Казахстан заборонив Росії польоти з Байконура

25 млн доларів вартує запуск ракети, який не змогли здійснити росіяни через відсутність дозволу зі сторони Казахстану. Росія натякає про шантаж.

Російське космічне відомство було змушене перенести запуск ракети-носія "Протон-М" з європейським супутником Eutelsat-W7 з космодрому Байконур на невизначений час через те, що Казахстан не дав дозволу на запуск.

Ракета-носій "Протон-М" розроблена і проводиться у Державному космічному науково-виробничому центрі імені М. В. Хрунічева (ДКНВЦ); комерційним збутом пускових послуг із застосуванням ракети займається російсько-американська компанія International Launch Services (ILS). Власником контрольного пакета ILS є ДКНВЦ. Контракт на запуск з використанням ракети "Протон-М" уклали європейський супутниковий оператор Eutelsat і International Launch Services.

Як уточнюється на сайті ДКНВЦ ім. Хрунічева, пуск планувалося провести з космодрому Байконур 23 листопада о 14 годині 19 хвилин 39 секунд UTC, тобто в 16.19 київськ. ч.

Однак казахстанська сторона відклала старт на невизначений термін.

Згідно з офіційним повідомленням Роскосмоса, на яке послався прес-секретар відомства Олександр Воробйов, запуск космічного апарату на користь французької компанії Eutelsat з Байконура, що планувався на сьогодні, відкладений з незалежних від російської сторони причин.

Всі відповідні підготовчі роботи проведені в повному обсязі та погоджені з Казкосмосом заздалегідь, повідомив представник російського відомства.

Однак документ, який дозволяє запуск і підписаний казахстанським профільним відомством, російські представники не отримали в строк, а тому запуск виявився неможливий, незважаючи на те що технічно до нього все було готово.


"Неодноразово траплялося так, що документи приходили вже в самий останній момент, коли ракета вже була готова до запуску. Це вже не перший випадок, коли запуск знаходиться під загрозою зриву, - розповів Олександр Воробйов. - Поки запуск ракети відкладений на добу. Можливо, що терміни запуску затягнуться, що може негативно позначитися на стані устаткування".

Член-кореспондент Російської академії космонавтики ім. К. Е. Ціолковського Олександр Железняков припустив, що в даному випадку, можливо, офіційною причиною є неузгодженість районів падіння ступенів ракети. Проте в Роскосмосі запевняє, що абсолютно всі деталі запуску були враховані.

Представники Казкосмоса виявилися недоступні для коментарів. Також недоступні і представники ДКНПЦ. Представник центру Олександр Бобринев в даний час знаходиться на Байконурі, уточнили в центрі.

Вартість запуску становить приблизно 25 млн доларів. Крім того, за словами Олександра Воробйова, між Росією і Казахстаном діє договір оренди комплексу Байконур, ратифікований урядами двох країн. "Згідно з угодою, казахська сторона зобов'язується не перешкоджати прямо або побічно безпосередньої діяльності орендаря", - відзначає Воробйов.

Представник Роскосмоса нагадує, що з 1998 року, з моменту дії договору, Росія вже заплатила 1265 мільйонів доларів орендної плати. "Ми маємо право займатися нашою безпосередньою діяльністю на орендованій площі", - уточнює він.

Як вказує Олександр Железняков, не виключено, що казахська сторона стурбована екологічною безпекою запуску "Протона-М". Нагадаємо, що у вересні 2007 року запуск з Байконуру російської ракети-носія "Протон-М" з японським супутником зв'язку закінчився аварією. Залишки ракети-носія впали в безлюдному районі в 50 км на південний захід від міста Джезказган. Як заявив тоді глава МНС Казахстану Віктор Храпунов, вміст токсичного палива - гептилу на місці падіння частин ракети-носія перевищила норми в 1100-5200 разів. Після цього випадку Росія виплатила Казахстану 2,5 млн доларів збитку, хоча Астана наполягала на виплаті 60,7 млн доларів.

Після цього Казахстан також заявив про можливе скорочення вдвічі кількість пусків "Протона" у 2008 році. Крім того, за повідомленнями ЗМІ, уряд Казахстану прийняв постанову, відповідно до якого може бути введена заборона на запуски ракет з Байконуру, якщо вони будуть становити потенційну небезпеку для глави держави. Це пов'язано з тим, що в 2007 році, під час невдалого старту, президент республіки Нурсултан Назарбаєв перебував у робочій поїздці по найближчим до космодрому регіонах.

Разом з тим, небезпека екологічної катастрофи може використовуватися Казахстаном як привід для підвищення сум страхування ризиків, які Росія сплачує, вважає Олександр Железняков.

Читайте також:

З Байконура стартувала ракета "Союз" з 19-ою експедицією МКС

Росія запустила військовий супутник

Росія вивела на орбіту три супутники

З Байконура стартував корабель з корейським космонавтом

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: