Керував нафтовою імперією та дружив з Путіним. Ким є новий держсекретар США Тіллерсон

Дата публікації
Перегляди
3065
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Керував нафтовою імперією та дружив з Путіним. Ким є новий держсекретар США Тіллерсон

Фото: Reuters

ТСН.ua зібрав усю найцікавішу інформацію про нового держсекретаря США Рекса Тіллерсона, зокрема, про його тісні зв'язки з Росією та погляди на Україну.

У середу, 1 лютого, Сенат США на загальному голосуванні затвердив екс-керівника компанії Exxon Mobil Рекса Тіллерсона на посаді державного секретаря США в адміністрації президента Дональда Трампа. З-поміж усіх кандидатів саме Тіллерсон мав найтісніші зв'язки з президентом Росії Володимиром Путіним.

Цікаво, що кандидатуру підтримала найменша кількість сенаторів за останні роки: 56 законодавці висловилися "за", а 43 проголосували проти.

До присяги Тіллерсона привів віце-президент США Майкл Пенс. На церемонії новий держсекретар пообіцяв "представляти весь американський народ".

ТСН.ua зібрав усю найцікавішу інформацію про Рекса Тіллерсона, зокрема, про його тісні зв'язки з Росією та погляди на Україну.

ХТО ТАКИЙ ДЕРЖСЕКРЕТАР?

У США посада держсекретаря є аналогічною міністру зовнішніх справ в інших країнах. Це є четверта за важливістю і порядком заміщення президентської влади особа, не враховуючи президента.

Кандидатуру держсекретаря призначає президент США та затверджує Сенат.

Передусім до обов'язків держсекретаря входить керування дипломатичною службою США і управління Державним департаментом.

Фото: Getty Images

ХТО ТАКИЙ РЕКС ТІЛЛЕРСОН?

Новий держсекретар США раніше був головою Ради директорів і головним керівником нафтової компанії ExxonMobil. Свого часу компанія вела переговори з російською нафтовою компанією "ЮКОС", однак угода не відбулася.

Також ExxonMobil 2011 року підписала угоду з "Роснафтою" про стратегічне партнерство. Так, американська нафтова компанія погоджувалася освоювати разом з "Роснафтою" нафтові родовища Арктики, а росіяни отримали можливість увійти в проекти ExxonMobil, в тому числі в Мексиканській затоці і Техасі.

Через санкції робота ExxonMobil з російською компанією припинилася.

Рекс Вейн Тіллерсон зростав у штаті Техас. За свій незламний характер він отримав прізвисько "Техаський Ті-Рекс". Відомо, що він є переконаним протестантом, і всі ділові наради починає з молитви.

КАР'ЄРА ТІЛЛЕРСОНА В EXXONMOBIL

Одразу після закінчення Техаського університету, де він вивчав інженерну науку, Рекс Тіллерсон почав працювати в ExxonMobil. Уже в 1980-х роках він очолював службу розвитку бізнесу в газовому департаменті корпорації. 

2001 року він став старшим віце-президентом компанії, 2004 року увійшов до Ради директорів, а від січня 2006 року став головою Ради директорів та генеральним директором нафтової компанії.

Тіллерсон пішов у відставку 14 грудня 2016 року з посади гендиректора ExxonMobil.

ЗВ'ЯЗКИ РЕКСА ТІЛЛЕРСОНА З РОСІЄЮ

Німецьке видання Süddeutsche Zeitung, посилаючись на анонімні джерела, повідомляло, що 1998 року Рекс Тіллерсон став директором зареєстрованої на Багамських островах російсько-американської компанії Exxon Neftegaz.

Новий держсекретар зіграв важливу роль у 1990-х роках, коли, будучи представником Exxon в Росії, він досяг угоди зі створення міжнародного консорціуму для розробки нафтогазових родовищ "Сахалін-1".

Як повідомляла The Guardian, від тих же 1990-х років Тіллерсон був особисто знайомий з главою "Роснафти" Ігорем Сечіним, коли той ще працював у міській адміністрації Санкт-Петербурга.

Крім того, повідомляється, що того часу Тіллерсон також познайомився із президентом Росії Володимиром Путіним, коли представляв інтереси Exxon в Росії. Колишній заступник міністра оборони США Джон Хамр назвав Тіллерсона тією людиною, яка спілкувалася з Путіним частіше будь-якого іншого американця, за винятком Генрі Кіссінджера.

2013 року Тіллерсон був нагороджений Орденом Дружби за великий внесок у розвиток і зміцнення співробітництва з Російською Федерацією.

2014 року держсекретар жорстко виступав проти введення санкцій проти Росії.

