Генпрокурор Білорусі пішов проти Лукашенка

Експерти вважають, що генпрокурор влаштував демарш, дізнавшись про свою майбутню відставку.

У Білорусі вибухнув гучний політичний скандал. Генпрокурор Григорій Василевич публічно висловився проти рішення президента Олександра Лукашенка створити новий слідчий комітет, що контролюватиме всі силові структури і підлеглий особисто главі держави.

Пояснення несподіваної сміливості білоруського генпрокурора може бути тільки одне: дізнавшись про свою майбутню відставку, він вирішив піти, грюкнувши дверима, вважають експерти.

Заява генпрокурора стала його реакцією на ініціативи, з якими виступав останнім часом президент Білорусі Лукашенко. Минулого тижня той запропонував створити новий слідчий комітет, який би займався роботою всіх силових структур і підкорявся безпосередньо главі держави.

Білоруський президент пояснив це незадовільною роботою правоохоронних органів, у яких, за словами пана Лукашенко, "панує кумовство та корупція". Найбільше тоді дісталося прокуратурі, співробітники якої, як сказав глава держави, "часто проявляють нерозторопність".

Пізніше на нараді в адміністрації президента, яке було присвячене роботі силових структур, Олександр Лукашенко запропонував позбавити прокуратуру монополії на видачу ордерів на арешт, наділивши цим правом керівників МВС, КДБ і Департаменту фінансових розслідувань (ДФР). Присутні на нараді глави МВС, КДБ і ДФР цю ідею підтримали. Відмовчався тоді лише генпрокурор.

Григорій Василевич відповів президенту через кілька днів. Генпрокурор заявив, що в ході вивчення роботи силових структур виявлені численні факти порушення прав громадян і відвертих фальсифікацій кримінальних справ.

Це, за його словами, стало можливим, зокрема, через слабкий нагляд прокуратури за оперативно-розшуковою діяльністю інших силових структур. Генпрокурор наказав підлеглим вжити серйозні заходи по посиленню контролю над роботою МВС, КДБ і ДФР.

Це означало, що, на відміну від президента, який зажадав, по суті, зменшити вплив прокуратури на силові структури, генпрокурор, навпаки, закликає цей вплив підсилити.

Ще одна принципова розбіжність у генпрокурора з президентом виявилася з питання створення нового слідчого комітету. Григорій Василевич хоча і обмовився, що поява нового органу не суперечить законодавству, проте, прямо заявив, що на даний момент не бачить доцільності в його створенні.

Експерт центру аналітичних досліджень "Стратегія" Юрій Карбальович вважає, що генпрокурор збунтувався, дізнавшися про відставку або знайшов покровителя.

"Це бунт на кораблі", - так прокоментував журналістам виступ білоруського генпрокурора експерт. За його словами, мотив для незадоволеності генпрокурора зрозумілий: у його структури забирають дві найважливіші функції - право на видачу ордерів на арешт і контроль над іншими силовими структурами. Принциповим моментом Карбалевич вважає те, що "генпрокурор виступив вже після того, як президент висловив свою позицію, що в білоруських реаліях означає одне: дискусія закінчилася".

"Або генпрокурор заручився підтримкою якоїсь впливової фігури в коридорах влади, або одержав інформацію про свою швидку відставку", - пояснив експерт.

Читайте також:

Лукашенко сподівається, що Грузія повернеться до СНД

Лукашенко хоче, щоби білоруси гинули лише на вигідних умовах

Лукашенко звинуватив уряд у порушенні закону

Лукашенко створить "суперкомітет" з контролю над силовиками

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: