Втрата слуху, нудота та головний біль. Вчені пояснили загадковий "гаванський синдром", який вражає дипломатів на Кубі

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

2015 року світ сколихнула звістка – десятки дипломатів на Кубі почали скаржитися на дивні симптоми. Що їх спричинило?

Вже три роки світ розмірковує над причиною дивної хвороби, що масово вражає працівників іноземних дипломатичних представництв на Кубі. Нещодавно вчені дали феномену несподіване пояснення.

Американці розірвали дипломатичні стосунки з Кубою ще 1961 року та ввели ембарго на торгівлю з нею.

Політика США стосовно Куби змінилася 2014 року. Тоді президенти країн – Барак Обама та Рауль Кастро – провели перші за тривалий час переговори. Очільник США вирішив виключити Кубу з переліку країн-спонсорів тероризму та виголосив намір відновити поромне та авіаційне сполучення між двома країнами.

А вже у 2015 році, вперше за останні 50 років, у Гавані та Вашингтоні відкрилися дипломатичні представництва країн.  У березні 2016 року Барак Обама відвідав місто і заприсягся похоронити "усе, що лишилося від Холодної війни між Південною та Північною Америками".

Та потепління у стосунках між двома країнами було нетривалим.

Що трапилося

Усе змінилося одного листопадового вечора 2016 року: через три тижні після того, як американці обрали нового очільника – Дональда Трампа – та лічені дні потому, як помер Фідель Кастро.  Саме тоді один з працівників нещодавно відкритого дипломатичного посольства – його пізніше назвуть "Нульовим пацієнтом" – несподівано почув дивний звук.

"Він був настільки гучним, що мені довелося зайти до будинку, зачинити усі двері та вікна, та увімкнути телевізор, – пізніше сказав він у коментарі виданню ProPublica, – Але я не дуже переймався через це. Я подумав, що перебуваю у дивній країні, й тут водяться комахи, які можуть зчиняти голосні звуки".

ВідеоНа Кубі розпочався новий історичний етап – країна без Кастро

Сьогодні на Острові свободи мільйони прокинуться в "оновленій" країні. На Кубі - новий президент - Міґель Діас-Канель. Вперше за 60 років країну очолює не Кастро. Призначення нового лідера - це крок до реформ чи зміна караулу – у сюжеті ТСН. 

На Кубі розпочався новий історичний етап – країна без Кастро

Дипломат обговорив це зі своїм сусідом, який також працював у посольстві. Той сказав, що теж чув цей звук і що  звучання видалося йому "механічним".

А вже кілька місяців потому, у березні, третій дипломат повідомив, що спеціалісти з Маямі діагностували у нього низку проблем зі здоров’ям, включно з погіршенням слуху. Причину недугів чоловік вбачав у дивному звукові, який він почув наприкінці грудня. Дипломат вирішив покинути посольство.  

Згодом усе більше працівників установи почали скаржитися на моторошні симптоми, до яких входили втрата пам’яті, перебування у ступорі, проблеми зі слухом та головний біль. Зрештою, близько двадцятьох дипломатів евакуювали, щоб визначити причину недуги та дізнатися, як їх можна вилікувати.

Адміністрація Дональда Трампа майже одразу висунула гіпотезу щодо того, від чого могли постраждати дипломати. На їхню думку,  дивний звук був атакою – актом війни. А дипломати стали жертвами моторошної акустичної зброї.  

Пошук винних

Високопосадовці США звинуватили тогочасного лідера Куби Рауля Кастро у тому, що йому не вдалося захистити дипломатів. Спекулювали вони й щодо того, чи не було це справою рук самої Куби.  Восени 2017 року американці відкликали більше половини працівників представництва та наказали пропорційній кількості кубинців залишити Вашингтон. А звичайних громадян попередили про те, що вони можуть опинитися у небезпеці, якщо вирішать відвідати острів.

куба, протести проти блокади куби
Associated Press

Та ФБР не знайшло жодних доказів причетності кубинців до хвороби, яка уразила американців. Бюро навіть наголошувало на тому, що уряд Куби активно співпрацює з розслідуванням. Деякі працівники Державного департаменту США говорили про те, що вони вірять у те, що кубинці справді хочуть допомогти.

Спекулювали й щодо причетності до інциденту Росії, адже вона могла мати як і можливий мотив – невдоволення зближенням США та Куби, так і засоби для того, щоб вчинити цей злочин.

Та розслідувачам не вдалося знайти навіть найменших доказів причетності країни до справи. Вони також виголошували сумніви щодо того, що Росія могла поставити під загрозу свої відносини з Кубою – це суперечило б одним з ключових елементів політики країни.

Акустична зброя…чи цвіркуни?

Зрештою, сама теорія про використання акустичної зброї стала видаватися багатьом малоймовірною. Коли Associated Press опублікувало для громадськості запис дивного звуку, який нібито вразив працівників дипломатичного представництва у Гавані, багато людей заговорили про те, що чують на ньому… Тріскотіння цикад. Звичайно, це тріскотіння було досить голосним. Проте цей звук в жодному разі не міг зашкодити людям. У коментарі ProPublica професор біології Ален Сенб’йорн зазначив, що єдиний спосіб, у який цвіркун може вплинути на слух, це «якщо запхати його собі у зовнішній вушний хід».

Зрештою поставило під сумнів можливість застосування акустичної зброї й ФБР. У проміжному звіті організації йшлося про те, що спеціалісти дослідили звукові хвилі нижчої частоти, ніж здатна чути людина (інфразвук), ті, які можна почути, та ті, які належать до вищого спектру (ультразвук). Агентство дійшло висновку, що симптоми дипломатів не мають жодного стосунку до звукової зброї.

прапори куби і сша
Associated Press

Цікаво, що кубинський уряд провів своє власне розслідування інциденту. В межах нього опитали понад 2 тисячі осіб. Детективи поліції брали інтерв'ю у сусідів дипломатів (які зазначили, що не чули нічого незвичного), кубинських лікарів та науковців.

Інженери дослідили запис, зроблений американськими дипломатами, та дійшли висновку, що кількість децибел є замалою, щоб спричинити втрату слуху, і що основний звук, який можна виділити, є нічим іншим, як стрекотінням цикад. Інші кубинські лікарі виголосили думку, що хвороби американців були психосоматичними (тобто виникли унаслідок впливу психічних та емоційних факторів). 

Пітвердження теорії

Теорію кубинців та попередні висновки ФБР нещодавно підтвердили двоє вчених у своїй фундаментальній праці Recording of "sonic attacks" on U.S. diplomats in Cuba spectrally matches the echoing call of a Caribbean cricket.

У ній дослідники Олександр Стаббс із Каліфорнійського університету та Фернандо Монтеалегре-Дзапата з Університету Лінкольна пишуть про те, що за гучним скандалом, що сколихнув не лише США та Кубу, а й цілий світ, насправді стоять цвіркуни. Вчені проаналізували наданий аудіозапис і дійшли висновку, що звуки, які можна на ньому почути,  до найменших деталей відповідають співу цикад виду Anurogryllus celerinictus.

Дослідники також висунули гіпотезу, що недуга дипломатів могла виникнути унаслідок масового істеричного психозу – психічної епідемії, постраждалі від якої відчувають насправді симптоми, які не існують.Проте це питання потребує окремого розгляду.

Тим часом, "гаванський синдром" знаходить нових жертв. Тепер на загадкову мігрень скаржаться канадські дипломати.

Нагадаємо, минулого вересня президент США Дональд Трамп подовжив торговельні обмеження щодо Куби. Тепер термін їх завершення відкладено до 14 вересня 2019 року.

ВідеоУльтразвукова атака: на Кубі іноземні дипломати скаржаться на погане самопочуття

На погане самопочуття поскаржився вже тринадцятий канадієць. Два роки тому підозрілий синдром мало не посварив Америку з Гаваною. ЦРУ і ФБР досі проводять слідство. А канадський уряд дозволив кожному дипломату - за бажанням і без наслідків для кар'єри - достроково повернутися додому. То що ж це за секретна зброя така – далі у сюжеті.

Ультразвукова атака: на Кубі іноземні дипломати скаржаться на погане самопочуття

Залиште свій коментар

Вибір редакції