Китай затвердив своє економічне домінування на саміті ШОС

На саміті Шанхайської організації КНР заявила про готовність надати підтримку країнам-членам альянсу.

У Єкатеринбурзі завершив свою роботу саміт глав держав-членів Шанхайської організації співпраці.

Росія вже передала головування в альянсі Узбекистану, а президент Росії підвів його короткі підсумки.

Протягом минулої доби лідери шести держав, а також країн-спостерігачів ШОС і спеціально запрошених гостей провели декілька зустрічей у вузькому складі і неформальному спілкуванні.

Йшлося про перспективи ШОС, проблеми глобальної економічної кризи, а також тероризмі та наркозлочинності - підсумкові оцінки і домовленості вже закріплені в декларації і спільному комюніке країн-членів ШОС. Учасники зустрічі обговорили дії і можливості держав ШОС в умовах глобальної кризи.

"Ми з цього почали. Тут підходи більш-менш близькі. Неможливо обмежитися "косметичними" змінами, потрібно створювати нову систему глобальної фінансової безпеки і використовувати потенціал самої організації - працювати через ділову раду і міжбанківське об'єднання ШОС", - пояснив Дмитро Мєдвєдєв.

Одне з найважливіших питань - про розширення числа учасників, а отже, і збільшенні політичної ваги альянсу, вирішити так і не удалося. Країни-спостерігачі Індія і Монголія вступати в ШОС не квапляться. Але двом державам - Шрі-Ланці і Білорусі, з якою в Росії останнім часом різко загострилися відносини, - був доданий новий статус - "партнерів з діалогу".

Таким чином, склад ШОС залишився незмінним, і головну позицію в альянсі поза сумнівом продовжує займати Китай. Саміт, що завершився, став черговим доказом цього - КНР заявила про готовність виділити 10 млрд. доларів на підтримку альянсу.

Помічник президента Аркадій Дворкович сказав, що Росія не використовуватиме ці гроші на боротьбу з кризою, що з боку виглядало прагненням тримати марку. Було помітно і інше - російська влада немало збентежена широким жестом китайців – нинішній економічний стан не дозволяє Москві робити такі щедрі дарунки.

Як говорили експерти напередодні зустрічі в Єкатеринбурзі, основною інтригою саміту стала економічна криза, з якою більшість країн ШОС справляються далеко не кращим чином.

Як вважає аналітик Російського інституту стратегічних досліджень Аждар Куртов, в сфері економіки спільних проектів в рамках ШОС небагато. Найчастіше це проекти, що реалізовуються на двосторонній основі, - між Китаєм і Таджикистаном, Китаєм і Узбекистаном, Китаєм і Киргизією, але проектів, які б об'єднували всі країни, практично немає.

"Це "слабка ланка" ШОС і це дуже тривожний сигнал для Росії - вона не може змагатися з Китаєм в наданні кредитів на тих умовах, на яких це робить Пекін. А він володіє майже двома трильйонами міжнародних резервів і природно знаходиться на голову вище Росії і користується цим.

Нещодавно 20 млрд. доларів він надав Казахстану, внаслідок чого активно проводить політику з придбання родовища вуглеводневої сировини. З'явилися повідомлення про те, що Китай надав 3 млрд. доларів Туркменістану на освоєння газового родовища, а днями заявив про готовність надати кредит Таджикистану, у тому числі для споруди електростанції. Це пряма конкуренція Росії", - вказує Аждар Куртов.

Він відзначає, що Китай цілеспрямовано і послідовно проникає до Центральної Азії, використовуючи для цього і Шанхайську організацію співпраці як "зонтична" організація, яка прикриває його інтереси.

Читайте також:

ЄС та США скаржаться на жадібність Китаю до корисних копалин

Економіка Китаю оживає: обсяги імпорту вперше за 7 місяців зросли

Росія та Китай масово скуповують долари

Китай приховав хімічну аварію на кордоні з Росією
 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: