Хвиля арабських революцій докотилася до Росії

Сценарій арабських революцій найближчим часом може перекинутися на країни колишнього Радянського Союзу. Найуразливішими є Грузія та Таджикистан.

Революції, які охоплюють одну за одною країни арабського світу, загрожують вийти за межі Близького Сходу і перекинутися на країни колишнього СРСР.

У усіх цих країнах власні соціально-економічні проблеми, проте тамтешня опозиція все частіше виступає з закликами рухатися шляхом, прокладеним "арабськими революціонерами", пише російське видання "Новые Известия".

Таджикистан на порозі війни

Коли мова заходить про вплив революцій у Тунісі, Єгипті, Лівії, Бахрейні та інших арабських країнах на пострадянські республіки, першою на думку спадає найбільш бідна з них - Таджикистан. Як відомо, саме по цій країні з особливою силою вдарила світова продовольча криза. За останні півроку борошно там подорожчало на 80%, цукор - на 25%, рис - на 23%. Звичайно, це викликало зростання соціальної напруженості.

Втім, в Таджикистані і без арабського прикладу було неспокійно - з огляду на нещодавній заколот ісламістів на сході республіки.

Журнал Time нещодавно опублікував список з 10 правителів, які найближчим часом можуть бути позбавлені влади, до нього увійшов і голова Таджикистану Емомалі Рахмон, який перебуває при владі з 1994 року.

В Грузії опозиція чинить опір владі

У тому ж самому звинувачує главу своєї держави грузинська опозиція, на яку події в арабському світі вплинули безпосередньо.

"Взимку ластівки знаходяться в Єгипті та Тунісі, але навесні вони прилетять до нас. Якщо стане потрібно, будемо себе вести так, як повели себе єгипетський та туніський народи. Навесні ми повинні показати всім, хто ми є", - заявив один із лідерів Грузинської партії Созар Субарі.

Грузинська опозиція вже приступила до формування "Народного зібрання", яке в свою чергу створює "комітети опору в регіонах".

Лідер "Демократичного руху - Єдиної Грузії", екс-спікер парламенту країни Ніно Бурджанадзе впевнена, що участь у виборах (підсумки яких, на її думку, все одно сфальсифікують) вже не мають сенсу. За її розрахунками, до кінця року Саакашвілі буде повалений.

На драматичні події в арабському світі відгукнувся і сам Михайло Саакашвілі. Виступаючи в парламенті, він сказав, що після грузинської "революції троянд", революції в різних країнах світу стали називати на честь рослин. Грузія створила "бренд".

Казахстан: владі не варто розслаблятися

У більш забезпечених Туркменістані та Казахстані ситуація трохи інша. У них більш благополучне життя, проте владі цих країн не варто розслаблятися.

Про те, що керівникам Казахстану "не варто розслаблятися", свідчить, наприклад, масова розсилка в останні дні по поштових скриньках в Алма-Аті листівок під такою шапкою:

"Тунісці, Єгиптяни ... Хто наступний?". Глава казахстанської експертної Групи оцінки ризиків Досим Сатпаєв, коментуючи ситуацію в республіці, сказав що час революційних протестів ще не настав.

"Тривожна ситуація може виникнути, коли постане питання про спадкоємність влади. Ось у цьому році президент Назарбаєв буде балотуватися на новий термін на дострокових виборах. Еліти згуртовані навколо нього, і на відміну від тієї ж Лівії тут навряд чи можлива змова серед вищих чиновників", - вважає експерт.

Видання відзначає, що не потрібно забувати, що в Центральній Азії є свої детонатори. У Таджикистані, Узбекистані та Киргизстані існує збройна опозиція, крім того, для цих країн небезпечне сусідство з Афганістаном.

Нагадаємо, з початку року хвиля революцій захопила ряд арабських країн Близького Сходу та Північної Африки. Як відзначали експерти, протести мали в основному економічні причини.

Відправною точкою заворушень у регіоні стала "жасминова революція", яка відбулася 14 січня в Тунісі. Президент Зін аль-Абідін бен Алі втік з країни з сім'єю до Саудівської Аравії і на наступний день був усунутий з посади. Наступним став Хосні Мубарак, який правив Єгиптом протягом 30 років і залишив посаду глави держави 11 лютого.

Потім антиурядові маніфестації перекинулися на Ємен, Лівію, Алжир, Йорданію, Бахрейн, Іран і Марокко.

Читайте також: 

Хвиля арабських революцій охопила Європу: Хорватія вимагає відставки уряду

Влада Ємену завдала ракетного удару по учасниках акцій протесту

Війська Каддафі втопили Лівію в крові: убито лідера повстання

ООН оголосила про початок війни в Кот-д'Івуарі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: