Ірак можуть поділити

Президент Іраку Джаляль Талабані підтримав висунуту американським сенатом ідею про розділ країни на кілька частин за етнічною ознакою.

Президент Іраку Джаляль Талабані підтримав висунуту американським сенатом ідею про розділ країни на кілька частин за етнічною ознакою. Виступаючи в неділю в ефірі телекомпанії CNN, він зауважив, що схвалив ухвалену сенатом резолюцію, назвавши її "дуже гарною". 

Раніше сенат Конгресу США ухвалив резолюцію, що містила заклик до Багдада обмежити повноваження федерального уряду Іраку й розширити функції регіональної влади. На ділі це означає розділ Іраку на три частини - шиїтську, суннітську та курдську. Тільки такий державний устрій, вважають сенатори, дозволить покласти край насильству на релігійному і етнічному ґрунті, що охоплює Ірак. 

У тексті поправки записано буквально наступне: "Конгрес США вважає, що США повинні активно підтримати політичне врегулювання між провідними групами в Іраку на основі положень конституції Іраку, які створюють федеральну систему державного управління і дозволяють створення федеральних регіонів".

Розподіл Іраку за етнічною та релігійною ознаками (Фото: www.globalsecurity.org)
Основною причиною напруги в Іраку є розмаїтий етнічний і релігійний склад. (Фото: www.globalsecurity.org)
Противником такої ідеї є прем'єр-міністр країни Нурі аль-Малікі. Проте Талабані висловив думку, що втілення в життя подібної ідеї не завдасть шкоди Іраку, передає ИТАР-ТАСС. "Резолюція (схвалена в сенаті) наполягає на єдності Іраку, його процвітанні, національному примиренні, а також вимагає від сусідніх з Іраком країн невтручання до справ цієї держави", - сказав іракський президент. 

Він також наголосив, що надання більшої самостійності регіональній владі не є розділом Іраку. Талабані, курд за національністю, вказав, що ніколи не стане боротися за створення на півночі Іраку курдської держави, оскільки цього не схвалять сусідні країни. 

Тим часом у процесі ухвалення конституції впливові шиїти та суннітські групи виступали проти принципу федералізму. В автономії зацікавлені іракські курди, оскільки, по-перше, цей народ, що мешкає також в Ірані, Сирії й Туреччині, не має власної державності, а по-друге, землі на півночі Іраку, де переважає курдське населення, мають запаси нафти. 

В Іраку діють десятки збройних угрупувань і загонів, завданням яких є усунення членів етнічних і релігійних груп, що протистоять одна одній. За оцінками віце-президента Аділя Абдул-Махді, релігійно-етнічне насильство змусило майже 100 тисяч сімей залишити свої будинки. За даними Махді, 90% біженців - шиїти, але Асоціація мусульманських учених стверджує, що тисяча суннітськіх сімей була змушена покинути змішані етнічні зони Багдада. 

Ці повідомлення, що воскрешають в пам'яті балканські події, і необхідність знайти гідне рішення для завершення американського військового вторгнення підштовхнули сенатора-демократа Джозефа Байдена запропонувати варіант розділу країни. Байден виступав на підтримку війни, але навесні 2006 року запропонував інший варіант. І вже тоді знайшов в США підтримку - а відтоді підтримка дій адміністрації Буша в Іраку значно знизилася. 

У своєму виступі в Раді з міжнародних справ (World Affairs Council) у Філадельфії і в редакційній статті в New York Times разом з почесним головою Ради з міжнародних відносин (Council on Foreign Relations) Леслі Гелбом сенатор запропонував слідувати моделі Боснії: формально підтримувати єдність Іраку на чолі з федеральним урядом, який займатиметься зовнішньою політикою й охороною кордонів, але при цьому фактично поділити країну на три частини. 

У шиїтів буде південь, у курдів - північ, у суннітів - центр, Багдад стане федеральною зоною під міжнародною протекцією. Нафтові ресурси буде поділено, при цьому 20% доходів від продажу нафти одержуватимуть сунніти, оскільки в їхньому регіоні немає нафтових родовищ. Буш повинен підсолодити пілюлю, розробивши план виводу й перегрупування військ до 2008 року, замість того щоби слідувати нинішнім шляхом у надії не програти війну і передати рішення проблеми своєму наступникові. 

Природно, не всі підтримують цей варіант. Інші аналітики та члени адміністрації вважають, що це рецепт катастрофи. Розділ країни призведе до провалу доктрини, яка виправдовувала вторгнення, до загострення фронтального протистояння між різними етнічними і релігійними угрупуваннями, дозволить "Аль-Каїді" зміцнювати позиції в Іраку, імовірно, в суннітському секторі. 

Але в стадії розгляду знаходяться й інші, ще радикальніші пропозиції. Наприклад, майор Ісая Вілсон, професор академії у Вест-Пойнті, що розробляє плани 101-ї дивізії ВДВ в Іраку, пропонував "дати шанс цивільній війні".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: