Ходорковський підготував реформу російського правосуддя

Ходорковський сформулював сім тез про те, що з російським правосуддям "необхідно зробити перш за все".

Колишній голова нафтової компанії "ЮКОС" Михайло Ходорковський запропонував реформувати судову систему Росії. Статтю Ходорковського, який відбуває восьмирічний термін за шахрайство та несплату податків бізнесмена опублікував журнал "Коммерсант-Власть" у понеділок, 15 червня.

Стаття має назву "Росія в очікуванні суду". На думку Ходорковського, стратегія лібералізації російського суспільства, про яку неодноразово заявляв президент Дмитро Мєдвєдєв, "в принципі неможлива без превентивної судової реформи", і "якщо в країні немає незалежного суду".

Ходорковський сформулював сім тез про те, що з російським правосуддям "необхідно зробити перш за все" (тези наведено в скороченні):

"1. Надати суддівській спільноті (Раді суддів РФ) право особисто формувати половину складу Конституційного, Верховного та Вищого арбітражного судів, а також наділити цей орган виключним правом позбавляти суддів їхнього статусу.

2. Підвищити початкові вимоги до суддів. Зокрема, уточнити віковий та освітній ценз: федеральним суддею в Росії може стати лише громадянин РФ не молодше 35 і не старше 70 років, який має вищу юридичну освіту (отриману у вузі з акредитацією Ради суддів), а також не менше 5 років прокурорського або адвокатського стажу роботи саме в судах.

3. Відновити принцип несзмінності суддів, тобто статус судді повинен надаватися довічно.

4. Ввести часткову (обмежену) недоторканність суддів. Необхідно законодавчо закріпити, що суддя може бути притягнутий до кримінальної відповідальності лише за згодою суду вищої інстанції, а для суддів Конституційного, Верховного та Вищого арбітражного судів - за згодою Ради суддів Росії.

5. Звільнити виконавчу владу від тягаря призначення голів судів.

6. Ввести порядок, згідно з яким справи розподіляються між суддями жеребкуванням - звичайно, з урахуванням неминучої спеціалізації, про яку вже давно говорять.

7. Розширити сферу компетенції суду присяжних, домагаючись в ідеалі його поширення на більшість категорій справ, де немає досудового згоди в тій чи іншій формі".

Михайло Ходорковський відбуває восьмирічний термін після "першої" справи "ЮКОСа". Бізнесмен був засуджений в 2005 році. В даний час Ходорковському і колишньому керівнику групи "МЕНАТЕП" Платону Лебедєву видвинуті звинувачення по так званій "другій" справі ": бізнесменів звинувачують у розкраданні нафти на суму понад 892 мільярдів рублів і відмиванні грошей. Черговий процес над ними почався в Москві в березні 2009 року.

За час свого ув'язнення Ходорковський чотири рази публікував в російських ЗМІ "програмні" статті. У 2004 році він написав "Криза лібералізму в Росії", у серпні 2005 року з-під його пера вийшов "Лівий поворот" (пізніше він написав два продовження до статті, присвяченій ліберальній і неосоціалістічній моделям розвитку Росії).

Читайте також:

Суд заборонив відеотрансляцію процесу над Ходорковським

Екс-юриста ЮКОСа Бахміну достроково звільнили

Ходорковський і Лєбєдєв не визнали жодного з висунутих звинувачень

Ходорковський назвав своїми спільниками усіх російських силовиків

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: