Гірше від Чорнобиля. Як Маршаллові острови перетворилися на одне з найрадіоактивніших місць на планеті

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Учені наголошують на необхідності попередити місцевих мешканців про небезпеку.

Рівень радіації на Маршаллових островів у Тихому океані сьогодні вищий, ніж у районах Чорнобиля та Фукусіми, що пережили ядерні катастрофи. До цього призвели численні випробування США під час Холодної війни. Частина островів залишається безлюдною, але й офіційних попереджень та відомостей про небезпеку деяких з них немає. У планах уряду держави навіть було повернути людей на місця колишніх випробувань. Втім, згідно з новим дослідженням, опублікованим у PNAS, робити це - небезпечно.

Роки випробувань

Після скидання атомних бомб на японські міста Хіросіма і Нагасакі 1945 року Сполучені Штати вирішили випробувати більше радіоактивної зброї. Деякі з цих випробувань проводилися на Маршаллових островах - ланцюжку островів між Гаваями і Філіппінами. На той час території були підконтрольні США.

Маршаллові острови
Google Maps

Перші дві бомби, названі "Ейблі" і "Бейкер", випробували на атолі Бікіні 1946 року. Це поклало початок 12-річному періоду ядерних випробувань на атолах (вид коралових островів) Бікіні та Еніветок. Загалом від 1946 до 1958 року уряд США провів там 67 ядерних випробувань.

Так, наприклад, перше в історії випробування водневої бомби з кодовою назвою "Айви Майк" було проведено на Еніветок 1952 року. Вже 1954 року на Бікіні випробували найпотужнішу водневу бомбу "Касл Браво", у тисячу разів потужнішу за "Малюка", що знищила Хіросіму.

Ядерні випробування, бомба, Маршаллові острови_2
Associated Press

Цікаво, що купальник бікіні отримав свою назву на честь цього атола – але не через його спеку та тропічність, а тому, що дизайнер хотів провести паралель із "вибуховістю".

Задля випробувань з Маршалових островів примусово переселяли людей, а тисячі стали жертвами радіоактивних опадів. США виплатили компенсацію маршалльцям у загальному розмірі 760 млн доларів за завдану шкоду, але жахливі наслідки випробувань відчутні й досі.

Що відбувається на Маршаллових островах зараз

Наразі Маршаллові острови незалежні, але в них є вільна асоціація зі США. Населення островів порівняно невелике: станом на липень 2018 року там живе трохи більше 75 тисяч людей. На деяких атолах і островах живе лише по кількасот людей. Так, наприклад, на атолі Еніветок живе трохи більше пів тисячі людей.

Втім, майже за 60 років після випробувань дослідники з Колумбійського університету кажуть, що рівень радіації на деяких атолах Маршалових островах залишається загрозливо високим – в деяких районах в 10-1000 разів вище, ніж в радіоактивних районах біля Чорнобильської АЕС і Фукусіми.

Дослідники вивчили зразки ґрунту, океанічні відкладення і фрукти. Подекуди концентрація ядерних ізотопів перевищує рівень, про який йдеться в угодах між США та островами.

Евакуація людей з Бікіні
Associated Press
Евакуація людей з Бікіні

На острові Наен виявили велику кількість плутонію. Це вже результат процесів на ядерному звалищі, а безпосередньо випробувань. Водночас в офіційних документах острів не зазначений як місце поховання ядерних відходів. Дослідники дійшли до висновку, що рівень радіації зависокий одразу на чотирьох північних островах та атолах.

Також дослідники перевірили кількість радіоактивного металу америцію-241 – на деяких островах його рівень був вищим, ніж в Чорнобилі 2009 року. Разом з цим дослідники з'ясували, що на деяких островах у фруктах міститься більше цезію-137, ніж це дозволено міжнародними стандартами безпеки.

Наразі це змушує переглянути урядові плани щодо повернення людей на ці острови. Зараз вони майже безлюдні, але з такою радіацією про заселення і не може йтися. Також вчені наголошують на необхідності попередити мешканців прилеглих територій не їздити туди та не збирати фрукти.

Разом з цим руйнується бетонний купол, побудований над відходами від випробувань атомних бомб, на атолі Руніт. Він передбачався лише як тимчасовий засіб, але тепер з "ядерної могили" просочуються смертоносні відходи

Зазначимо, досі бомбардування Хіросіми й Нагасакі залишається єдиним випадком застосування ядерної зброї в історії людства. Уряд США вирішив скинути бомби, вважаючи, що цим пришвидшить закінчення війни, і не буде необхідності у веденні тривалих кривавих боїв на головному острові Японії. ТСН.ua вирішив згадати, як відбувалася ядерна атака на японські міста, відновивши хронологію та показавши фото тих трагічних днів

Залиште свій коментар

Вибір редакції