Держсекретарем США став прихильник Росії

Держсекретарем США став прихильник Росії

АМЕРИКАНСЬКІ ЗМІ ПРО ТІЛЛЕРСОНА

Зв'язки нового держсекретаря з Росією хвилювали й американські ЗМІ. Так, у Washington Post кандидатуру Тіллерсона на посаду держсекретаря охарактеризували як "логічний і кваліфікований вибір, якщо президент прагне відновити конструктивні відносини з Москвою".

"З огляду на непрозорість зв'язків Трампа з Росією і наслідки його відмови опублікувати податкові декларації та ділові записи, сенатори мають право насторожено ставитися до призначення Тіллерсона", - йшлося у матеріалі.

Детально й цікаво описані стосунки Рекса Тіллерсона та Володимира Путіна у статті видання Bloomberg.

"Тіллерсон шукав дружби з Путіним відтоді, як вони вперше зустрілися на далекосхідному острові Сахалін в 1999 році, після того, як відставний полковник КДБ несподівано став прем'єр-міністром", - йдеться в матеріалі.

"Тіллерсон, який як і Путін народився в 1952 році, коли Гаррі Трумен і Йосип Сталін ділили світ, швидко завоював серце нового президента. Він підтримував партнера Exxon за проектом "Сахалін-1", державну компанію "Роснефть", яка втратила кошти. Він подвоїв витрати на розробку далеких і ризикованих родовищ (які розташовані ближче до Токіо, ніж до Москви), пізніше він сказав, що робота прискорилася, після того як Путін очолив країну", - пишуть автори статті.

Саме тісні стосунки Тіллерсона з Путіним і Сечіном вважають причиною того, що він є ідеальним держсекретарем для Росії.

"Зв'язки, які за багато років сформувалися між Тіллерсоним, Путіним і Сєчіним, роблять його ідеальним кандидатом на пост держсекретаря з точки зору Росії; про це говорять більше десятка чиновників і бізнесменів у Москві, в тому числі мільярдер Михайло Фрідман, колишній партнер BP, акціонер "Роснефти", - йдеться у статті.

Фото: Getty Images

ЗАЯВИ ТІЛЛЕРСОНА ЩОДО РОСІЇ, УКРАЇНИ ТА США

Незважаючи на тісні зв'язки з Росією, Тіллерсон водночас і негативно висловлювався стосовно РФ, як країни, що чинить агресію в світі, а також засудив анексію Криму.

Під час свого першого виступу як кандидата на посаду держсекретаря в грудні 2016 року Тіллерсон заявив, що після анексії Криму Україна повинна була зібрати свої військові сили і направити їх на східний кордон для захисту від агресії, а США мали б надати дані розвідки, допомогу та забезпечити моніторинг кордону з повітря.

Також він зазначав, що на силові дії Росії потрібно було давати відповідь, а втручання Москви у події на сході України було відповіддю на м'яку і слабку реакцію США на анексію Криму.

Рекс Тіллерсон назвав Росію небезпечною через те, що вона напала на Україну і підтримала злочинний режим сирійської влади, і, за його словами, Кремль має нести відповідальність за свої дії.

Водночас відповідей на деякі жорсткі запитання Тіллерсон уникав. Так, наприклад, на запитання сенатора Рубіо стосовно того, чи є Путін злочинцем, Тіллерсон відповів: "Я б не використовував цей термін".

Також він сказав, що не має достатньої інформації, аби сказати, що Росія втручалася у виборчий процес в США. Утім, таке припущення він вважає "справедливим". Водночас Тіллерсон сказав, що не варто зосереджуватися тільки на кібератаках Росії: хакерські атаки можуть надходити з будь-яких куточків світу і до цього треба ставитися об'єктивно.

Крім того, під час виступу Тіллерсон уже назвав санкції проти Росії "потужним інструментом", додавши, що вони "впливають на американський бізнес".

Зрештою, Тіллерсон пообіцяв, що США вступляться за будь-яку країну-члена НАТО в разі загрози з боку Росії.

"Відданість п'ятій статті залишається непорушною – США дотримуватимуться своїх зобов'язань", - сказав він.

РЕАКЦІЯ РОСІЇ НА ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТІЛЛЕРСОНА НА ПОСАДІ ДЕРЖСЕКРЕТАРЯ

Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія та США завдяки Тіллерсону і Трампу побудують взаємовигідні стосунки співробітництва.

"Ми це приймаємо як рішення обраного президента, готові працювати з будь-якими партнерами, які зацікавлені в розвитку рівноправних відносин з РФ. Думаю, що і президент Трамп, і майбутній держсекретар - люди прагматичні, розраховуємо, що цей прагматизм буде гарною основою для вибудовування взаємовигідного співробітництва", - заявив він.

Своєю чергою, помічник президента РФ Юрій Ушаков підтвердив хороші ділові стосунки між Володимиром Путіним та Рексом Тіллерсоном.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3065
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація