Іран заявив про запуск військового супутника на тлі напружених відносин зі США

Іран заявив про запуск військового супутника на тлі напружених відносин зі США

Фото: Associated Press

Запуск став значним проривом для Ірану - спроби до цього не увінчувалися успіхом.

Іран запустив військовий супутник на орбіту, що може посилити напруженість у відносинах з США у питаннях ядерної програми країни.

У заяві на своєму сайті Революційна гвардія Ірану заявила, що запуск відбувся з центральної пустелі країни і що супутник досяг орбіти у 425 км над поверхнею Землі, пише Euronews.

Супутник був названий "Noor", що означає "світло". 

Зазначається, що запуск відбувся на тлі напруженості у відносинах з Вашингтоном після провалу іранської ядерної угоди, а також вбивства генерала Кассема Сулеймані у січні.

Майкл Горовіц, глава розвідки в LeBeck International, сказав Euronews, що запуск став значним проривом для Ірану, враховуючи останні невдалі спроби зробити це.

"Вашингтон, ймовірно, буде уважно стежити за цим розвитком подій: космічна програма Ірану тісно пов'язана з його ракетними і ядерними програмами. Якщо Іран здатний запускати важкі військові супутники, він може також встановити ядерні боєголовки на міжконтинентальні ракети", - сказав Горовіц.

"Я думаю, що це посилає чіткий сигнал і є частиною зусиль Ірану з тиску як на Вашингтон, так і на європейців після виходу США з СВПД", - додав він.

Нагадаємо, уночі проти 3 січня США влаштували ракетний обстріл неподалік Міжнародного аеропорту Багдаду - внаслідок нього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу "Аль-Кудс" Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані.  Після цієї події ситуація на Близькому Сході різко загострилася: в Ірані обіцяють помститися США, влада Іраку засудила операцію, а Держдеп США закликав американців негайно покинути територію Іраку.

Критикують операцію і в США - спікерка Палати представників Конгресу США назвала ракетний удар "невиправданим та провокативним". Своєю чергою, державний секретар США Майк Помпео заявив, що ліквідація іранського генерала зірвала його "неминучу" атаку і врятувала життя американців. "Ризик нічого не робити був величезний", - заявив він. Трамп же звинуватив Сулеймані у тисячах смертей і сказав, що його ненавиділи навіть в самому Ірані.

Сулеймані називали одним із найвпливовіших осіб на Близькому Сході. ТСН.ua розповідає, хто він такий, чому його вбивство викликало такий резонанс у світі і як тепер може спалахнути чергова гаряча війна на Близькому Сході. 4 січня постійний представник Ірану при ООН Маджид Тахтім-Раванчі заявив, що Тегеран помститься за вчинене США вбивство генерала Касема Сулеймані. "Безумовно, Іран не закриє на це очі. Буде помста, Іран відповість так, як вважатиме за потрібне. Час і місце такої відповіді буде визначати Іран", - вказав посол. Водночас, в Ірані також заявили, що більше не дотримуватимуться положень ядерної угоди, яка була досягнута з низкою світових лідерів 2015 року. Йдеться, серед іншого, про збагачення урану, кількість накопиченого збагаченого урану, а також досліджень і розробок у своїй ядерній програмі. 

5 січня парламент Іраку проголосував за резолюцію, яка закликає уряд країни припинити будь-яку іноземну військову присутність. Йдеться, зокрема, і про міжнародну коаліцію на чолі зі США. Дональд Трамп пригрозив Іраку санкціями в "разі ворожості" з боку Багдада - таким чином він відреагував на рішення іракського парламенту щодо виведення військ.

Уночі проти 8 січня Іран розпочав свою "помсту" - здійснив низку ракетних ударів по місцях дислокації американців в Іраку. Зокрема, ракети були направлені в бік авіабази Айн аль-Асад на заході Іраку та інфраструктури поблизу Ербіля, серед якої і американське консульство. За даними США, жоден із американців унаслідок атак не постраждав, однак іранці через свої державні ЗМІ повідомляють про десятки загиблих під час нападу. У МЗС Ірану вже запевнили, що здійснили пропорційну відповідь на убивство генерала Сулеймані. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація