Хабарі, залякування та обман: як історично "автокефалію" отримувала російська церква

Хабарі, залякування та обман: як історично "автокефалію" отримувала російська церква

Фото: Офіційний сайт Московського патріархату РПЦ

Неканонічним шляхом вона також приєднала до себе і київську митрополію.

Рівно третина тисячоліття пішла на те, щоб історія зробила коло й українська церква повернула собі автокефалію.

За цей час історичні факти були багато разів спотворені, а справжні події російська історія підмінила власною міфологією, йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Серед пишної української делегації в Стамбулі молодий священик Іван Сидор. Попри скромний сан, йому дозволили зробити фото з Томосом у руках. Іван - саме той дзвонар, який п'ять років тому, у ніч проти 11 грудня 2013, чотири години бив у набат на дзвіниці Михайлівського золотоверхого, скликаючи людей на допомогу. Кажуть, тієї ночі набат у Києві лунав уперше з часів татаро-монгольського нашестя.

"Мета була одна - розбудити Київ. Бо якщо вже великі дзвони калатають, то значить є якась велика небезпека", - розповідає він.

Відновлення історичної справедливості: українська церква повернула незалежність за третину тисячоліття

Відновлення історичної справедливості: українська церква повернула незалежність за третину тисячоліття

Михайлівський золотоверхий відбудували на місці давнього монастиря, зведеного ще князем Святополком, але знесеного більшовиками. У ніч розгону студентів монастир відчинив ворота для побитих "Беркутом" людей, які тікали від переслідувачів, що намагались їх добити. Тоді українці виборювали незалежність від Росії.

Сьогодні ж свободу від Москви отримала українська церква. По суті, надання автокефалії повернуло статус, що вона мала впродовж семисот років і втратила наприкінці 17-ого століття.

988 рік - київський князь Володимир проголошує православ'я державною релігією Київської Русі. На місці Москви в той час - самі болота, до створення Московського князівства ще майже триста років. П'ятсот років Київ залишається центром православ'я, яке поширюється звідси на схід і північ.

Усередині 15-ого століття Московська митрополія заявляє, що відокремлюється від митрополії Київської. Самопроголошену автокефалію ніхто не визнає. 141 рік невизнана церква московського царства перебуває в розколі.

Наприкінці 16-ого сторіччя Борис Годунов обманом виманює з Константинополя патріарха Єремію ІІ, обіцяючи йому захист від османів. Півроку Годунов тримає Єремію в полоні, домагаючись дозволу на власну патріархію. Під тиском патріарх погоджується.

У 1589 році московські посли дають хабара - сорок сороків хутра та 200 золотих червонців за проголошення Московської патріархії. Однак Томосу про автокефалію російська церква так і не отримує, лише грамоту про утвердження московського патріархату.

"Ніколи не було дано Православній Церкві в Росії Томосу про автокефалію! Було дозволено Московському архієрею називатися патріархом за умови, що він мав поминати патріарха Вселенського і вважати його "як свого главу і першого", - розповідає архієпископ Константинопольського патріархату Іов (Геча).

Відтоді російська церква робить лише те, чого бажає московська влада. 1686 року Москва знову направляє послів до Константинополя. І, за даними російських істориків, патріарху Діонісію IV вручають хабар - 120 соболів та 200 червонців. За це він нібито підписує грамоту про переуступлення Київської митрополії Московському патріархату.

Нині Константинопольський патріархат, посилаючись на свої дослідження, заявляє, що нічого цього насправді не було. Про те, що така передача - російський міф, свідчать і нещодавно відкриті документи Османської імперії в стамбульських архівах. Однак семисотлітню Київську митрополію все ж було анексовано Москвою на 333 роки. Тепер за відновлення справедливості предстоятель російської церкви Кирило погрожує страшним судом вселенському патріарху Варфоломію.

"Відступіться зараз від спілкування з розкольниками, відмовтеся від участі в політичній авантюрі їхньої легалізації. ... Завдані вами страждання православним українцям підуть за вами на Страшний суд", - погрожує Кирило.

І церква Росії і її влада приголомшені. Адже якщо не вийде змусити Україну погодитися на спільну історичну спадщину, міфи про тисячолітню російську державність та головний центр світового православ'я можуть розвіятись остаточно.

Марія Васильєва

Повʼязані теми:

Наступна публікація