Киргизстан скасував Конституцію

Конституційний суд скасував Основний закон країни, прийнятий у 2006 році.

Парламент Киргизстану
Lenta.ru
Будівля парламенту Киргизії.
Конституційний суд Киргизії визнав у п'ятницю нелегітимним процес ухвалення парламентом в 2006 році діючої Конституції країни і, відповідно, скасував дію самого Основного закону країни.
 
Таким чином, суд задовільнив позов декількох депутатів парламенту, які опротестовували низку змін закону про регламент роботи парламенту. Зміни були терміново внесені народними обранцями в 2006 році, щоб дістати можливість змінити Конституцію.

Приймаючи нову Конституцію в 2006 році, парламент Киргизстану вийшов за межі своїх конституційних повноважень, говориться в рішенні КС республіки, оприлюдненому в п'ятницю. 

"Парламент не врахував, що Конституція 2003 року була прийнята всенародним референдумом і може бути скасована тільки в результаті референдуму", - заявила голова КС Киргизії Чолпон Баєкова, оголосивши рішення вищої судової інстанції. 

На думку КС, парламент "проігнорував конституційні процедури і принцип про вищу юридичну силу Конституції". 

У 2006 році Конституція Киргизії була змінена двічі. Перший раз це сталося в листопаді, під час масових мітингів прихильників опозиції на центральній площі столиці, основною вимогою яких була негайна конституційна реформа. На думку експертів, листопадова Конституція фактично перетворювала республіку на державу з парламентською формою правління. 

Наприкінці грудня Основний закон під тиском пропрезидентських сил знов був змінений у бік значного посилення повноважень глави держави. 

Таким чином, в Киргизії автоматично знов вступила в дію Конституція, прийнята в лютому 2003 року за президента Аскара Акаєва.
 
Як пояснив журналістам один з ініціаторів позову до Конституційного суду, депутат Кабай Карабеков, "з цього дня знову починає працювати Конституція 2003 року. Це означає кінець конституційної кризи, ми повернулися в нормальний конституційний простір". 

За словами депутата Меліса Ешимканова, "Конституційний суд підтвердив, що тепер всі зміни в Основний закон країни можуть вноситися тільки на підставі всенародного референдуму". 

"Я сподіваюся, у президента вистачить мудрості виробити узгоджений проект нової Конституції з урахуванням думки всіх політичних сил. Я думаю, що це відбудеться швидко", - сказав Ешимканов.
 
Як пояснив журналістам представник президента Бектур Зулпієв, "скасування дії Конституції 2006 року і повернення до конституції 2003-го не означає скасування прийнятих на її основі законів, якщо вони не суперечать Конституції 2003 року". 

"Таким чином, питання про легітимність обраних представників влади в республіці не стоїть", - підкреслив він.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: