Грузія обійшла країни СНД в гонці озброєнь

З бюджету Грузії на військові потреби було виділено 519 млн доларів. У Росії склалося враження, що грузини готуються до війни.

Військові бюджети країн пострадянського простору неухильно збільшуються, незважаючи на падіння їх ВВП. Максимальну частку ВВП на оборону (4,56%) витрачає уряд Грузії.

ВВП 2009 року в країні в порівнянні з попереднім звітним періодом зменшився більш ніж на 1 млрд доларів. Тим часом з бюджету на військові потреби було виділено 519 млн доларів.

Російські ЗМІ пишуть, що створюється враження, що держави СНД і Грузія готуються до масштабної війни.
У цю суму не входить військово-гуманітарна допомога США і НАТО. На даний момент 1 млрд доларів, з яких 50 млн розраховані виключно на військові витрати, був перерахований Грузії в рамках допомоги, яка надається після серпневих подій 2008 року.

Цей факт підтвердив заступник держсекретаря Сполучених Штатів Джеймс Стейнберг.

Аналогічні суми виділяє і Північноатлантичний альянс. На минулому тижні на засіданні Ради НАТО в Брюсселі обговорювалася щорічна національна програма Тбілісі щодо співпраці з блоком на 2010 рік. За словами віце-президента Грузії Гіоргі Барамідзе, передбачено продовження реформ, спрямованих на зміцнення демократії, а також оборони, економіки і безпеки.

На другому місці після Грузії в гонці озброєнь - Вірменія, яка витрачає на оборону 4,07% від ВВП. Якщо врахувати також витрати невизнаної республіки Нагірний Карабах, то вірменський уряд виділяє на військові потреби не менше 600 млн доларів.

Азербайджан, який наполягає на тому, що сусідня Вірменія володіє 20% його законної території, неодноразово вже заявляв про можливість вирішення цього питання військовими методами. Внаслідок таких планів уряд намагається не відставати і витрачає на армію 3,95% від ВВП.

Представник ОБСЄ з карабаському конфлікту Горан Ленмаркер закликав днями Азербайджан скоротити військовий бюджет, тому що цей крок "може стати частиною процесу врегулювання нагірно-карабаського конфлікту". Від затягування вирішення цього питання, вважає Ленмаркер, "страждають економіки Вірменії та Азербайджану, страждають люди".

Україна витрачає 3,5% від ВВП на військові витрати і при цьому планує підвищити їх до 5,2 млрд доларів, хоча експерти сумніваються в тому, що це вдасться зробити. На даний момент грошей, які виділяються на армію і флот, значно менше, ніж потрібно насправді.

Такий же відсоток від свого ВВП на оборону виділяє Узбекистан. Складна міжнаціональна обстановка, соціальне невдоволення населення країни змушують уряд посилювати репресивний апарат. Крім того, відносини з сусідніми країнами залишають бажати кращого. А також певні кошти йдуть на допомогу військам НАТО в північних провінціях Афганістану, населених переважно узбеками.

У Білорусі понад 900 млн доларів (1,5% від ВВП) виділяється на армію. Відзначимо, що раніше планувалося збільшити цей показник до 2%. Крім того, гроші на військові витрати Мінськ черпає з бюджету Союзної держави Росії і Білорусі, в якому на спільну оборону та військово-технічне співробітництво виділено близько 63 млн доларів.

Військові витрати Росії збільшилися на 3,4% в абсолютних цифрах, якщо рахувати в рублевому еквіваленті. Але насправді вони зменшилися майже на 1,5 млрд доларів через падіння ВВП і підвищення курсу долара до рубля. Тим часом Росія активно допомагає Абхазії і Південної Осетії в сфері оборони. Військово-економічна допомога цим невизнаних республік більше, ніж весь військовий бюджет Грузії. На облаштування військових баз в Абхазії і розвиток інфраструктури буде виділено 15-16 млрд рублів. Не менші гроші підуть і на Південну Осетію.

Невеликі гроші на оборону витрачають Казахстан (1% від ВВП в 2010 році), Киргизія і Таджикистан. Військові бюджети останніх двох країн спираються багато в чому на фінансування з Росії, Китаю та країн Північноатлантичного альянсу.

Незмінними залишаються військові витрати Туркменії та Молдови.

Читайте також:

Україна за рік заробила понад мільярд доларів на продажі зброї

Посол США спростував чутки про постачання зброї Грузії

Саакашвілі визнав, що Грузія воювала українською зброєю на Кавказі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: