Гра престолів в Саудівській Аравії. Принц Мухаммед кардинально змінює монархію

Гра престолів в Саудівській Аравії. Принц Мухаммед кардинально змінює монархію

Фото: Reuters

Україна розраховує отримати вигоду від співпраці з Ер-Ріядом.

Королівство Саудівська Аравія із вкрай суворими традиціями, правилами, а також неймовірними статками вже кілька місяців дивує світ ліберальними змінами. Ці події пов'язані між собою одним персонажем - молодим наслідним принцем країни 32-річним Мухаммедом бін Салманом.

«Його наміри - це перетворити Саудівську Аравію на динамічну, сучасну країну, в якій існують хай-тек технології, в якій розвивається сучасний бізнес, і країну, яка незалежна від сировини. Але перешкодою всьому цьому є застаріла система влади», - вважає Ігор Семиволос, виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень.

Слід зазначити, король Салман раптово перервав традицію передачі влади від брата до брата, і підняв у лінії престолонаслідування свого маловідомого сина від третьої дружини Фахди бінт Фалах ібн Султан Аль Хитлаян. Новоспечений престолонаступник встиг побути радником батька-короля, губернатором цілої провінції і наймолодшим у світі міністром оборони. Тепер він почав активно розчищати шлях до престолу серед незадоволеної змінами королівської династії.

Крон-принц очолив новостворений Комітет боротьби з корупцією, який буквально у день свого створення влаштував масові арешти.

Було затримано 11 саудівських принців, четверо чинних і колишніх міністрів, голова Національної гвардії. Найбагатша людина країни і багаті голови величезних компаній арештовані. Загалом - понад дві сотні людей. Усіх звинувачують у хабарництві, розтратах та перевищенні повноважень.

Елітних в'язнів привезли до 5-зіркового готелю в Ер-Ріяді. Він став імпровізованою тюрмою. Розкішний готель, шикарне приміщення і матраци на інкрустованому паркеті. Принци королівської крові і люди з неймовірними статками, як видно з відео, ночують просто на підлозі під пильним наглядом озброєної охорони. Влада хоче конфіскувати 800 мільярдів доларів або більше 27 річних бюджетів України. 

Саудівська Аравія хоче замовити серійне виробництво українських літаків Ан-132

Саудівська Аравія хоче замовити серійне виробництво українських літаків Ан-132

«Думаю, уряду буде складно пояснити скептично налаштованій міжнародній спільноті, що це лише про боротьбу з корупцією, навіть якщо це так. ЗАвжди є підозра, що це пов'язано з певними політичними розрахунками», - попереджає аналітик Грегем Гріффітс.

Нової інтриги у цій грі престолів додала загадкова авіакатастрофа, коли на кордоні з Єменом з невідомих причин розбився вертоліт з принцем Мансуром бін Мукріном. Він був сином попереднього престолонаслідника. На облавку гелікоптера було ще кілька впливових чиновників, бо принц був заступником губернатора і членом правлячої династії. Причини авіатрощі досі невідомі, хоча подейкують, що виним оголосять Іран.

Гучні арешти - це лише частина політики крон-принца Мухаммеда. Він реально почав впливати на увесь світ. Із давнім суперником - Іраном - набирає нових обертів змагання за владу у регіоні. Суннітська Саудівська Аравія та шиїтський Іран уже встигли повоювати на чужих територіях.

Інтереси обох країн - перетиналися у Сирії. Іран підтримав режим Башара Асада, Саудівська Аравія - його противників-повстанців. Згодом обидві країни зітнулися у Ємені. Аравія підтримує владу країни, а Іран вступається за своїх одновірців, повстанців-хуситів.

Змагання за вплив вибухає у Лівані. Тамтешній прем'єр, мусульманин-сунніт Саад аль-Харірі такої ж віри, як і населення Саудівської Аравії. Саме під час візиту до цієї країни політик робить несподівану заяву про зречення посади через втручання Ірану у ліванську політику.

Натомість  ліванський президент - звинувачує Ер-Ріяд у тому, що він тримає прем'єра у заручниках.

Політичний шторм довкола Саудівської Аравії такий сильний, що розбиратися у ньому прилітає президент Франції. Ситуація в Саудівській Аравії - це неминуче коливання цін на нафту, тому це коливання у кишені ледь не кожної людини на Землі. Українцям до перетурбацій у саудитів теж не байдуже.

Омріяне саудівським крон-принцем місто майбутнього Nеоm може з'явитися вже за якихось півтора десятка років. У надзвичайно сміливій як для консервативної Саудівської Аравії відео-презентації  показують таксі-літаки і роботів, яких має бути більше ніж людей. Та головне - тут показують жінок  з непокритими головами. Крон-принц Мухаммед твердить, що хоче привести країну до помірного ісламу, а Neom взагалі позбавити дії шаріатських законів. 

Катерина Федорченко

Політичний шторм довкола Саудівської Аравії може призвести до коливання цін на нафту

Політичний шторм довкола Саудівської Аравії може призвести до коливання цін на нафту

Повʼязані теми:

Наступна публікація