Горе-шпигуни. Що відомо про "українській слід" у справі ГРУвців Чепіги та Мішкіна

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Окрім викриття діяльності на російську розвідку, виявилось, що "Петров-Боширов" причетні і до українських подій.

Кілька тижнів поспіль не вщухає скандал навколо російських співробітників ГРУ, яких підозрюють у отруєнні російського екс-розвідника Сергія Скрипаля і його доньки Юлії у британському Солсбері. З кожним тижнем з'являються все нові подробиці, розслідувачі активно розшукують нові відомості про шпигунів і що важливіше - їм це вдається. Дані, які були оприлюднені в останні дні продемонстрували багато цікавого про двох осіб, відомих раніше як "Олександр Петров" та "Руслан Боширов".

ТСН.ua зібрав усі епізоди скандальної справи, у якій фігурують горе-шпигуни і їхні ймовірні операції в Україні.

Все почалось від 5 вересня, коли правоохоронці Великої Британії оприлюднили фото та їхні імена. Після цього підозрювані дали інтерв'ю російському пропагандистському виданню Russia Today. Під час розмови вони підтвердили, що "Петров" та "Боширов" їхні справжні прізвища, розповіли, що начебто займаються підприємництвом, а в Солсбері їздили "як туристи", аби подивитися на пам'ятки і "відірватися". 

Проте спільне розслідування The Bellingcat і The Insider підтвердило, що підозрювані в отруєнні Скрипалів росіяни насправді - співробітники російських спецслужб. Про це свідчить низка документів, також з'ясувалось, що паспорти обох мають практично ідентичні номери.

Окрім того, протягом останніх кількох тижнів почали з'являтися все нові подробиці життя ГРУвців, їхні справжні імена, чим вони займались та, навіть, яким чином вони причетні до подій в Україні.

Герої Росії

Спочатку розслідувачі оприлюднили справжнє ім'я "Руслана Боширова" - ним виявився полковник ГРУ Анатолій Чепіга. Окрім "отруєння Скрипалів", він засвітився на виконанні завдання проти України. Розслідувачі Bellingcat стверджують, що Чепіга отримав звання "Героя Росії" у грудні 2014 року за "виконання миротворчої місії". Під "миротворчою місією" скоріш за все розуміють вторгнення до України, оскільки військова операція Росії в Сирії тоді ще не почалася. На додачу, підрозділ Чепіги справді був помічений поруч із кордоном України у кінці 2014 року.

Руслан Боширов - Анатолій Чепига
The Insider

Вивезення Януковича

Найцікавішим в історії з викриттям Чепіги став той факт, що він ніби очолював операцію з вивезення до Росії екс-президента України Віктора Януковича. "Він зі своїм підрозділом спецпризначенців прибув до резиденції Януковича - Межигір’я. Перебував там, охороняв його. Звідти вони транспортували його в Крим і до Росії", - розповів колишній журналіст "Центру управління розслідуваннями" Сергій Канєв. До того ж, одразу після поширення у ЗМІ цієї інформації колишній керівник служби безпеки екс-президента Віктора Януковича Костянтин Кобзар висловив бажання повторно виступити в суді та надати додаткові показання у справі про держзраду Януковича. 

Між тим, The Insider та Bellingcat оприлюднили відомості про іншого підозрюваного. 8 жовтня стало відомо, що "турист Олександр Петров" насправді є військовим лікарем і ймовірно полковником Головного розвідувального управління РФ, а його справжнє ім'я - Олександр Мішкін.

Олександр Мішкін - Петров. Паспорт
bellingcat.com

Під час презентації у британському парламенті 9 жовтня доповідач Bellingcat Христо Грозев заявив, що Мішкін, як і Чепіга, має звання "Героя Росії". Він отримав його у другій половині 2014 року. Журналісти не знайшли загальнодоступний документ, який підтверджує, що Мішкін має цю нагороду, проте вони підкреслюють, що нагороджених можуть засекречувати, якщо їхня діяльність є держтаємницею.

Bellingcat також стверджує, що період від 2010-2013 року Мішкін за паспортом Петрова кілька разів бував в Україні (востаннє взимку 2013 року), звідки також їздив до невизнаного Придністров’я.

Між тим, розслідувачі поспілкувалися з мешканцями селища Лойга (Архангельска область), де народився ймовірний полковник ГРУ. Вони розповіли журналістам, що бачили фотографію, на якій президент Росії Володимир Путін тисне руку Мішкіну. Цю фотографію їм нібито показала його бабуся. У селі не знають, за що саме Мішкін отримав нагороду, однак подейкують "або за Крим, або за Януковича".

За словами Грозева, Bellingcat хотів поспілкуватися із жінкою, однак вона зникла з селища три дні тому.

І полковник Анатолій Чепіга, з яким Мішкін був у Солсбері, і сам Мішкін до отримання нагород проживали в корпоративних квартирах, однак після цього переїхали до власних апартаментів ціною від 350 до 500 тисяч євро в Москві. Журналісти вважають, що ці квартири, які не відповідали їхнім доходам, були приємним додатком до нагороди.

Діяльність на Донбасі

Після зустрічі з британськими парламентарями доповідач дослідницької групи Bellingcat Христо Грозев повідомив додаткові відомості про діяльність розвідників в Україні. За його словами і Мішкін, і Чепіга були "безпосередньо причетні" до захоплення державних установ на сході України та розповсюдження фейкової інформації про "місцеві оборонні загони".

Спроба зриву угоди про асоціацію

Окрім того, у вересні розслідувачі виявили ще одну цікаву деталь: співробітник ГРУ РФ "Олександр Петров" (його справжнє ім'я тоді ще не було відомо) перебував у Нідерландах саме в дні проведення там референдуму про асоціацію України з Євросоюзом.

Ідеться про події 2016 року, коли саме підсумки голосування в Нідерландах загальмували процес реалізації договору про асоціацію між Україною та ЄС. "Це питання було настільки болючим для Кремля, що Москва, крім звичайних засобів (хакерські атаки, вкидання фейковий новостей), провела цілу спецоперацію: на території Голландії від імені "українських біженців" кілька росіян провели кампанію проти асоціації з Україною. При цьому вони поширювали фейкове відео з погрозами нібито від батальйону "Азов", причому відео це було створено знаменитою фабрикою тролів Євгена Пригожина", - зазначив Insider.

ВідеоРозслідувачі Bellingcat ідентифікували другого отруювача Скрипалів

Чоловік, який у Британії використовував паспорт на ім'я Олександра Петрова, за даними журналістів, носить ім'я Олександр Мішкін. За фахом він військовий лікар і вже не один рік працює на службі в ГРУ. Чоловік також відвідував Україну під час Революції Гідності та самопроголошену Придністровську республіку. До Британії Петров-Мішкін завітав навесні в компанії колеги з ГРУ Анатолія Чепіги, який використовував паспорт на ім'я Руслана Боширова, і в містечку Солсбері спробував отруїти колишнього розвідника Сергія Скрипаля та його доньку Юлію.

Розслідувачі Bellingcat ідентифікували другого отруювача Скрипалів

Залиште свій коментар

Вибір редакції