Ходорковський сподівається на допомогу Мєдвєдєва

Олігарх не сподівається на помилування з боку Путіна, але ставиться з повагою до Мєдвєдєва.

Опальний олігарх, екс-глава нафтової компанії ЮКОС Михайло Ходорковський заявив, що "справа ЮКОСа знаменує початок державного рейдерства". По дорозі до суду і назад пасажир тюремного фургона боїться за своє життя у разі ДТП - шансів вціліти мало. Він не сподівається на помилування з боку Путіна, але ставиться з повагою до Мєдвєдєва. Ці зізнання він зробив оглядачеві американської газети The New York Times Ендрю Мейеру.

Американський журналіст зміг поспілкуватися з Ходорковським, передавши питання і отримавши відповіді через адвокатів опального олігарха. Мейер вважає, що між президентом Росії Дмитром Мєдвєдєвим і прем'єр-міністром Володимиром Путіним намітився розкол, і зазначає, що Ходорковський сподівається на Мєдвєдєва, але впевнений, що його звільнення боїться Путін.

Ходорковський запевняє, що не розуміє доказів обвинувачення, які йому доводиться вислуховувати на другому судовому процесі. Його і колишнього керівника групи МЕНАТЕП Платона Лебедєва звинувачують у розкраданні 350 млн тонн нафти з їхньої компанії у 1998-2003 роках, але ця цифра перевищує обсяги видобутку ЮКОСа за вказаний період, нагадує американський автор.

На думку журналіста, за Путіна росіяни звиклись з гучними кримінальними справами, але справа Ходорковського - виняток. Воно стала для Росії поворотним пунктом. "А сьогодні, на другому процесі, поставлена на кін не тільки доля окремо взятого олігарха", - пише газета. Свого часу арешт Ходорковського знаменував новий курс: олігархам дозволили збагачуватися за умови, що вони не будуть лізти в політику. Сам же Ходорковський заявив Мейеру: "Справа ЮКОСу знаменувала початок державного рейдерства".

Поки що ціни на нафту були високі, Путін міг не згадувати про Ходорковського, але другий процес у справі олігарха збігся з глобальною кризою. Суспільний договір про відмову від свобод обмін на стабільність похитнувся, тандем Путін-Мєдвєдєв дав тріщину, вважає Мейер і заявляє: "Проти жорсткого курсу в Москві тепер виступають не тільки ліберали, але й олігархи, політики та журналісти, які раніше танцювали під дудку Кремля". Але хто ж боїться звільнення Ходорковського? задається питанням він.

У 2003 році Ходорковський почав фінансувати опозиційні партії і об'єднав ЮКОС з "Сибнафтою", створивши четверту за величиною в світі нафтову компанію. І весь цей час відчував, що його заарештують, зізнався він Мейеру.

Найбільшою помилкою магната було те, що він кинув виклик Путіну. Влітку 2003 року Ходорковський попрощався з друзями та родичами за кордоном, а в жовтні відправився по російській глибинці з лекціями про демократію. В одному з аеропортів його взяли під варту.

"Хто боїться звільнення Ходорковського? Вибачте за прямоту, але це Путін і всі люди з його оточення, які привласнили ЮКОС", - сказала в інтерв'ю мати Ходорковського Марина Пилипівна. "Я тільки знаю, що судовий процес затіяли через політику і через гроші. Але правду знають тільки на верху", - вважає вона. На думку автора, в залі суду відповідь навряд чи з'ясується. Процес триває дев'ятий місяць.

"Ходорковський не є класичним дисидентом", - пише газета, нагадуючи, що "розвиток ЮКОСа відбувався за типовим для 1990-х років сценарієм, за допомогою чиновників і офшорних зон. У 1998 році в день народження Ходорковського був убитий мер Нафтоюганська Володимир Пєтухов, який поскаржився, що ЮКОС не погашає боргів перед містом і працівникам".

Ходорковський і його адвокати сподіваються, що врятування прийде із Заходу. У 2005 році сенатори Обама, Маккейн і Байден внесли в сенат США резолюцію, де говорилося, що російські влади не забезпечили Ходорковському і Лебедєву справедливого, прозорого та неупередженого розгляду їхньої справи.

Цього літа, напередодні візиту до Москви, Обама висловив подив, що нові звинувачення проти Ходорковського і Лебедєва спливли тільки зараз. Він заявив тоді: "Мені не відомі всі подробиці цього нового процесу, хоча мої радники напевно знають про них. Тим не менше, хоча я і не знаю всіх деталей, мені здається дивним, що ці нові звинувачення, які виглядають як інакше оформлені старі звинувачення, повинні були з'явитися саме зараз, через роки після того, як ці двоє людей опинилися у в'язниці, і коли у них з'являється можливість амністії. І все ж я вважаю недоречним втручатися в російські судові процеси ззовні. Замість цього я хочу ще раз заявити про мою підтримку мужньої ініціативи президента Мєдвєдєва щодо зміцнення верховенства закону в Росії, яка, зрозуміло, включає забезпечення всім обвинуваченим у злочинах права на справедливий суд і недопущення використання судів у політичних цілях".

"У сприйнятті росіян ця заява прозвучала як ляпас Путіну", - запевняє автор.

Тим часом Ходорковський продовжує вести контрнаступ: позови, що стосуються його арешту і поглинання ЮКОСа, розглядаються або незабаром будуть розглянуті півдюжиною судів у Європі. В Європейському суді з прав людини буде заслухано перший з трьох позовів Ходорковського, підготовлених Кариною Москаленко, а також позов американського "менеджменту у вигнанні" ЮКОСа, який вимагає, за деякими даними, до 100 млрд доларів компенсації. І все ж Ходорковський дивиться на Захід без ілюзій, вважаючи, що його колишні прихильники там всього лише служили інтересам власних країн.

"Я ніколи не був ні корумпованим чиновником, ні автократом", - написав Ходорковський Мейеру. Журналіст побачив у цьому тонкий натяк на Сечіна і Путіна.

Після звільнення Ходорковський хотів би продовжити дослідження сонячної енергетики, якими займався в інституті, а також зробити внесок у боротьбу з економічним спадом у Росії, відзначив він.

Читайте також:

Звинувачень проти Ходорковського не розуміють вже дві третини росіян

Конституційний суд РФ відхилив скаргу Ходорковського на кримінальний кодекс

Ходорковський відповів на статтю Мєдвєдєва "Росія, вперед!"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: