Іран знову скорочує свої зобов'язання в рамках ядерної угоди

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Країна збирається збільшити виробництво низькозбагаченого урану, перевищивши встановлені ядерною угодою обмеження.

Секретар Організації з атомної енергії Ірану (ОАЕІ) Бехруз Камальванді оголосив плани істотно збільшити обсяги виробництва низькозбагаченого урану.

Про це він повідомив у понеділок, 17 червня, в прямому ефірі іранського державного телебачення, передає агенція новин AFP.

За його словами, вже за 10 днів запаси низькозбагаченого урану Ірану перевищать 300 кілограмів. Саме обсяг у 300 кілограмів такого урану встановлює укладена 2015 року угода щодо іранської ядерної програми.

"Під час другої фази часткового виходу (з ядерної угоди. - Ред.) ми готові негайно збільшити збагачення урану вище за встановлену в ядерній угоді норму в 3,76 відсотка", - сказав іранський посадовець, якого цитує агенція новин dpa.

Крім того, Камальванді нагадав про вимогу Тегерана до Євросоюзу щодо протидії американським санкціям проти Ірану. Цю вимогу в Тегерані озвучили ще на початку травня, давши європейцям два місяці часу подумати.

"Їм не варто гадати, що після того, як спливуть ці 60 днів, вони отримують наступні 60 днів", - застеріг іранський посадовець, цитує інформагенція Reuters.

Нагадаємо, наприкінці травня Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що Іран і надалі дотримується умов ядерної угоди, попри те, що запаси збагаченого урану та важкої води в країні зросли.

Станом на 26 травня Іран мав 125,2 тонни важкої води, що на 0,4 тонни більше, ніж було в лютому, однак все ще нижче встановленої межі в 130 тонн. При цьому на 20 травня запаси іранського низькозбагаченого урану становили 174,1 кілограма, порівняно з 163,8 кілограма у лютому. Ліміт низькозбагаченого урану для Ірану - 300 кілограмів.

Улітку 2015 року між Іраном, США, Росією, Китаєм, Великою Британією, Францією і Німеччиною була укладена угода, за якою Тегеран мав обмежити ядерну програму в обмін на скасування західних санкцій. Від початку інспекцій в січні 2016 року жодних порушень цього договору з боку Тегерана виявлено не було.

Однак, у травні 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив про односторонній вихід з цієї угоди й звинуватив Тегеран у спробах створити ядерну зброю. Надалі США наклали на Іран нові економічні санкції та оголосили про штрафні санкції для тих, хто здійснюватиме будь-які операції з країною. Європейці ж наголошують, що Тегеран досі виконує всі умови угоди, що було підтверджено численними перевірками МАГАТЕ. Тож у ЄС прагнуть розвивати торгівлю з Іраном. 8 травня 2019 року Тегеран сповістив Китай, Францію, Німеччину, Росію та Велику Британію про намір відмовитися від дотримання деяких умов ядерної угоди.

ВідеоІран оголосив про частковий вихід з міжнародної ядерної угоди

Про відмову від низки зобов’язань Тегеран уже поінформував країн-підписантів - Велику Британію, Китай, Німеччину, Росію та Францію. Президент Ірану Хассан Рухана заявив - запаси збагаченого урану зберігатимуть, а не продаватимуть за кордон. А за два місяці можуть й взагалі відновити його виробництво, якщо країни-підписанти не виконають своїх обіцянок щодо банківського та нафтового секторів.  

Іран оголосив про частковий вихід з міжнародної ядерної угоди

Вибір редакції