонах вулицями столиці Брунею, активно скупляли готелі та компанії у різних куточках світу – зокрема, у Лондоні, Парижі та Нью-Йорку.

Брати також влаштовували розкішні заходи та витрачали мільйони на розваги. До прикладу, 1996 року султан влаштував вечірку на честь свого 50-річчя. На  святкуванні ювілею зібралися гості з різних куточків світу.

Султан влаштував банкет на 3000 осіб, на спеціально збудованому стадіоні виступав Майкл Джексон, а у поло можна було пограти з принцом Великої Британії Чарльзом. Загальна вартість святкування склала 25 мільйонів доларів. 

Королівський гарем

Існував у королівської родини й власний «гарем». Одна з жінок, яка нібито у ньому перебувала, Джилліан Лоурен, 2010 року видала книжку «Деякі дівчата: Моє життя у гаремі». У ній вона написала, що на початку 90-х була однією з 40 наложниць Принца Джефрі.

Коли дівчина потрапила до гарему, їй було 18 років. 2015 року у документальному фільмі "Плейбой Султан" жінка розповіла, що вона неодноразово мала інтимні взаємини з Джефрі та займалася сексом із самим султаном.

Примітно, що говорити про гарем королівської родини почали ще 1998-го року.

Тоді колишня володарка титулу "Місс Америка" Шенон Маркетіч подала у суд на принца Джеффрі та султана Хассанал Болкіаха, наголошуючи, що вони її "принижували" і що вона була ув’язненою у приміщенні палацу протягом 32 днів.

Шенон розповідала, що у палаці могли одночасно перебувати від 30 до 100 жінок.  Деяким було відомо, з якою метою вони там перебувають, проте інші, включно з Маркетіч, щиро вірили у те, що їх найняли, щоб вони займалися моделінгом.  

бруней, тронна зала палацу султана
Associated Press
Тронна зала палацу султана

Натомість же, "співробітники палацу казали позивачці відвідувати нічні вечірки та дискотеки, на яких султан, Джефрі та їхні друзі чоловічої статі обирали жінок, з якими хотіли мати статеві взаємини", – йдеться у судових протоколах.

Брати відкинули усі звинувачення. Сам султан стверджував, що ніколи навіть не зустрічав дівчину – про це повідомляли усі державні ЗМІ Брунею. Американський суд надав братам імунітет через їхній спільний статус глав іноземної держави.

Принц Джефрі нерідко з’являвся на шпальтах світових медіа як герой секс-скандалів. Так, наприклад, відомо, що він володіє яхтою, що має назву “Груди” та встановив у своєму маєтку статуї, що зображають його та його наречену у компрометувальних позах.

Родинні проблеми

Проте ідилія між братами-гедоністами панувала недовго. Протягом 1986-1998 років принц Джефрі був міністром фінансів Брунею. Обіймав він також і посаду голови Інвестиційного агентства країни.

1997 року упродовж Азійської фінансової кризи  перевірка виявила, що з активів інвестиційного агентства зникла колосальна сума коштів. Уряд Брунею подав на принца до суду та звинуватив його в розтраті щонайменше 15 мільярдів доларів.

Після нетривалого процесу збитки вирішили компенсувати позасудово. Унаслідок цього протягом шести діб з молотка на аукціоні, що відбувся у серпні 2001 року, пішли близько 10 тисяч речей скандального принца. Серед них – бронзовий троянський кінь у два з половиною метра заввишки, позолочене джакузі, порцелянова статуя фламінго, літак Airbus та автомобіль Формули-1.

Наявні статки

Попри шкоду, яку нібито заподіяв королівській скарбниці принц Джефрі, поступове скорочення нафтових резервів та нестабільну економіку країни, за даними Forbes, султан Брунею досі володіє статками у 20 мільярдів доларів.

У розпорядженні його та його сім’ї також близько тисячі приватних авто – автівки Формули 1, рідкісні Lamborghini та близько 500 Rolls Royce.

Хассанал Болкіах, султан Брунею
Associated Press
Святкування 60-річчя султана Брунею Хассанала Болкіхала

Майкл Шихан, брокер і власник сайту Ferraris Online, був серед тих, кому вдалося побачити це на власні очі. Він зазначав, що до автопарку входили також Bentley, Aston Martin та Ferrari, причому багато з них навіть нормально не доглядалися – їх залишили ржавіти просто неба під сонцем та дощем.

Мешкає Хассанал Болкіхал у величезному палаці, розташованому у столиці Брунею Бандар Сері Бегаван. Маєток є найбільшою приватною резиденцією у світі та містить 1788 кімнат, 257 вбиралень та стайню для поні, обладнану 200 кондиціонерами. 

Молоде покоління

За своє життя султан мав трьох дружин, що народили йому 12 дітей. Молоде покоління живе за тими самими стандартами, що й їхні батько та дядько.

Весілля третього сина султана Абдула Маліка, що відбулося 2015-го, Forbes назвало таким, що "перевершує усі інші королівські весілля".

Святкування тривало більше тижня, а протягом самої весільної церемонії молодята були вбрані у одяг, декорований дорогоцінним камінням. Наречена тримала у руках замість квіткового букету коштовності.

бруней, принц абдул матін
Принц Адбул Матін

Інший син султана, принц Абдул Матін, є зіркою Instagram – він має понад мільйона підписників, що стежать за тим, як він грає у поло, плаває на яхтах, подорожує приватними літаками та зупиняється у кращих світових готелях.

А другий син султана, Азім, влаштовує гучні вечірки, на які приходять такі зірки як Памела Андерсон, Джанет Джексон та Мерая Кері.

Ставлення місцевих жителів

Для більшості населення Брунею – яке нараховує 450 тисяч – багатство та спосіб життя королівської сім’ї є чимось, що не викликає зайвих питань.

Султан фактично керує країною і є у одній особі прем’єр-міністром, міністром фінансів та міністром закордонних справ. За індексом свободи слова Бруней посідає одну з найнижчих сходинок – 153 з 180.

Критика королівської родини або уряду у державі є незаконною, і за неї можна потрапити до в’язниці.

Проте, зазначає СNN, це не єдиний чинник, через які мешканці Брунею можуть заплющувати очі на заможність султана та його родини. Вони також отримують вигоду від нафтових родовищ країни.

бруней, весілля кронприца
Associated Press
Крон-принц Брунею разом зі своєю нареченою

У Брунеї не існує податку на доходи фізичних осіб, освіта та медицина є безкоштовними, а паливо та електроенергія є дешевими. За даними Forbes 2017 року, Бруней є четвертою найбагатшою країною світу.

Ухвалення жорсткого закону про страти має на меті закріпити підтримку населення шляхом зміцнення влади.

 "Нові шаріатські закони обґрунтовані бажанням встановити більший контроль над державою та узаконити експлуатацію ресурсів, з яких султан та його сім’я отримують вигоду", - наголошує Бріджит Велс з Університету Джона Кабота

Проте дехто також наголошує на тому, що ухвалення такого радикального закону свідчить про збільшення впливу консервативного ісламу у Південній Азії.

ВідеоАктор Джордж Клуні закликав до глобального бойкоту брунейских готелів

Монарх Брунею із наступного тижня запроваджує смертну кару за одностатеві стосунки і подружню зраду. Засуджених прилюдно забиватимуть камінням. Рішення обурило Клуні, який у своєму блозі закликав до бойкоту 9 розкішних готелів.  

Актор Джордж Клуні закликав до глобального бойкоту брунейских готелів

Залиште свій коментар