Іспанія шанує історичну пам'ять

Парламент Іспанії вчора ухвалив так званий Закон про історичну пам'ять, в якому йдеться про жертви франкістської диктатури та спадщину тоталітарного режиму.

Іспанський парламент (Фото: www.andaluciajunta.es)
З ініціативи парламенту Іспанія повторює шлях каяття, який уже пройшла Німеччина. (Фото: www.andaluciajunta.es)
Парламент Іспанії ухвалив 31 жовтня так званий Закон про історичну пам'ять, в якому йдеться про жертви франкістської диктатури і спадщину тоталітарного режиму.

Мета закону, як заявила заступник іспанського прем'єра Марія Тереса Фернандес де ла Вега (Maria Teresa Fernandez de la Vega), – "достойно закрити трагічну сторінку історії, якою була громадянська війна в Іспанії кінця тридцятих років і франкістська диктатура".

"У жодному разі не йдеться про те, щоби переписати історію. Ми прагнемо лише об'єктивного ставлення до цієї історії, до зваженої та справедливої оцінки подій", - зауважила Фернандес де ла Вега.

Генерал Франсиско Франко (Francisco Franco) повстав проти законного уряду іспанської республіки 18 липня 1936 року й після перемоги в трирічній громадянській війні, досягнутої за допомогою Гітлера та Муссоліні, встановив в Іспанії диктатуру, яка проіснувала до смерті правителя 1975 року.

"В першу чергу, закон передбачає створення на базі державного архіву в місті Саламанка так званого Центру історичної пам'яті. Тут потрібно зібрати матеріали, що стосуються громадянської війни 1936-39 років, подальшої диктатури, народного опору режимові, життя іспанської імміграції за кордоном, а також перебування іспанських демократів у нацистських концтаборах в роки другої світової війни", - наголошено в офіційному повідомленні про нові закони.

Він передбачає ряд пільг, матеріальну й моральну компенсацію особам, що воювали на боці республіки. Так, "іноземцям, колишнім членам Інтернаціональних бригад, які допомагали іспанцям захищати демократію, надається право на отримання іспанського громадянства, зберігаючи при цьому своє колишнє громадянство", - наголошено в повідомленні.

У ньому йдеться, що "колишнім в'язням диктатури, що відбули у в'язниці не менше трьох років, виплатять компенсацію в розмірі 6 тисяч євро плюс 1200 євро за кожні подальші три роки в'язниці. Всі колишні в'язні звільняються від прибуткового податку".

Франсиско Франко (Фото: www.rjgeib.com)
Під час репресій хунти було розстріляно 150 тисяч противників режиму, 500 тисяч пройшли через в'язниці та концтабори. (Фото: www.rjgeib.com)
Вважається, що в роки громадянської війни в Іспанії загинуло більше мільйона осіб. А в роки репресій - наприкінці тридцятих - на початку сорокових років - за рішенням франкістських трибуналів було розстріляно 150 тисяч противників режиму, 500 тисяч пройшли через в'язниці і концтабори.

Близько 30 тисяч республіканців дотепер вважаються зниклими безвісти. Новий закон "передбачає розшук братських могил, ексгумацію тіл, їх упізнання і перезахоронення на цвинтарі. Для цього з бюджету виділено спеціальні фонди".

Як випливає з повідомлення, "закон дозволяє жертвам громадянської війни і франкістських репресій, а також їхнім родичам, звертатися за моральною реабілітацією до спеціальної комісії, яку створить парламент". Комісія після вивчення представлених документів вирішить питання про реабілітацію і оприлюднить своє рішення в Офіційному державному віснику.

Водночас закон "передбачає ліквідацію франкістської символіки - зображень ярма і стріл (аналогу свастики) - на будівлях, що належать державі, якщо ця символіка не являє художньої цінності".

Щодо приватних або муніципальних будівель, то питання про збереження на них символів тоталітарного режиму вирішують відповідно приватні власники й муніципальна влада.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: