Головне питання після ударів по Сирії: як відповість Росія? - The Washington Post

Росіяни і сирійці можуть почати збивати американські літаки.

Вибір цілей і запуск крилатих ракет для покарання сирійського режиму за використання хімічної зброї на цьому тижні, можливо, було відносно зрозумілим рішенням для президента Трампа. Велика проблема полягає в тому, що послідує за цим.

Про це пише Грег Джафф у статті "Головне питання після ударів по Сирії: як відповість Росія?", опублікованій на сайті газети The Washington Post.

Американська армія готувала варіанти удару проти президента Башара аль-Асада фактично з 2013 року, коли сирійський диктатор вбив понад 1000 своїх людей в жорстокій атаці із застосуванням нервово-паралітичного газу.

У вівторок хімічна атака, в якій звинувачують режим Асада, вбила велику кількість цивільного населення, що викликало реакцію з боку Пентагону. Він випустив близько 50 крилатих ракет по сирійському військовому аеродрому в четвер пізно ввечері.

Фотогалерея З'явилися супутникові знімки розбомбленої "Томагавками" сирійської авіабази (7 фото)

"Основні питання не змінилися", - сказав Філ Гордон, високопоставлений чиновник в Білому домі Обами, який брав участь у багатьох попередніх дебатах про те, як покарати Асада. "Є певні військові удари, які ви можете використовувати для зниження здатності сирійців використовувати хімічну зброю, і, якщо ви зробите це, що вони зроблять у відповідь?".

Найбільше розходження між 2013 роком, коли президент Барак Обама в останній раз погрожував авіаційними ударами проти Асада, і сьогоденням полягає в тому, що ризики розширення конфлікту зараз набагато вище.

Спочатку американські військові плани по покаранню Асада в 2013 році, в основному, були націлені на його запаси хімічної зброї, повідомили колишні посадові особи США, які брали участь у цих обговореннях. Прямий удар по сховищах хімічної зброї режиму Асада визнали занадто ризикованим для цивільних осіб, тому що це створило б шлейф шкідливого газу.

Замість цього, військові стратеги склали список об'єктів, серед яких були блоки хімічної зброї, літаки та артилерія, які були необхідні режиму, щоб постачати боєприпаси. "Метою було нанесення удару по різних блоках хімічної зброї", - сказав колишній американський чиновник, який говорив на умовах анонімності, щоб обговорити військове планування. "Ми відправили наші розвідувальні підрозділи, щоб вони оцінили збиток від бомб, - і якщо б ми не отримали бажаний ефект, ми б нанесли ще один удар".

ВідеоУ Москві заявляють, що обстріл Сирії в США здійснили від вигаданим приводом

Найбільша відмінність, з якою зараз зіткнувся Трамп і його командири, - це присутність російських військ на полі бою і російськими системами протиповітряної оборони, які здатні збивати літаки США. Сьогодні російські війська об'єдналися з сирійськими силами, і будь-який удар по сирійському військовому об'єкту може також призвести до військових втрат російської армії.

Відставний генерал Джон Аллен, який координував кампанію проти "Ісламської держави" в Іраку і Сирії під час адміністрації Обами, сказав, що військові удари могли мати "вирішальне" вплив на війну, якби їх почали в 2013 році. Він назвав руйнівною відмову Обами від ударів.

"Зараз набагато складніше", - сказав Аллен. "Сполучені Штати повинні задати собі питання: наскільки ми сердиті через це? Ми досить розгнівані, щоб діяти, навіть якщо можуть загинути росіяни?".

Інші серйозні проблеми – це сирійські та російські системи протиповітряної оборони, які не націлені на американські літаки, оскільки американські літаки, в основному, орієнтовані на боротьбу з "Ісламською державою", спільним ворогом Сполучених Штатів і сирійського режиму.

"Сирійці і росіяни можуть все зіпсувати", - сказав Ендрю Екзум, колишній високопоставлений представник міністерства оборони в адміністрації Обами. "Американські і коаліційні літаки пролітають повз їхні системи протиповітряної оборони протягом останніх двох років. Якщо нанести удар по режиму, у нього будуть всі підстави для того, щоб збивати коаліційні літаки зенітними комплексами".

Як мінімум, такий крок сирійців і росіян може налякати деяких партнерів по коаліції і змусити їх покинути поле бою, сказав Екзум.

Якщо б американські літаки були збиті, або змушені стріляти у відповідь на сирійських і російських радарах, Сполучені Штати могли б виявитися втягнутими в брудну громадянську війну в Сирії. Такий результат не тільки поставив би під загрозу життя американців, але й суттєво ускладнив би війну США проти "Ісламської держави", яку Трамп оголосив своїм пріоритетом в області зовнішньої політики.

ВідеоРосія скликала позачергове засідання Ради безпеки ООН

Трамп може пом'якшити деякі з цих ризиків, запевнивши росіян, що удари призначені виключно для того, щоб покарати Асада за використання хімічної зброї, а не для того, щоб змінити баланс сил в більш широкої громадянської війни. Можливо також, що удари можуть служити Сполученим Штатам додатковими важелями впливу для досягнення компромісу з росіянами, і допоможуть покласти край громадянській війні, вважають деякі аналітики.

"Політичне послання, пов'язане з ударом, полягає в тому, що ви використовуєте підхід, абсолютно відмінний від попередньої адміністрації", - сказав Ендрю Таблер, експерт з Сирії в Інституті Вашингтона. Такий крок, ймовірно, викликав би занепокоєння сирійського режиму, що Сполучені Штати могли б використовувати в своїх інтересах.

"Створення невизначеності і непередбачуваності можуть принести набагато більше, ніж була готова зробити адміністрація Обами, точніше, вона не була готова робити нічого", - сказав Таблер.

Навіть коли вони визнали великі ризики ударів і їх стурбованість з приводу нестійкого характеру Трампа, деякі посадові особи адміністрації Обами закликали до дій.

"Якщо не діяти, це практично те ж саме, що сказати Асаду і прихильникам режиму, що вони можуть використовувати стільки зарину, скільки завгодно", - сказав Гордон, який служив старшим директором з Близького Сходу в Білому домі Обами. "Асад випробовував Обаму. Тепер черга Трампа".

Фотогалерея 59 ракет та два есмінці: стали відомі деталі ракетного удару США по Сирії (6 фото)

Залиште свій коментар