• Кількість переглядів 73668

Вчені зазначають, що Доріан що поступається за потужністю вітру лише Аллену 1980 року.

Цього тижня Багамськими островами та узбережжям США прокотився потужний ураган Доріан. Він відзначився сильними зливами, поривами вітру та призвів до серйозних паводків. Унаслідок стихії на Багамах загинуло 30 осіб, у Флориді - шестеро.  

Призвів ураган й до нищівних руйнувань інфраструктури.  Що відомо про  моторошний буревій,  як він утворився та чому такий небезпечний – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Що відомо про Доріан

Доріан – є одним з найсильніших атлантичних ураганів в історії і перебуває на другому місці за інтенсивністю вітру після урагану Аллена 1980 року. 1 вересня він уразив Багамські острови – тоді Доріан оцінювали як буревій п’ятої, найпотужнішої, категорії.

Пориви вітру сягали 295 кілометрів за годину, а спричинені ним хвилі були на 7 метрів вищими за норму. Унаслідок нападу стихії загинуло з самого п'ятеро осіб. За оцінками Червоного Хреста, Доріан знищив або сильно пошкодив  13000 будинків на Багамах. 

Як зазначає The Guardian, одна місцева радіостанція навіть отримала понад 2000 повідомлень, у яких люди повідомляли про те, що перебувають у небезпечних для життя ситуаціях.

У другій половині дня Доріан трохи послабшав - йому надали четверту категорію ( урагани цієї категорії мають меншу швидкість вітру – до 155 кілометрів за годину, проте усе одно можуть суттєво пошкодити інфраструктуру та спричинити ризик життям людей). Руйнівне стихійне явище поступово попрямувало у бік США. Проте навіть після цього кількість жертв на Багамах продовжувала збільшуватися - зрештою, вона сягнула 30 осіб. 

доріан інфографіка

У понеділок Національний центр США зі стеження за ураганами (NHC ) спрогнозував,, що вже у вівторок ввечері або у середу вранці Доріан перебуватиме поблизу узбережжя Америки. 

"Небезпечні для життя штормові сплески та пориви вітру очікуються вздовж частин східного узбережжя Флориди та узбережжя Джорджії, незалежно від точного маршруту Доріана", - зазначалося у організації.

"Небезпечні для життя штормові сплески та пориви вітру очікуються вздовж частин східного узбережжя Флориди та узбережжя Джорджії, незалежно від точного маршруту Доріана", - зазначали у організації.

Через наближення урагану "Доріан" у кількох американських штатах – зокрема, Флориді, Джорджії, Південній та Північній Каролінах та Вірджинії - влада запровадила режим надзвичайної ситуації та оголосила про обов'язкову евакуацію.

Проте після того, як Доріан завдав грандіозних руйнувань, він продовжував слабшати. Коли він зрештою сягнув узбережжя США, то мав лише третю категорію - швидкість вітру таких ураганів 111-130 км/год. Згодом він послабшав й до першої. Однак попри цей факт, станом на 6 вересня відомо про шість смертей, пов'язаних з ураганом. Усі вони сталися під час підготовки до шторму або після евакуації до його приходу. 

Як народжуються урагани

Урагани у Атлантиці найчастіше виникають у період від 1 червня до 30 листопада, також відомий як "сезон ураганів". Протягом цього часу зазвичай формуються найсильніші циклони. Коли швидкість вітру перевищує 63 кілометри за годину, циклон починають класифікувати як тропічний шторм. Звання урагану він отримує на позначці 118 кілометрів за годину. 

Де-факто, урагани є великими системами  низького тиску, що здатні утворити циклонний вітер. Останній, своєю чергою, змушує воду з океану обертатися – таким чином народжується своєрідна водна колона, що створює вертикальну циркуляцію води у океані.

Щойно така система наближається до узбережжя, океанічне дно починає заважати обертанню, і, не змозі опуститися вниз, вода піднімається на узбережжя.

як формується ураган інфографіка
tsn.ua

Зазвичай це трапляється, коли вітер дме у бік узбережжя і спрямовує ураган у його напрямку. Чим більшою є сила цього вітру, тим сильнішими є штормові сплески.

Вони можуть змусити рівень води піднятися на кілька метрів за лічені хвилини. Погіршують ситуацію й рясні дощі, що супроводжують урагани. Вони сприяють ще більшому зростанню рівня води. Прикладами цього є хоча б ураган Флоренс, що насунувся на Південну та Північну Кароліни минулоріч, а також Ураган Гарві, що затопив Техас 2017 року.

У випадку з Доріаном, опади були не такими суттєвими. Проте, за даними NASA, на Багамах усе одно випало понад 90 см опадів. 

Інші смертоносні урагани

Протягом останніх 50 років у США нерідко були зафіксовані потужні урагани. Найгіршим з них вважається Аллен 1980 року. Швидкість вітру протягом нього сягала 305 кілометрів за годину. Стихія уразила низку островів Карибського басейну, Північну Мексику, Південь Техасу тощо. Кількість жертв урагану склала 269 осіб. Примітною, що за силою вітру Доріан поступається лише йому.

1998 року на Центральну Америку також насунувся ураган Мітч - один з найбільш руйнівних в історії. Він мав меншу від Аллена та Доріана швидкість вітру – 285 км/год та уразив Гондурас, Нікарагуа, Гватемалу, Сальвадор й Флориду. Тоді унаслідок стихії загинуло щонайменше 11 тисяч людей. Ще близько 9 вважаються зниклими безвісти. За катастрофічними наслідками цей ураган поступається лише урагану Сан-Калісто 2 1780 року, що призвів до понад 20 тисяч смертей.

Найбільш активним сезоном атлантичних ураганів став 2005 рік. Тоді у регіоні зафіксували одразу 28 тропічних штормів – 15 з них згодом стали ураганами.

Так, наприклад, у серпні 2005 від урагану Рита зі швидкістю вітру 285 км/годину сильно постраждали штати Техас й Луїзіана. Загинуло понад 100 осіб. А вже у жовтні 2005 року південну частину США, Юкатан та Мексиканську затоку накрила Вільма. Цей ураган зі швидкістю вітру 295 кілометрів за годину призвів до близько 90 смертей. На цей же рік припадає один з найруйнівніших ураганів 21 століття - ураган Катріна, що сформувався наприкінці серпня 2005 року.  Найбільше від нього постраждали мешканці США та Багамських островів. Загальна кількість жертв сягає 1836 осіб. 

Загалом, від 1970 року у Атлантиці щорічно фіксували близько 6 ураганів. Проте вчені зазначають, що у майбутньому кількість ураганів та їхня інтенсивність ймовірно посилиться. Причиною цьому стане глобальне потепління. Адже, як зазначається у матеріалі The Guardian, утворюється нагрівання атмосфери та поверхі океану через діяльність людини, виникає більше сприятливих для утворення ураганів чинників.

Відео Американська Флорида вже починає відчувати на собі небезпечний подих буревію "Доріан"

А на Багамах шторм забрав принаймні 5 життів. Але це - лише перша цифра. Влада припускає, що жертв буде більше. Тропічні зливи та рвучкий вітер уже докотилися до Маямі, де живе багато українців.  

Американська Флорида вже починає відчувати на собі небезпечний подих буревію "Доріан"

 

Залиште свій коментар