Герою СРСР загрожує довічне ув'язнення

Ляенеська окружна прокуратура Естонії стверджує, що в суді проти ветерана війни дадуть покази 80 свідків.

Ляенеська (Південна) окружна прокуратура Естонії стверджує, що в суді проти ветерана війни, першого естонського Героя Радянського союзу Арнольда Мері, обвинуваченого в геноциді мирного населення, дадуть свідчення майже 80 людей.

Естонська прокуратура минулого тижня направила до суду кримінальну справу Мері. "Ми маємо в своєму розпорядженні докази того, що Мері брав участь в підготовці березневої депортації 1949 року. Будучи уповноваженим ЦК КПЕ, він був одним з координаторів операції", - заявила в четвер газеті Postimees прокурор Ляенеської окружної прокуратури Сір'є Хунт.

Також, як стверджує прокуратура, він "керував і контролював проведення депортації на острові Хійумаа". За словами Хунт, слідчі матеріали дають підставу для пред'явлення Мері звинувачення. "У справі наводяться імена сотень свідків, і ми розраховуємо, що в суді виступлять близько 80 з них", - відзначила вона.

25 березня 1949 року на Хійумаа радянська влада затримали 251 людину з числа цивільних мешканців, які 26 березня були відправлені до порту Палдіскі, а потім на примусове довічне поселення до Сибіру, повідомляє Держпрокуратура.

У 1949 році Арнольд Мері був членом ЦК Комуністичної партії Естонії і першим секретарем ЦК ЛКСМ Естонії. Якщо буде доведено, що він брав участь в депортації естонців, йому загрожує довічне ув'язнення.

Винним себе Арнольд Мері не вважає. Хоч і не заперечує той факт, що весною 1949 року він за завданням ЦК ЛКСМ відправлений на острів Хійумаа, щоб контролювати процес переселення.

За словами Арнольда Мері, в круг його обов'язків не входила організація депортації - його завдання полягало в тому, щоб перевірити списки тих естонців, які підлягають депортації і спробувати не допустити зловживань з боку місцевої влади.

В кінці 1951 року в результаті доносу, Арнольда Мері виключили з партії, позбавили звання Героя Радянського союзу і інших нагород. ЦК вважав, що його участь в депортації естонців до Сибіру була дуже пасивною.

У 1956 році, завдяки апеляції XX з'їзду партії, Арнольд Мері був відновлений в рядах КПРС і рішення про позбавлення його нагород було відмінене.

"Вже 20 років відомо, що я робив на Хійумаа. Гра із звинуваченнями йде вже 12 років, вона почалася в 1995 році. Оскільки я не думаю, що мені залишилося жити більше двох років, то, ймовірно, і на цей період справу зможуть затягнути. Ясно, що я брав участь в тому, що відбувалося на Хійумаа. Тільки не у тій ролі, яку мені ставлять в провину", - сказав Арнольд Мері в інтерв'ю газеті Eesti Paevaleht. Мері відзначив, що стан його здоров'я дуже поганий. "Я практично сліпий і глухий. Тільки що поміряв тиск, показало трохи вище 200. Це вже достатньо говорить про моє здоров'я", - сказав він.

Арнольд Мері є двоюрідним братом першого президента незалежної Естонії Леннарта Мері, що недавно помер. Мері отримав звання Героя Радянського союзу за оборону штабу корпусу у місті Порхова Псковської області.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: