Ходорковський: табірні інтриги схожі на кремлівські

Табір замінює злочинцям університет: це і освіта, і зв'язки.

У вересневому номері журналу GQ опубліковані спогади засудженого колишнього голови НК ЮКОС Михайла Ходорковського про табірний досвід. Публікація GQ побудована у форматі уривчастих висловів на порівнянні спогадів Ходорковського із спогадами письменника Варлама Шаламова - автора 60-х років, який 20 років відсидів в радянських таборах, велику частину терміну провівши на Колимі, відзначає сайт "Каспаров.Ru". Вельми схожими спостереженнями зі свого досвіду служби табірним наглядачем ділився і письменник Сергій Довлатов в романі "Зона".

"Якщо співробітників табору поміняти місцями з його "мешканцями", нічого не зміниться. Причому цей факт визнається представниками обох "сторін", - пише екс-голова найбільшої нафтової компанії Росії, що відбуває покарання в колонії у Читинській області.

"Табір замінює злочинцям університет: це і освіта, і зв'язки. Табір - це антисвіт, тут брехня - норма, правда - виключення. Інтриги в таборі схожі на кремлівські, різниця лише в масштабах", – відзначає Ходорковський.

За його словами, в таборі виділятися з "маси" завжди небезпечно і майже завжди шкідливо. "Але можна добитися пошани", - додає він, відзначаючи, що "більшість в таборі шукає підпорядкування і турботи, прощаючи "начальству" навіть самодурство і тупість".

"Люди готові на багато за їду, навіть коли, загалом, не голодують", - помічає засуджений бізнесмен. "Життя - штука дуже дешева", але "немало тих, для кого честь дорожча за життя", пише він.

"День йде повільно, місяці і роки летять непомітно", - ділиться враженнями Ходорковський. "Через п'ять років людина звикає до в'язниці. Через десять - боїться волі", - пише він. "Тим, хто розуміє, що сидить за справу, - легше", - вважає підприємець.

"Єдиний предмет, за яким нудьгую, - комп'ютер. Зате почерк покращав", - відзначає Ходорковський.

Нагадаємо, в Хамовнічеському суді Москви зараз розглядається так звана "друга справа ЮКОСа". Цього разу Ходорковського і Лєбєдєва звинувачують в розкраданні нафті на суму 900 млрд рублів і легалізації доходів. Обоє вони не визнають себе винним, а їх адвокати вказують на ряд процесуальних порушень при розгляді справи.

У "першій справі" Ходорковський і Лєбєдєв в 2005 році були засуджені до дев'яти років позбавлення волі за звинуваченням у фінансових махінаціях. Згодом термін був скорочений до восьми років. Ходорковський був етапований у виправну колонію ЯГ-14/10, розташовану в Читинської області поряд з містом Краснокаменськ. Там він працював укладальником готової продукції в швацькому цеху. Лєбєдєва відправили відбувати термін в селище Харп Ямало-Ненецького АТ.

З грудня 2006 року, коли почалося розслідування "другої справи ЮКОСа", колишні підприємці знаходилися в СІЗО Чіти. У лютому 2009 року обоє були доставлені в московський слідчий ізолятор "Матроська тиша". В середині серпня термін арешту обом був продовжений до 17 листопада.

Читайте також:

Суд залишив Ходорковського під вартою

Ходорковський розповів про справу "ЮКОСа"

У другій судовій справі Ходорковський захищатиме себе сам

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: