Каддафі могли вбити через "Восьме диво світу"

Каддафі могли вбити через "Восьме диво світу"

Схема Великої рукотворної річки розміщена на банкноті у 20 динар

Проект "Великої рукотворної ріки", який здійснював Муаммар Каддафі, дозволяв забезпечити дешевою і якісною водою чи не всю Африку на багато років.

Одну з причин війни в Лівії, яка завершилася смертю колишнього лідера країни Муаммара Каддафі, експерти вбачають у намаганні перерозподілити лівійські ресурси. Причому мова йде не про нафту, а про воду. Виявляється, що запасів води в Лівії - на 131 трильйон доларів.

Маловідомий проект під назвою "Велика рукотворна ріка" (Great Manmade River), що стартував ще в 1980-х роках за ініціативою Каддафі, мав забезпечити питною водою понад 90% території Лівії. Сам полковника називав його "Восьмим дивом світу" (за деякими оцінками, це найбільший з існуючих на сьогодні інженерних проектів).

Воду планувалося видобувати з чотирьох величезних прісних водоймищ, розташованих під оазисами Хамада, Куфра, Морзук і Сірт. Загальна кількість прісної води в цих джерелах - 35 тисяч кубічних кілометрів. Цієї кількості, за підрахунками, вистачило би на 5000 років. Якщо цю воду "вилити" на Україну, то вона покриє країну 50-метровим прошарком.

За проектом Великої ріки, 4605 кілометрів трубопроводів мали передавати воду, видобуту з 1300 свердловин, розташованих на середній глибині 280 метрів, і спрямовувати її за 400 кілометрів до міст лівійського середземноморського узбережжя.

На даний момент трубами GMR (спеціальний трубний завод для Лівії побудувала Південна Корея) постачається близько 6,5 мільйонів кубометрів води на день (2,37 кубокілометра на рік) для сільського господарства і побутового споживання. Іншими словами - 378 тисяч літрів найчистішої прісної питної води на людину.

За цінами десалінізованої (опрісненої) води ці запаси коштують 131 трильйон доларів. У регіоні Магрибу знесолена морська вода продається за 3,75 за тонну.

Варто зазначити, що, за оцінками Світового Банку, вже до середини XXI століття вже 40% населення Землі буде відчувати дефіцит води, 20% - серйозно страждати від нього. Ще в 2005 році, за даними Masons Water Yearbook, 545 мільйонів людей (9% населення світу) отримували воду від приватних провайдерів за ринковими цінами.

Сьогодні кубічний метр чистої води в Європі коштує 2 долари, в Туреччині і на Близькому Сході - 4 долари, з урахуванням використання сучасних технологій з опріснення морської води.

До речі, вважається, що ярим прихильником лівійської Великої річки був також скинутий президент Єгипту Хосні Мубарак.

Читайте також:

Українці: "Краще працювати в Лівії під кулями, ніж удома за копійки"

Нова влада Лівії попросила НАТО затриматися в країні

Муаммара Каддафі таємно поховали в пустелі

США починають війну з "Божою армією опору" через нафту

Повʼязані теми:

Наступна публікація