Хто такі таліби: що відомо про терористичне угруповання, яке захопило Афганістан

Хто такі таліби: що відомо про терористичне угруповання, яке захопило Афганістан

Фото: Associated Press

Таліби правили Афганістаном у 1996-2001 роках, проте так і залишилися невизнаним угрупованням більшістю держав світу.

У неділю, 15 серпня, владу в Афганістані захопили бойовики радикального ісламістського угруповання "Талібан". Майже два десятиліття вони вели партизанську війну, однак після виведення американських військ розпочали новий наступ, взяли під свій контроль більшу частину міст, включаючи столицю Кабул, і оголосили про закінчення війни.

ТСН.ua розповідає, хто такі таліби, чому протягом 20 років намагалися вдруге захопити Афганістан, а вдалося їм це лише зараз.

Хто такі таліби

"Талібан" - радикальний ісламістський рух, який зародився в Афганістані на початку 1990-х років після виведення радянських військ з країни. Його заснували пуштуни - іранський народ, значна частина якого населяє південь Афганістану. "Таліби" у перекладі з пушту означає "студенти медресе, учні". Спершу це переважно були афганські біженці, які втекли через Афганську війни (1979-1989) і навчалися в пакистанських духовних закладах (семінаріях). Вони проповідували тверду форму сунітського ісламу і почали поширювати свій вплив в країні, жадаючи нав'язати власне суворе тлумачення ісламського права і усунути будь-який іноземний вплив.

У серпні 1996 року таліби захопили Кабул і проголосили Ісламський емірат Афганістан. У країні запровадили суворі правила: зокрема заборонили телебачення, музику неісламські свята. Для дівчат і жінок ввели заборону на навчання. Також їм заборонялося подорожувати поодинці, працювати поза домом. Однак, за даними Брукінгського Інституту, їх могли залучати до вирощування та збирання опійного маку - одного з джерел доходів для "Талібану". Водночас угруповання так і не отримало світового визнання. Ба більше, організація визнана багатьма країнами і Радою Безпеки ООН терористичною. Легітимність "Талібану" на той час визнавали лише Пакистан, Саудівська Аравія і ОАЕ.

Бойовики "Талібану" стоять на варті в місті Газні, на південний захід від Кабула / Фото: Associated Press

9/11

Бойовики зберігали владу в Афганістані до 2001 року. Усе змінилося після 11 вересня. США і союзники ввели війська в Афганістан шляхом військової інтервенції, як реакції на терористичний акт 11 вересня в Нью-Йорку з боку "Аль-Каїди". Атаку організував лідер "Аль-Каїди" Усама бен Ладен, який діяв зсередини контрольованого талібами Афганістану.

Американці поставили за мету розгромити на території Афганістану угруповання "Аль-Каїди" та скинути уряд талібів, який активно співпрацював з терористичними угрупованнями. Протягом 20 років війська США дислокувалися в "гарячій точці" для підтримки афганських урядових збройних сил та протистояння тероризму. Проте ані затяжні роки військових операцій, ані офіційні перемовини з "Талібаном", які розпочав ще Дональд Трамп, не змусили талібів припинити свою діяльність. 

Повернення старих порядків: що тепер обіцяють таліби

29 лютого 2020 року США підписали з "Талібаном" мирну угоду, яка мала покласти край затяжній війні в Афганістані. Вона передбачала виведення всіх американських військ з Афганістану до травня 2021 року в обмін на зобов’язання талібів розірвати зв’язки з "Аль-Каїдою" та іншими міжнародними угрупованнями бойовиків. Однак втілення талібами угоди на практиці ускладнювалося.

1 травня 2021 року США почали виводити військовий контингент з Афганістану. Джо Байден був переконаний, що виведення американських військ з Афганістану не призведе до краху афганського уряду. У липні, відповідаючи на запитання журналістів, він запевняв, що армія Афганістану значно перевершує "Талібан" і "оснащена не гірше будь-якої армії у світі".

Фото: Associated Press

Однак виведення військ США на практиці остаточно розв'язало руки талібам. Хоча афганські сили безпеки були добре фінансовані та оснащені, деморалізована відходом американців, армія Афганістану чинила слабкий опір бойовикам і здавала місто за містом, іноді навіть без бою. 

15 серпня впала столиця Афганістану Кабул - останнє місто, яке залишалося під контролем урядових сил. За словами чиновників, минулося без бойових дій. Бойовики "Талібану" нібито наказали бійцям утриматися від насильства та не чинити безладу, а афганська влада домовилася про мирне передавання влади тимчасовому уряду, щоб уникнути кровопролиття. Втім, за оновленими даними, таліби наполягають на тому, що не будуть створювати перехідного уряду і мають намір домагатися, щоб їм передали офіційну владу в країні.

Найближчим часом таліби мають намір оголосити про створення Ісламської емірату Афганістан і запевняють, що забезпечать безпеку громадян і дипломатичних місій. Однак з останніх подій, зрозуміло, що ситуація далеко не така обнадійлива: люди у паніці тікають з районів, де владу захопили ісламісти, і намагаються вилетіти з країни.

Захоплення Афганістану: як таліби змусили людей втікати з країни

Захоплення Афганістану: як таліби змусили людей втікати з країни

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Талібан захопив Афганістан
Наступна публікація