Грузинський досвід. У країні за місяць після введення безвізу зникли черги за новими паспортами

ТСН спитала у грузинів, як їм їздити до Європи без віз.

Грузія, яка отримала безвіз раніше від України, вже може давати нам поради. У перший місяць безвізовим режимом скористалися майже 16 тисяч грузинів і відмовили у в'їзді 39. Як вдалося досягти такої статистики, що робити, аби не бути депортованим - секрети мандрівників та поради тамтешніх чиновників збирав кореспондент ТСН Олександр Романюк.

Уже зовсім скоро українці зможуть потрапити до європейських країн без віз. Але що це означає для громадян. Все це ми приїхали дізнатись до країни, яка уже місяць живе за новими правилами.

"Країна гір та традицій". Тепер у Грузії додають ще одне слово - європейська. На вулицях Тбілісі майорять європейські прапори, купа європейських туристів. Для них безвіз існував давно – тепер безвіз, уже з Європою, мають і місцеві.

Морета Бобохідзе випробувала грузинський безвіз на міцність через два дні з його запровадження. Їхала до Норвегії. Розповідає, що без казусів не обійшлося.

"Побачила прикордонника. І кажу – не треба шукати візу. Тому що у нас віза-фрі. І виявляється, що він про це не знав", - ділиться Морета.

Порада Морети – в таких ситуація не панікувати і не давати прикордонникам зайвого приводу для сумнівів. В неї новий біометричний паспорт. Каже, що український та грузинський дуже схожі. І штампів в ньому немає.

Але якщо в вас були візи у старому паспорті, Морета радить все ж таки узяти з собою копії. До стандартного переліку вони не входять, але і зайвими не будуть. Не менш важливі впевненість, посмішка та ввічливість.

Що саме потрібно для безвізу, у які країни можна летіти – грузинам нагадують на всіх етапах і чиновники. Тематичні брошури видають разом з біометричним паспортом. Черг за ними вже не має.

На прикордонному контролі тут теж можуть перевірити біометричний паспорт, квитки в обидва боки, бронь на готель чи запрошення від місцевого жителя, страховку та гроші у розрахунку 50 євро на день. У такий спосіб грузини намагаються убезпечити своїх громадян від казусів по той бік кордону.

"Ми нагадуємо, що максимальне перебування може складати 90 днів за півроку. Або разом, або частинами. А от порушення цих норм може призвести до депортації. Або навіть штрафу у розмірі 3000 євро, як те передбачають європейські закони", - каже патруль-інспектор прикордонно-міграційної служби МВС Анна Батіашвілі.

Грузини не проти додаткової турботи. Все одно швидше і дешевше, аніж у посольстві, каже художник Гоча Улелаурі.

Перестраховки уже дали свій результат. У перший місяць безвізу на європейському кордоні у в'їзді відмовили одиницям. В основному це ті люди, яких було депортовано раніше чи ті, кому було заборонено в'їзд на той період.

Побоювання, що відкритий кордон – це привід для масової еміграції, в Грузії поки не виправдалися. Переважна більшість безвізовиків уже повернулись додому. В МЗС уточнюють, що це дані за прямими перельотами. Інформація про тих, хто летів через інші країни, у тому числі і кількість відмов там – побачать усередині літа, коли Євросоюз опублікує свою статистику по перетину кордону.

Але тут сподіваються, що статистика буде такою ж позитивною. У цьому зацікавлені передусім громадяни. Бо окрім надання безвізу автоматично запроваджується і механізм його припинення. Наприклад, якщо громадяни часто порушуватимуть строки та умови перебування у ЄС. Або ж масово проситимуть притулку. Нині кількість тих, хто їде до Європи зросла лише на кількадесят відсотків. Та й із Європи до Грузії прилітають значно більше людей, аніж їдуть звідси.

Нині на грузинському кордоні є і чимало тих, хто їде за візами. Якщо їхати вчитися, на тривалий час лікуватися, або ж працювати – візу все одно доводиться робити. Хоча більшість грузинів на Шенген уже дивляться як на історію.

Нагадаємо, 17 травня у Страсбурзі урочисто підписали документ, що скасовує візи між Євросоюзом та Україною. У церемонії взяв участь президент України Петро Порошенко. Сьогодні, 11 червня, безвіз офіційно почав працювати між Україною та ЄС.

ключові дати безвізу, інфографіка на честь Інни

Залиште свій коментар